Medtem ko več britanskih medijev poroča o tem, da naj britanski naftni velikan BP zaradi finančnih posledic okoljske katastrofe po razlitju nafte na globokomorski naftni ploščadi v Mehiškem zalivu ne bi delil dividend za drugo letošnje četrtletje, pa ameriški predsednik Barack Obama vse bolj izziva ogorčenje s svojimi izjavami.
Obama je namreč že pred časom sprožil ostre kritike v Veliki Britaniji, ko je dejal, da bi odpustil izvršnega direktorja BP Tonyja Haywarda, če bi bil sam na čelu te družbe. Nekaj negodovanja pa je sprožil tudi s tem, ko je družbo BP naslavljal z 'British Petroleum', kar je njeno staro ime in od leta 1998 ni več v uporabi. Mnogi so se strinjali, da gre za 'antibritanska čustva'.
Ameriški veleposlanik v Londonu Louis Susman je tovrstne domneve ovrgel in zagotovil, da je Obama ime British Petroleum uporabil samo enkrat in da gotovo ni šlo za nikakršne zamere. Šlo je za okoljsko katastrofo, ki jo je treba čim prej rešiti, sta se v telefonskem pogovoru strinjala Obama in britanski premier David Cameron, je še povedal Susman. "BP mora narediti vse, da ustavi izhajanje nafte v morje, in sprejeti odgovornost. Predsednik je bil jasen, da noče nikakor ogroziti finančne stabilnosti BP,“ je Obamo še povzel Susman.
Proti deljenju dividend
Tukaj pa se kritike ne končajo. Obama je namreč med drugim tudi podprl zamisel, da BP ne razdeli dividend za drugo letošnje četrtletje zaradi omenjene katastrofe. Gre namreč za pritiske glede tega, naj naftna multinacionalka sama in v celoti poplača nastalo škodo.
Ameriške oblasti so namreč v zadnjih dneh okrepile pritisk na britanskega naftnega velikana. Notranji minister Ken Salazar je tako izrazil pričakovanje, da bo BP poleg škode, ki so jo zaradi okoljske katastrofe utrpeli ljudje in okolje v regiji, plačal tudi gospodarsko škodo zaradi šestmesečnega moratorija na raziskovanje in vrtanje novih naftnih vrtin v globokem morju, ki ga je razglasil ameriški predsednik Barack Obama.
BP je že napovedal, da bo plačal vse legitimne zahteve, medtem ko je Salazarjeve pozive že zavrnil. Tako naj bi po pisanju Financial Timesa uprava BP ta teden vodilnim delničarjem sporočila, da ima družba dovolj denarja za dolgoročno zagotavljanje dividend lastnikom kapitala, da pa bi lahko prišlo do izpada izplačila v nekaj četrtletjih "iz političnih razlogov". BP naj bi si na ta način želel doseči premirje z ameriškimi oblastmi in se izogniti nadaljnjemu pogromu Washingtona in oblasti prizadetih zveznih držav.
Končne odločitve o dividendi zaenkrat še ni, padla pa naj bi šele po prvem srečanju ameriškega predsednika s predsednikom uprave BP Carl-Henricom Svanbergom v sredo v Washingtonu. Zaenkrat še ni jasno, ali bo na srečanju tudi izvršni direktor družbe Tony Hayward, kot omenjeno tarča Obamovih kritik.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.