Avstrijski politiki so ob smrti Jörga Haiderja izrazili pretresenost in poudarili, da je pustil pečat na političnem življenju v Avstriji. Avstrijski predsednik Heinz Fischer je smrt koroškega deželnega glavarja označil za tragedijo. Kot je dodal, je bil Haider zelo nadarjen in sposoben politik, ki je s svojim delovanjem na eni strani sprožil navdušenje, na drugi pa ostre kritike.
Po navedbah kanclerja Alfreda Gusenbauerja je Haider močno vplival na politično življenje v Avstriji in bil velik politik. Dejal je še, da je bil Haider zelo nadarjen politik, čeprav, kot je omenil, "ni bil nesporen". Tudi predsednica avstrijskega parlamenta Barbara Prammer je priznala, da je Haider v zadnjih desetletjih močno zaznamoval avstrijsko politiko. "Haiderjeva smrt bi morala spomniti vse politike, da bi morali ob ostrih političnih nesoglasjih vedno ohraniti spoštovanje do soljudi," je Prammerjeva zapisala v poročilu za javnost.
SPÖ: Izjemen politik
Vodja avstrijskih socialdemokratov (SPÖ) Werner Faymann je Haiderja označil kot 'izjemnega politika'. "Nihče ni tako vplival na notranjepolitično dogajanje in ji dal takšnega pečata kot Haider," pa je poudaril vodja avstrijske ljudske stranke (ÖVP) Josef Pröll in dodal, da je v avstrijsko politiko vpeljal nov stil. "Bil je drugačen in, kot smo videli tudi na zadnjih parlamentarnih volitvah, zelo uspešen," je še dejal.
Po navedbah vodje avstrijskih Zelenih Eve Glawischnig je bil Haider eden najvplivnejših politikov v Avstriji in je polariziral avstrijsko politiko. "Haider je bil velik politik, ki je v zadnjih 30. letih najbolj vplival na politično življenje v Avstriji," pa je dejal prvak desničarskih svobodnjakov (FPÖ), katerih vodja je bil pred leti tudi Haider, Heinz Christian Strache. "Njegov prispevek je nesporen," je dodal in izpostavil njegovo odgovornost za "neverjetne spremembe".
"Njegova smrt za nas pomeni konec sveta. Na Koroškem je sonce padlo z neba in ustavile so se ure," je dejal podpredsednik BZÖ Gerhard Dörfler, ki bo začasno prevzel vodenje stranke.
Tiskovni predstavnik Haiderjevega Zavezništva za prihodnost Avstrije, Stefan Petzner, je na spletni strani BZÖ zapisal: "To je za nas kakor konec sveta, toda nadaljevali bomo njegovo delo."
Koroški Slovenci zadržani
Predstavniki Slovencev na avstrijskem Koroškem so ob smrti Jörga Haiderja izrekli sožalje družini. Predsednik Narodnega sveta koroških Slovencev (NSKS) Matevž Grilc nekaj ur po smrti ni želel oceniti njegovega političnega delovanja, predsednik Zveze slovenskih organizacij (ZSO) Marjan Sturm pa je Haiderja označil kot ''izjemno politično osebnost".
Za Sturma je bil Haider politik z dobrimi in slabimi stranmi, ki je polariziral in marsikaj spremenil na avstrijskem političnem prizorišču. Ob tem je Sturm opozoril, da "v manjšinskem vprašanju niso našli poti, ki bi ustrezala zakonom in ustavi". Vsekakor pa je bil Haider po prepričanju predsednika ZSO, ki se je, kot je dejal, z njim sešel na neštetih pogovorih, kompetenten sogovornik, "ki se je spoznal na stvari".
Predsednik stranke koroških Slovencev Enotna lista (EL) Vladimir Smrtnik je Haiderja pobliže spoznal predvsem med letoma 1999 in 2001, ko je bil pri uradu koroške deželne vlade vodja protokola deželnega glavarja. Kot zatrjuje, je bil Haider kot nadrejeni do svojih sodelavcev korekten, po drugi strani pa je bil "politični populist, ki je zlorabljal emocije v politično korist". Po njegovi smrti bodo na političnem prizorišču na avstrijskem Koroškem zavladala nova razmerja, kar pa po Smrtnikovem prepričanju ne pomeni nujnega izboljšanja položaja slovenske manjšine.
Haiderjevo politiko omogočil Dunaj
Predsednik SNS Zmago Jelinčič je za 24ur. com dejal, da "je Haider dobil to, kar je iskal. Umrl je na slovenski zemlji". Znova je izpostavil nekorekten odnos do slovenske manjšine in odvzem slovenske zemlje s plebiscitom. Poudaril je še, da je bil Haider uspešen v okviru okolja, ki mu je to omogočilo oz. mu je izvajanje njegove politike "dovoljevala politična oblast na Dunaju“.
Najverjetnejši mandatar za sestavo nove vlade Borut Pahor je družini preminulega avstrijskega politika poslal sožalno brzojavko. Predstavnik Socialnih demokratov Miran Potrč je za 24ur.com dejal, da s Haiderjem sicer ni sodeloval, je pa po njegovem mnenju vsaka nesreča ali smrt tragična. Je pa res, da smrt politika vpliva na stanje in na vso politiko v določeni državi.
Na Ministrstvu za zunanje zadeve so potrdili, da je minister za zunanje zadeve Dimitrij Rupel seznanjen s tragičnim dogodkom, vendar zaenkrat nesreče ne komentirajo.
"Obžalujem nesrečni dogodek in tragično smrt koroškega deželnega glavarja. Evropski narodi že desetletja dokazujemo, da so časi delitev za nami in da le spoštovanje mednarodnega prava, medsebojnih dogovorov in spoštovanja različnosti krepi in bogati naše skupno sobivanje na tem koščku planeta," je dejel nekdanji sekretar za Slovence v zamejstvu in po svetu ter član parlamentarne komisije za Slovence v zamejstvu in po svetu Franc Pukšič.
Izrazil je še upanje, da "bodo politični nasledniki koroškega deželnega glavarja zaorali novo brazdo spoštovanja manjšinskih in človekovih pravic ter sobivanja med obema narodoma.“
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.