Pisateljica J. K. Rowling je nasprotnikom neodvisne Škotske podarila milijon britanskih funtov (1,2 milijona evrov). Avtorica knjižnih uspešnic o Harryju Potterju sicer živi v Edinburghu.
Pisateljica je pojasnila, da ima prijatelje na obeh straneh kampanje, in da njeno oklevanje pri idejah o neodvisnosti ni povezano s tem, da ne bi verjela v izjemno prebivalstvo, ampak s tem, da zagovorniki neodvisnosti ne upoštevajo vseh tveganj.
V izjavi je zapisala, da je tudi Škotska pod istim pritiskom kot druge svetovne države in da se mora boriti na poti gospodarskega okrevanja. Zagovorniki neodvisnosti njenem mnenju pomembna vprašanja, kot sta denimo, katero valuto bodo imeli, ali se bodo pridružili EU, označijo za paniko.
Zmotilo jo je tudi, da nacionalisti obsojajo vse, ki niso nedvoumno za neodvisnost. K temu dodaja, da bodo njo, ki na Škotskem živi 21 let in namerava tam ostati do smrti, najverjetneje označili za nepravo Škotinjo, da bi sploh lahko imela mnenje.
Največja politična stava
V Veliki Britaniji je proti referendumu o neodvisnosti Škotske nek moški stavil 400.000 funtov (496.000 evrov). "Kolikor vemo, je to največja politična stava," je dejal tiskovni predstavnik Graham Sharpe iz nacionalne stavnice William Hill, ki je stavo sprejela v eni izmed svojih poslovalnic. Kot je še dejal, ime moškega ni znano, vedo le, da je bil srednjih let in ni imel škotskega naglasa.
Prejšnji rekord za politično stavo je bil za kar polovico nižji od tega, tudi ta stava pa je bila vezana na referendumski "ne" neodvisnosti Škotske.
Zadnja anketa, ki jo je izvedel časnik Financial Times, je pokazala, da 48 odstotkov vprašanih nasprotuje neodvisnosti Škotske, medtem ko jih je 35 odstotkov za neodvisnost. Približno 16 odstotkov od sicer štirih milijonov volilnih upravičencev ostaja neodločenih.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.