Vojaška operacija koalicije zahodnih sil Odisejeva zora se nadaljuje. Bombardiranje položajev vojske libijskega voditelja Moamerja Gadafija je potekalo že sedmo noč. Močne eksplozije so se slišale tudi v Tripoliju, poročajo tuji mediji.
Preberite tudi: Katera letala uporabljajo zahodne sile v napadu na Libijo? in še: Kako so oboroženi uporniki in kako libijska vojska?
Priče so povedale, da je v mestu Tadžura, vzhodno od Tripolija, gorel vojaški radar, ki je bil pred dnevi že tarča bombardiranja.
Eksplozije so odjeknile tudi v mestu Adždabija na vzhodu države. Tam zahodne sile napadajo Gadafijeve tanke in topništvo. Uporniki so že zavzeli strateško pomembno pristaniško mesto, libijska vojska pa se umika proti Bregi, poročajo tuji mediji.
Uporniki so, potem ko so zavzeli mesto, plesali na vladnih tankih in prebivalcem delili kruh in vodo, poroča agencija Reuters. Več kot deset strohnelih trupel Gadafijevih privržencev in razbitine vojaških oklepnikov pred vhodom v mesto kažejo na to, da je bil boj srdit.
V centru mesta pa je le malo znakov uničenja. Trgovine so zaprte, ulice zapuščene, uporniki pa se s terenskimi vozili vozijo po mestu in streljajo v zrak.
Uporniki v Adždabiji slavijo zmago:
21-letni študent Ahmed Mohamed je povedal, da je streljanje slišal v petek od 19. ure do 3. ure zjutraj. Njegovi družini in njemu ni uspelo pobegniti iz mesta. ''Nismo uspeli uiti. Bilo je zelo težko. Imeli smo le malo hrane,'' je povedal in dodal, da so Gadafijeve sile vlekle prebivalce iz njihovih hiš.
Zavzetje Adždabije, prehod iz zahodne Libije do uporniške trdnjave Benghazi, je bil velik moralni uspeh za upornike.
Uporniki zavzeli tudi mesto Brega
Al Arabija poroča, da naj bi libijski uporniki zavzeli mesto Brega. Libijski uporniki so dosegli predmestje mesta Brega, je sporočil tudi predstavnik upornikov in dodal, da zavzetje Adždabije, prehoda iz zahodne Libije v Bengazi, pomeni ''veter sprememb, ki so se zdaj že začele kazati''.
Sile libijskega voditelja Moamerja Gadafija naj bi se iz mesta umaknile in se nahajale že kakih 30 kilometrov daleč, sledijo pa jim uporniške sile. Novinar AFP, ki potuje z uporniki, je potrdil, da so uporniki zavzeli središče tega za nafto pomembnega mesta, Gadafijeve sile pa so se umaknile.
Brega je bila pod nadzorom Gadafijevih sil, potem ko so se uporniki iz mesta umaknili 13. marca zaradi silovitega obstreljevanja Gadafijevih sil.
Umrla mati s štirimi otroki
Boji se nadaljujejo tudi v Misrati na zahodu države, kjer libijska vojska nadaljuje z obstreljevanjem mesta. Gadafijeve sile so s težkim topništvom napadle Misrato z zahoda in vzhoda, so sporočili uporniki. Prav tako so zaprli mestno pristanišče in območje okrog njega. Reuters poroča, da Gadafijevi tanki z zahodne strani zelo hitro napredujejo proti mestu. Nad mesto pa so že priletela letala zahodnih koalicijskih sil, Gadafijeve sile pa so po prihodu letal prenehale z obstreljevanjem mesta. Francoska vojaška letala so uničila pet libijskih letal in dva helikopterja na letališču v Misrati, je sporočil predstavnik vojske.
Upornik je po telefonu povedal, da se Gadafijeve sile tudi trudijo, da bi v mesto poslale vojake. ''Z vzhoda prihajajo z močnim topništvom. Tam je glavni naftni rezervoar v pristanišču, ki hrani osrednji del mesta. Tam je tudi na tisoče delavcev, predvsem Egipčanov, ki so pobegnili in ostali v pristanišču v upanju na rešitev,'' je povedal.
Po navedbah prič je bila v petek zvečer v teh napadih ubita mati s štirimi otroki. Pravijo tudi, da v mestu ni vode in elektrike, zmanjkuje pa tudi zalog hrane. Predstavnik upornikov je za tiskovno agencijo Reuters povedal, da so mesto preletavala letala zahodne koalicije.
Libijska državna televizija je poročala, da so koalicijska letala v petek zvečer obstreljevala tudi pristaniško mesto Zliten, ki leži 160 kilometrov vzhodno od Tripolija.
Civiliste poziva k orožju
Gadafi je sicer predlagal, da bi se lahko v vojsko prijavili tudi prostovoljci, sicer civilisti, ki nimajo potrebnega znanja za nošenje orožja. Prav tako je vojakom in policistom ponudil napredovanje, poročajo tuji mediji. Nekateri tuji dopisniki iz Libije poročajo, da gre v tem primeru za dejanje iz obupa.
ZDA pravijo, da napadi vplivajo na bojno sposobnost Gadafijevih sil, zato pa k orožju poziva prostovoljce. Doslej se je v boju poti slabo oboroženim upornikom naslanjal na vojsko pod vodstvom svojih sinov in na plačance.
Predstavnik libijskega ministrstva za zdravje Haled Omar je novinarjem dejal, da so koalicijske sile v napadih od minule nedelje do srede, torej v štirih dneh operacije Odisejeva zora, ubile 114 ljudi, 445 pa ranile. Samo v Tripoliju z okolico naj bi bilo ubitih 104 ljudi, deset pa v Sirti.
Danes se je znova oglasil ameriški predsednik Barack Obama, ki pravi, da je vojaška akcija že rešila nešteto življenj civilistov, ki so se znašli pod udarom libijskih sil. Operacijo je označil za jasno, usmerjeno in omejeno. Dodal je, da so onesposobili libijsko protiletalsko obrambo, Gadafijeve sile pa več ne napredujejo proti Bengaziju, ki velja za središče upornikov.
Libijski uporniki zavračajo tuje sile v državi
Danes je francoski dnevnik Le Figaro objavil pismo libijskih upornikov, v katerem se Franciji zahvaljujejo za njeno vlogo v mednarodni vojaški operaciji proti režimu libijskega voditelja Gadafija, a hkrati so zapisali, da si ne želijo tujih sil v državi. "Sredi noči so vaša letala uničila tanke, ki so nameravala napasti Bengazi. Libijski narod vas vidi kot osvoboditelje. Večno vam bomo hvaležni," je v pismu, naslovljenem na francoskega predsednika Nicolasa Sarkozyja, zapisal vodja nacionalnega sveta za tranzicijo Mohamed Džibril. "Ne želimo tujih sil. Ne potrebujemo jih. Prvo bitko bomo dobili zahvaljujoč vam. Naslednjo bitko pa bomo dobili z lastnimi močmi," je še zapisal Džibril predsedniku Francije, ki je kot prva država priznala nacionalni svet za tranzicijo kot edinega zakonitega predstavnika Libije.
Kaj menijo Rusi in Afriška unija?
Načelnik ruske vojske, general Nikolaj Makarov je ocenil, da so bili zračni napadi koalicijskih sil na Libijo doslej neuspešni in menil, da bo za strmoglavljanje Gadafija potrebna kopenska operacija.
Afriška unija pa je danes sporočila, da si želi srečanja tudi z libijsko opozicijo. Ad hoc odbor AU se je v petek v etiopski prestolnici Adis Abeba sestal z delegacijo Gadafijevega režima, medtem ko se predstavniki opozicijskega nacionalnega sveta srečanja niso mogli udeležiti. Predsednik komisije Afriške unije Jean Ping je še dejal, da AU, ki nasprotuje tujemu vojaškemu posredovanju v Libiji, želi "pospešiti dialog med vsemi libijskimi stranmi" in zagovarja uvedbo prehodnega obdobja, ki bo pripeljalo do izvolitve demokratičnih ustanov v Libiji.
Turčija gre po ranjence
Podpredsednik turške vlade Cemil Cicek je sporočil, da Turčija namerava sprejeti več sto ljudi, ki so bili ranjeni v spopadih v Libiji, in jim ponuditi zdravljenje. Trajekt z reševalnimi vozili in medicinsko opremo naj bi proti severu Afrike odplul kmalu, v Turčijo pa naj bi prepeljal okoli 450 ranjencev. Na vprašanje, ali je operacijo odobril Gadafi, je Cicek odgovoril: "Da. Turčija je edina država, ki je ohranila stike z obema stranema. Prepeljali bomo ranjence. Obstaja dogovor," še poročajo tuji mediji.
KOMENTARJI (120)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.