Državna revizijska komisija je ugodila pritožbi neizbranega, a cenejšega ponudnika za izgradnjo ljubljanske urgence Kolektorja Kolinga. Odločitev ministrstva za zdravje o oddaji naročila za dokončanje dela urgence oziroma diagnostično-terapevtskega servisa (DTS) Pomgradu pa je razveljavila, poroča Dnevnik in dodaja, da so v bolnišnici zaradi nejasne prihodnosti obupani.
Ministrstvo za zdravje ne bo razveljavilo razpisa za gradnjo druge faze nove ljubljanske urgence, pač pa bo posel oddalo podjetju Kolektor Koling, je povedal direktor direktorata za zdravstveno ekonomiko na ministrstvu Tomaž Glažar. Po njegovih besedah bi bila lahko druga faza končana do januarja 2017.
Po njegovih besedah je ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc danes tudi podpisala to odločitev.
Na razpis za izgradnjo druge faze ljubljanske urgence je sicer prispelo pet ponudb, najcenejši je bil Kolektor Koling s ponudbo v vrednosti 17,83 milijona evrov (z DDV 21,76 milijona evrov).
A je ministrstvo izbralo podjetje SGP Pomgrad, ki je oddalo drugo najcenejšo ponudbo, ker naj bi bila ponudba Kolektor Kolinga pomanjkljiva v delu, ki opredeljuje podizvajalce. Kolektor Koling se je nato pritožil na Državno revizijsko komisijo.
Razmere so katastrofalne
Predstojnik kliničnega oddelka za travmatologijo Kirurške klinike Matej Cimerman je povedal, da so razmere na urgenci katastrofalne. ''To urgenco je čas povozil pred 15 leti,'' je dejal in dodal, da je vsak dan zanje trpljenje. ''Prostorsko smo premajhni in neustrezni. Diagnostike nimamo na enem mestu, najtežje poškodovance pa mi vozimo v prvo nastropje. To pomeni, da izgubljamo izjemno pomembne sekunde za poškodovane,'' je dejal.
Nadaljeval je, da osebje ne more vsega naredit, tu so še bolniki, ki čakajo in trpijo.
Če bi bila urgenca končana ...

Pri Dnevniku so navedli primer mlajšega poškodovanca v šoku, ki je imel zelo nizek krvni tlak. Iskali so mesto največje krvavitve v telesu, a na urgenci lahko opravljajo le ultrazvok trebuha, slikanje pljuč in slikanje medenice. S tem ključne notranje krvavitve niso odkrili, potrebovali so CT s kontrastom, a premikanje in odmikanje od sobe za reanimacijo sta bila za bolnika zelo tvegana. Na hodniku ali v dvigalu, na poti od urgence do CT aparata, bi lahko strdki, ki zamenjujejo krvavitev odleteli, pacient pa bi izkrvavel, so zapisali pri Dnevniku.
Vodja urgentnega kirurškega bloka v ljubljanske UKC Anže Kristan je za Dnevnik povedal, da so se na koncu vseeno odločili pacienta peljati na CT, ki je pokazal počeno aorto. Končalo se je dobro, lahko se ne bi, je poudaril. Če bi bila urgenca končana, bi lahko temu bolniku pomagali na enem mestu in to bistveno hitreje, so zapisali v Dnevniku.
Cenejša ponudba
Kolektor Koling je bil po navedbah Dnevnika za več kot pol milijona evrov cenejši od Pomgrada, ki bi dela nadaljeval za 22,35 milijona evrov z DDV, a so na ministrstvu njegovo ponudbo zavrnili kot nepopolno.
Državna revizijska komisija je pojasnila, da je nova zakonodaja na področju javnega naročanja razširila možnosti dopolnjevanja in sprememb nepopolnih ponudb, da bi tako zmanjšali izločanje najcenejših ponudb. Na komisiji so tako ugotovili, da ponudbe ministrstvo ne bi smelo izločiti.
KOMENTARJI (122)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.