Orkan Dorian je v nedeljo zadel Bahame kot kategorija pete stopnje. Vetrovi so dosegali hitrosti do 295 kilometrov na uro, orkan pa spremlja tudi močno deževje. Ko je pustošil po severnih Bahamih, je bil to najmočnejši orkan, ki je kdaj koli zadel Bahame, in drugi najmočnejši atlantski orkan v zgodovini.
Dorian je nato danes oslabel v orkan četrte stopnje, saj se je hitrost vetra znižala na 250 kilometrov na uro. Bahamski premier Hubert Minnis je razmere na karibskem arhipelagu označil za nezaslišane.
"Dorian ostaja izredno nevaren vihar. Trenutno smo osredotočeni na reševanje, obnovo in molitve," je na novinarski konferenci dejal Minnis.
Trenutno je Dorian okoli 48 kilometrov severno od Freeporta na Bahamih in 177 kilometrov vzhodno od kraja West Palm Beach na Floridi. Še vedno pa se proti zahodu pomika s hitrostjo okoli 1,6 kilometra na uro.
Na otoku Abaco na severu Bahamov, ki ga je orkan Dorian dosegel danes, poročajo o več žrtvah. Bahamski minister za zunanje zadeve Darren Henfield je potrdil, da je orkan terjal več žrtev. "Imamo poročila o žrtvah. Ljudje poročajo o truplih. Ne moremo potrditi teh poročil, dokler ne bomo sami odšli tja in to preverili," je dejal. Hkrati pa je znova pozval vse prebivalce, naj ostanejo v zaprtih prostorih, saj je gibanje na prostem lahko izjemno nevarno.
Prva žrtev orkana osemletni deček?
Informacije s prizadetih otokov so zelo skope, predvsem zaradi izpadov električne energije in oteženega dostopa do interneta. Na otoku New Providence so povsem brez elektrike, odpravljanje napak na omrežju pa dodatno otežujejo poplave.
O smrtnih žrtvah uradno še ne poročajo, nekateri mediji sicer navajajo, da naj bi prva žrtev orkana postal osemletni deček. Ingird McIntosh je za Eyewitness News dejala, da je njen vnuk umrl na otoku Abaco. Od hčere naj bi prejela sporočilo, da sta izginila tako njena hčerka kot sin, čigar truplo naj bi kasneje našli. Po prvih podatkih naj bi utonil. Vnukinjo McIntoshove še pogrešajo. Smrti uradno oblasti še niso potrdile.
Mednarodna federacija Rdečega križa in Rdečega polmeseca (IFRC) medtem sporoča, da je po prvotnih ocenah popolnoma ali delno uničenih vsaj 13.000 domov: "Nimamo še popolne slike o tem, kaj se je zgodilo. A jasno je, da je imel orkan Dorian katastrofalni učinek," je dejal Sune Bulow z IFRC. Na sedežu organizacije v Ženevi so zato ocenili, da bodo v tej otoški državi nujno potrebovali začasna bivališča, kratkoročno gospodarsko pomoč, pitno vodo in zdravstveno oskrbo.
Ko oceanski valovi butajo ob okna ...
Minister za kmetijstvo Bahamov Michael Pintard je na Twitterju delil posnetek iz svojega doma na Grand Bahami. "To je voda, ki udarja ob moje okno in je ekstremno visoka. Seveda smo že povsem poplavljeni. To je moje kuhinjsko okno, ob katerega buta voda, in to je najmanj šest metrov nad tlemi," je v posnetku pojasnil Pintard.
Floridčanka Simone Chandler je objavila posnetek, ki ji ga je zjutraj poslala njena mati, ki se trenutno nahaja v Freeportu na Bahamih. Video kaže, kako siloviti so vetrovi in kako je narasla voda na otoku. "Vsi v hiši so na varnem, vendar najhujše šele prihaja," je Simone dejala za CNN. "Trenutno je zunaj voda visoka skoraj dva metra. Znotraj hiše pa je za okoli 1,5 metra vode in bo še naraščala. Gre za dvonadstropno hišo, tako da je moja družina v zgornjem nadstropju," je še pojasnila.
Shevrin Jones pa je objavil video, ki mu ga je poslala njegova družina na Bahamih. Orkan je uničil okna in vrata hiše in na posnetku je videti člane družine, ki skušajo najti zavetje.
'Ne moreš opaziti razlike med ulico in oceanom'
Orkan je najprej zadel severozahodni otok Abaco, predeli so še vedno pod vodo, poročajo o "katastrofalnih razmerah: "Ponekod ne moreš opaziti razlike med tem, kje se začne ulica in kje ocean," je dejal bahamski premier. Močan veter je na Abacu, kjer živi približno 17.000 ljudi, odkrival strehe in rušil drevesa: "Gospodarstvo Abaca je izgubljeno. Molimo za varnost in življenja ljudi," je tvitnil nekdanji svetovalec prejšnjega premierja Latrae Rahming.
Bahamski časopis Tribune 242 je medtem objavil fotografijo obalnega mesteca, ki prikazuje vodo, ki sega do strehe hiš.
Iz Rdečega križa še sporočajo, da so poplave onesnažile pitno vodo z morsko, zaradi česar na otokih nujno potrebujejo pitno vodo.
Letališče na Grand Bahami pod vodo, v ZDA odpovedali več kot 1000 letov
V nedeljo ponoči je oko orkana doseglo Grand Bahamo, kjer se bo Dorian zadrževal še večino dneva. "Večina tega otoka bo do konca tega dneva pod vodo," je stanje opisal dopisnik za CNN. Pod vodo se je po poročanju lokalnega Tribune242 znašlo tudi letališče Grand Bahama International Airport.
V ZDA so medtem danes odpovedali več kot 1000 letov, večino ravno zaradi besnenja orkana. Največ letov so odpovedali na Floridi: na letališčih Ft. Lauderdale, Orlando Melbourne, Palm Beach, Miami in Orlando Sanford. Tri mednarodna letališča bodo danes zaprli, saj grozi, da bo orkan Dorian dosegel Florido.
Zaprli so tudi pet večjih pristanišč v Floridi: Miami, Everglades, Fort Pierce, Palm Beach in Port Canaveral.
'Prosimo vas, zatecite se na varna mesta'
Oblasti so odprle 14 zavetišč ter na uradni seznam zasilnih zatočišč imenovale več deset cerkev, šol in drugih stavb. A uradna zavetišča se hitro polnijo, mnoge tako skrbi, da se bodo prebivalci prisiljeni zateči na mesta, ki niso na seznamu in tako ne prejemajo vladne pomoči, predvsem v obliki hrane in vode.
Premier Hubert Minnis je zaukazal evakuacijo na Grand Bahami in Abacu, vse turiste so prosili, da zapustijo ta območja. "To je verjetno najbolj žalosten in najhujši dan v mojem življenju," je v nedeljo dejal na novinarski konferenci in Doriana označil za "pošastno nevihto". "Soočamo se z orkanom ... kakršnega še nismo doživeli v zgodovini Bahamov," je dejal vidno pretresen.
Kljub pozivom so nekateri prebivalci ignorirali ukaz o evakuaciji, med njimi po poročanju bahamskih medijev več sto prebivalcev Grand Cay in Sweeting Cay: "To bi lahko bilo usodno. Prosimo vas, rotimo vas, poiščite in zatecite se na varna mesta," je po poročanju BBC dejal Samuel Butler, namestnik policijskega komisarja. "Ko bo veter dosegel določeno moč, se ne bomo mogli odzvati," je svaril vodja nacionalne agencije za krizne razmere Don Cornish.
Na atlantski obali ZDA množične evakuacije
Orkan se počasi premika proti zahodu, potuje čez otok Grand Bahama, v noči na torek pa se bo približal ameriški obali. Zvezne države Florida, Georgia, Severna in Južna Karolina so že razglasile izredne razmere, na več območjih potekajo evakuacije, poroča BBC.
Visoki valovi bi lahko preplavili določene dele Floride in Georgie, še preden na območje prispe orkan. Zato bi nekatere ceste lahko bile neprevozne.
Guverner Južne Karoline Henry McMaster je v nedeljo zaukazal obvezno evakuacijo za obalne predele, svoje domove bo tako moralo zapustiti 830.000 ljudi: "Ne moremo osrečiti vseh, a verjamem, da lahko vse ohranimo žive," je dejal po poročanju AP. Nekaj ur kasneje je guverner Georgie Brian Kemp prav tako za celotno atlantsko obalo zvezne države ukazal evakuacijo prebivalcev. Skupno naj bi evakuirali preko milijona ljudi.
Ameriški predsednik Donald Trump je zaradi orkana odpovedal potovanje na Poljsko, v nedeljo pa je za novinarje dejal, da je Dorian videti "pošastno" ter da bodo deli ameriške vzhodne obale "zelo resno prizadeti".
Meteorologi sicer s težavo napovedujejo nadaljnjo pot orkana, zastavlja se vprašanje, kjer natanko bo zadel ameriško obalo. Tu bi namreč zaradi gostete prebivalstva lahko zahteval najvišji človeški davek.
Ameriška Nacionalna uprava za oceane in ozračje (NOAA) pa je objavila posnetek očesa orkana.
KOMENTARJI (101)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.