Avstrijski državni odvetnik Gottfried Kranz je poudaril, da je "Jörg Haider bil na mestu mrtev, poleg tega pa so vse hude telesne poškodbe vodile k smrti“, so zapisali v časopisu Bild. Ker so se v medijih pojavile špekulacije, ali je Haider doživel tudi srčni napad, je Kranz to možnost zavrnil.
Po poročanju omenjenega časopisa naj bi Haider na odseku, kjer je dovoljena hitrost 70 km/h, vozil kar 142 km/h. Z avtomobilom je podrl tudi več prometnih znakov, hidrant in priletel v betonski steber. To pomeni, da je Haider s svojim vozilom volkswagen phaeton več kot dvakrat prekoračil dovoljeno hitrost.
Na kraju, kjer je Haiderjevo vozilo začelo zanašati s ceste, je najvišja dovoljena hitrost 70 kilometrov na uro. Le sto metrov naprej pa je hitrost omejena na 50 kilometrov na uro, na kar nakazuje prometni znak, ki ga je vozilo zbilo.
Iz zabave v smrt
Haider je imel v petek številne obveznosti, zvečer pa se je v Vrbi udeležil še promocije novega tabloida. V lokal "Le Cabaret" je prispel približno ob 21. uri. Fotografiral se je z nekaj dekleti in se pogovarjal s številnimi gosti. Alkohola naj ne bi pil. Predstavnik organizatorja dogodka Hansjörg Berger je za nemški Bild povedal, da je Haider pil izključno mineralno vodo.
Koroški deželni glavar je prizorišče zapustil okrog pol enih zjutraj. Ob 00.45 uri je Haider v mestu odložil šoferja in se sam odpeljal naprej proti svojemu posestvu v mestu Bärental. Ob usodnem prehitevanju je bila ura 1.18, reševalci so na prizorišče prihiteli že sedem minut kasneje. Haider je bil tedaj še živ, vendar je zaradi hudih poškodb med prevozom v celovško bolnišnico umrl.
Preiskava razbitin vozila, ki je bilo staro komaj tri mesece in opremljeno s številnimi varnostnimi blazinami, je pokazala, da je bilo z njim v tehničnem smislu vse v redu. "Vsakršne špekulacije o drugačnih vzrokih nesreče so s tem nične," je poudaril Kranz.
S tem je očitno zavrnil namige, da je bila za nesrečo kriva tehnična napaka, ni pa povedal, ali je bil politik v času nesreče vinjen. Predhodna obdukcija je po besedah Kranza pokazala, da je Haider utrpel hude poškodbe in je umrl na kraju nezgode. "Ni imel nobene možnosti za preživetje," je zatrdil.
Sožalje Janše Haiderjevi družini
Predsednik vlade Janez Janša je poslal sožalno pismo družini pokojnega koroškega deželnega glavarja Jörga Haiderja, v katerem je izrazil iskreno sožalje in globoko sočutje, so sporočili iz urada predsednika vlade.
Najverjetnejši mandatar za sestavo nove vlade Borut Pahor je družini preminulega avstrijskega politika poslal sožalno brzojavko. Predstavnik Socialnih demokratov Miran Potrč je v soboto za 24ur.com dejal, da s Haiderjem sicer ni sodeloval, je pa po njegovem mnenju vsaka nesreča ali smrt tragična. Je pa res, da smrt politika vpliva na stanje in na vso politiko v določeni državi.
Žena o Haiderju: Hvaležnost in upanje
Avstrijski mediji navajajo besede žene Jörga Haiderja Claudie, ki jih je ta o svojem soprogu zapisala ob zadnjih avstrijskih parlamentarnih volitvah. "Za Jörgov opis želim uporabiti besede hvaležnost in upanje. Hvaležna sem za Jörgov doseženi uspeh. Hvaležna in ponosna sem bila ob Jörgovem prvem govoru, ko je prvič zaprisegel kot deželni glavar. Besed se ne spominjam najbolje, bolj mi je v spominu ostal način, kako je govoril, le-ta je v meni prebudil občutek hvaležnosti. Hvaležnosti do usode. Do usode, ki ga je tu in tam preizkušala in kalila."
Claudia Haider je konec septembra zapisala, da jo mnogi sprašujejo, kaj žene Jörga, da se vedno znova vzdigne. “Mislim, da gre za upanje. Ta človek, ki je pogosto začenjal iz ničle, da bi se lahko potem prebil na sam vrh, je stal tam. Kljub temu, da je doživel marsikateri poraz, ni bil zagrenjen, vsi smo videli zrelega, nežnega, prekaljenega moža. Za to sem hvaležna. V porazu vidi možnost zmage. V tem smislu je mojster upanja. V njem živi ta pogumni, vitalni, neustrašni, drzni otrok, ki ne neguje nekakšnega muzeja slabih spominov in to mu daje možnost, da vedno znova vstane, poskuša in najde srečo.“
Stranko prevzel Petzner
Vodstvo avstrijske stranke Zavezništvo za prihodnost Avstrije (BZÖ) je za novega predsednika stranke soglasno imenovalo dosedanjega generalnega sekretarja stranke Stefana Petznerja.
Komaj 27-letni Petzner velja za Haiderjevega tesnega sodelavca. Od leta 2004 je delal kot Haiderjev tiskovni predstavnik, leta 2006 pa je prevzel tudi položaj enega od dveh generalnih sekretarjev in dveh namestnikov predsednika BZÖ.
Kot je dejal na novinarski konferenci po imenovanju, bo nadaljeval politiko svojega predhodnika. "To so zelo veliki čevlji, a hodil bom in ne padel," je zatrdil.
Kot glavni cilj svojega delovanja je izpostavil nadaljevanje prizadevanj Haiderja za preprečitev velike koalicije v Avstriji. Hkrati je zavrnil možnost ponovne združitve s svobodnjaško stranko (FPÖ), iz katere je Haider leta 2005 izstopil in ustanovil BZÖ.
Haider pustil pečat
Avstrijski politiki so ob smrti Haiderja izrazili pretresenost in poudarili, da je pustil pečat na političnem življenju v Avstriji. Avstrijski predsednik Heinz Fischer je smrt koroškega deželnega glavarja označil za tragedijo. Kot je dodal, je bil Haider zelo nadarjen in sposoben politik, ki je s svojim delovanjem na eni strani sprožil navdušenje, na drugi pa ostre kritike.
Po navedbah kanclerja Alfreda Gusenbauerja je Haider močno vplival na politično življenje v Avstriji in bil velik politik. Dejal je še, da je bil Haider zelo nadarjen politik, čeprav, kot je omenil, "ni bil nesporen". Tudi predsednica avstrijskega parlamenta Barbara Prammer je priznala, da je Haider v zadnjih desetletjih močno zaznamoval avstrijsko politiko. "Haiderjeva smrt bi morala spomniti vse politike, da bi morali ob ostrih političnih nesoglasjih vedno ohraniti spoštovanje do soljudi," je Prammerjeva zapisala v poročilu za javnost.
KOMENTARJI (329)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.