Operacija, ki so jo poimenovali Odisejeva zora in temelji na četrtkovi resoluciji Varnostnega sveta ZN, je največje posredovanje Zahoda v arabskem svetu po invaziji na Irak leta 2003. V soboto je koalicija zahodnih sil sprožila prvo operacijo, javnost pa je bila dokaj presenečena, ko je slišala, da so prvi korak storile prav francoske letalske sile.
Libijo preletavajo letala, ob obali pa so letalonosilke, fregate, ladje in podmornice. Z ameriških in britanskih ladij proti Libiji izstreljujejo vodene rakete tomahawk. Namen je uničiti vojaške zmogljivosti Moamerja Gadafija in tako omogočiti dejansko uveljavitev prepovedi poletov nad Libijo.
Zahodne koalicijske sile svoj seznam vojaških letal, ladij in raket, ki jih uporabljajo v Odisejevi zori, vsak dan dopolnjujejo. Poglejmo, kaj je na seznamu in nekaj kratkih opisov.
Opis rakete tomahawk: Gre za vodeno raketo, ki jo izstrelijo iz podmornice z ladje ali iz letala. Dolga je približno 6 metrov, radar pa raketo težko zazna zaradi majhnega obsega in nizkega leta. To raketo uporabljajo, ko želijo napasti točno določeno tarčo, pri tem pa morajo računati na najmanjšo možno kolateralno škodo. Doseg rakete je kar 1.600 kilometrov, lahko pa prebije tudi ojačane betonske tarče. Ameriške sile so jih uporabile na začetku zalivske vojne leta 1991, v Bosni in Hercegovini leta 1995, v Afganistanu leta 2001 ter pri obračunu s Sadamom Huseinom.
Opis rakete stormshadow: V operaciji jo uporabljajo Britanci, ki jo izstrelijo iz letala Tornado. Z njo lahko ciljajo tudi tarčo, ki je oddaljena kar 250 kilometrov. Britanska vlada je potrdila, da so v soboto in nedeljo te rakete uporabili v operaciji.
Britanci v operaciji uporabljajo naslednja letala:
Typhoon - Eurofighter
Gre za enosedežni visokozmogljivi lovec, ki ga lahko uporabljajo kot prestreznik ali pa bombnik. Gre za letalo, narejeno po kriterijih Velike Britanije, Španije, Nemčije in Italije, nadomestilo pa bi lovca Tornado. Je letalo s tehnologijo stealth (zmanjšana radarska vidnost), opremljeno pa je z orožjem srednjega in kratkega dometa, uporabno je za spopade v zraku, prav tako za zračne napade. V notranjosti ima vgrajen top mauser 27 mm STOL zmogljivosti (kratkovzletne in kratkopristajalne lastnosti).
Tornado
Tornado je del britanskih zračnih sil že od leta 1980, sodeloval pa je tudi pri nadzoru prepovedi preletov iraškega zračnega prostora. Uporabljajo ga za zračne napade, v Libiji pa bi lahko imel pomembno vlogo pri uničevanju sistemov protizračne obrambe. Uporablja rakete, s katerimi lahko bombardira oddaljene tarče. Tornado GR4 lahko uporabljajo v vseh vremenskih prilikah, tako podnevi kot ponoči. Uporabljajo ga pa tudi kot izvidniška letala. V letalu sta dva pilota. Opremljen s topovi, z raketami zrak-zrak, zrak-zemlja ter bombami.
Nimrod
Gre za izvidniško letalo, ki lahko sprejme 29 članov posadke. Ti nato zbirajo podatke, ki jih posredujejo borbenim lovcem, ki izvajajo napade.
Sentinel
Letalo Sentinel so Britanci uporabili že v Afganistanu, tako da analitiki sklepajo, da ga bodo tudi v Libiji, saj se je letalo dobro obneslo. Gre za "vohunsko letalo", saj je opremljeno z radarji in sistemom za nadzor, ki odkriva "sovražne" cilje na tleh. Sprejme pet članov posadke.
Francozi v operaciji uporabljajo naslednja letala:
Včeraj je najprej odjeknila novica, da francoska letala preletavajo Libijo, nato se je oglasil njihov predsednik Sarkozy, tako da je ves svet dobil občutek, da gre za vojaško operacijo pod francoskim okriljem. A le nekaj ur zatem so se oglasili Američani in takrat je bilo jasno, kdo je glavni. Kljub temu nekaj podatkov o francoskih letalih.
Dassault Rafale
V letalu je lahko en ali pa dva pilota. Delujejo s francoske letalonosilke Charles de Gaulle. Opremljeno je s sofisticiranim sistemom spectra, ki lahko zazna in spremlja do osem tarč naenkrat. Ustvari tudi 3D-zemljevide območja in tarč. Prav ta letala naj bi včeraj prva preletela libijski zračni prostor. Gre za izvidniška letala, ki lahko napadajo tarče na tleh.
Mirage 2000
Gre za vojaško letalo, ki ga uporabljajo v različne namene. Je naslednik slavnega letala Mirage III, ki je bilo opevano v šestdesetih letih prejšnjega stoletja. Francoske zračne sile imajo letala Mirage 2000 v svojih vrstah že od leta 1982, nekatera pa so opremili z najsodobnejšo opremo. Opremljen z dvema DEFA 30 mm topovoma, raketami zrak-zrak, zrak-zemlja in bombami. Sicer pa naj bi v operaciji sodelovala tudi letala Mirage F1, sicer starejši model iz skupine Mirage.
Kanada je v akcijo poslala letalo:
CF-18 Hornet
Gre za večnamensko borbeno letalo, v Libiji pa jih je trenutno šest. Lahko deluje samostojno ali pa nudi taktično podporo. Letalo je opremljeno z vrhunsko radarsko opremo, ki lahko odkrije tarče v vseh vremenskih razmerah in razdaljah. Opremljeno je z infrardečimi kamerami, tako da lahko nadzoruje dogajanje na tleh tudi v temi. Prav tako ima laserski označevalnik, ki pilotu pomaga pri ciljanju tarče, ki jo želi uničiti.
S katerim orožjem v operaciji sodelujejo Američani?
Ameriška vojska je malce bolj skrivnostna. Znano je, da v operaciji sodelujejo nevidni bombniki B2 ter lovci F-16.
Bombnik B2
Manjša radarska opaznost je glavna prednost tega letala, gorivo pa lahko prevzema med letom. Letala so uporabili v vojni v Iraku, Afganistanu in Kosovu. Opremljeno je z vrhunskim radarskim sistemom, v letalu pa je prostora za dva človeka. Teren lahko bombardira z navadnim ali pa celo jedrskim orožjem.
F-16
Večnamenska lovska letala, ki so opremljena s širokim izborom raket, bomb ter raketnimi izstrelki Maverick in Sidewinder. V letalu je prostora le za enega pilota. Opremljen z raketami zrak-zrak, zrak-zemlja, bombe in šestcevnim M61 20mm topom.
V Libiji ga uporablja ameriška vojska, svoje F-16 pa v vojaške baze na jugu Italije pošiljajo tudi Norveška in Danska. Tudi Italija ima svoje lovce v pripravljenosti.
E-3 Sentry (Awacs)
Američani naj bi v Libiji uporabljali tudi ta letala. Letalo sprejme štiričlansko posadko in dodatnih od 13 do 19 vojakov. V Libiji naj bi ga uporabljali tudi Britanci in Francozi. Opremljen je s sistemom za zbiranje, obdelavo, prikazovanje in posredovanje podatkov. Je nepogrešljiv na terenu, saj svoje enote obvešča o položaju nasprotnikovih sil.
RC-135
Izvidniško letalo, s tremi piloti in dvema navigatorjema, na krovu pa je lahko še od 21 do 27 članov posadke. Opremljen je s sistemom za zbiranje podatkov na terenu, še vedno ni potrditve, da to letalo res sodeluje v operaciji Odisejeva zora, a poznavalci menijo, da bi ga lahko uporabili, saj je namenjen odkrivanju radarjev nasprotnikove protiletalske obrambe.
'Želimo zaščititi civiliste' in 'Obljubljam vam dolgo vojno'
Koalicija zahodnih sil, ki sodeluje v omenjeni operaciji, pravi, da želijo zaščititi civiliste, ki so žrtve Gadafijevega režima. A libijsko vodstvo pravi, da zahodne sile uničujejo in napadajo prav te, ki jih želijo zaščititi, torej civiliste.
In kaj lahko sploh pričakujemo od tega vojaškega posredovanja? Očitno je, da se Gadafi ne bo tako lahko predal. Zahodne sile so menile, da bodo z vojaško operacijo Gadafija prisilile k spoštovanju premirja in prepovedi poletov nad Libijo. Zaskrbljujoče pa je to, da jim je Gadafi obljubil dolgo vojno.
KOMENTARJI (224)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.