V jutranjih urah so v Rimu pristali pripadniki 13. slovenskega kontingenta, ki so delovali na misiji Odločna podpora v Afganistanu. V vojašnico Edvarda Peperka v Ljubljani so prispeli okoli 16. ure.
Po 17 letih so tako Afganistan zapustili še zadnji slovenski vojaki. Slovenska vojska s tem zaključuje delovanje na misiji, kar pa ne velja za Republiko Slovenijo, ki formalno sodelovanja še ni končala. Kot so sporočili po včerajšnji seji vlade, naj bi se to zgodilo skladno z zavezniško časovnico oziroma najkasneje do konca avgusta.
Pripadniki Slovenske vojske so na svetovalni misiji Nata Odločna podpora od leta 2015 usposabljali, svetovali in pomagali afganistanskim varnostnim silam ter ustanovam. Sodelovanje se je začelo na podlagi odločitve vlade, ki med drugim navaja, da "stabilizacija in podpora Afganistanu pri prevzemanju odgovornosti za upravljanje, vodenje in razvoj države ostajata med osrednjimi političnimi in varnostnimi nalogami mednarodne skupnosti", so spomnili v Slovenski vojski.
Nato je sicer že avgusta 2003 prevzel poveljevanje silam operacije Isaf, pol leta pozneje pa so bili v državo pod Hindukušem napoteni prvi slovenski vojaki. Zadnji, 21. kontingent Slovenske vojske v silah Isaf se je domov vrnil 25. decembra 2014.
Leta 2011 je bilo v dveh izmenah v Afganistanu 179 pripadnikov Slovenske vojske, kar je bilo tudi največje število. Skupaj pa jih je bilo v to državo v 17 letih napotenih skoraj 1400, so še sporočili iz Slovenske vojske in povzeli tudi izredne dogodke. Na srečo ni noben od njih zahteval smrtnih žrtev.
– Julija 2005 je vojaško vozilo Hummer, v katerem so se peljali štirje slovenski pripadniki misije Isaf v Afganistanu, v okolici Kabula med patruljo zapeljalo na mino, ki je eksplodirala. Vojaki pri tem niso utrpeli hujših poškodb, eden je imel kasneje težave s sluhom, vozilo pa je bilo v eksploziji močno poškodovano.
– Maja 2011 je bila v bombnem napadu na sedež skupine za obnovo provinc v Heratu lažje ranjena civilna strokovnjakinja, pripadnica slovenskega kontingenta v Afganistanu. Zaradi detonacije je dobila površinsko rano, hujših poškodb pa jo je rešilo dejstvo, da je bila v pisarni za zaprtimi vrati. V napadu je bil sicer uničen velik del poslopja.
– Novembra 2013 so bili slovenski pripadniki misije Isaf udeleženi v strelskem spopadu s talibanskimi uporniki. Ko je prišlo do incidenta, jih je šest na patrulji spremljalo afganistansko enoto, ki so jo urili. Pri tem ni bil poškodovan nihče od slovenskih vojakov.
– Januarja 2014 je bil pri opravljanju nalog v nogo ranjen slovenski vojak. Pri mentoriranju pripadnikov afganistanskih sil je prišlo do strelskega obračuna z nasprotniki. Oskrbeli so ga v bolnišnici.
Tonin: Hvala Bogu, da ni bilo smrtnih žrtev
Obrambni minister Matej Tonin je ob robu predstavitve niza vaj Defender Europe 2021 na vadišču na Počku današnji dan označil za poseben, saj so se po 17 letih vsi slovenski vojaki iz Afganistana vrnili živi in zdravi. "Vesel sem, hvala Bogu, da se je vse tako izteklo in da je bila ta dolga misija brez smrtnih žrtev," je povedal.
Ob tem se je vsem 1400 vojakom, ki so v teh 17 letih sodelovali na misiji v Afganistanu, zahvalil za njihovo služenje, predvsem pa za njihov prispevek k boljšemu Afganistanu. Slovenska vojska je po njegovih besedah opravila 60 različnih projektov, ki jih je financirala Slovenija. To so bili predvsem projekti, ki so se dotikali afganistanskega šolstva, zdravstva in opolnomočenja žensk.
Na vprašanje, zakaj so se odločili, da vojake umaknejo že zdaj in ne šele jeseni, je odgovoril, da je bila odločitev "zelo preprosta", a je niso želeli javno razglašati, ker je varnost pomembna in niso želeli izpostavljati vojakov. Ob tem je minister opozoril, da je Slovenija odvisna od ostalih zaveznikov in transportnih prevozov, ki ji jih nudijo zavezniki, saj še vedno nima svojega transportnega letala.
Slovenska vojska je v Afganistanu pustila tudi opremo, ki bi bila lahko koristna za afganistansko ljudstvo in ki nima neke večje vrednosti za njene nadaljnje misije, je še povedal Tonin. Poročilo o tem bodo še pripravili.
Gre sicer za usklajeni umik zavezniških vojakov, ki naj bi se zaključil na 20. obletnico terorističnih napadov na ZDA, 11. septembra 2001. Do odločitve ZDA in zaveznikov v Natu o umiku je bilo v Afganistanu nekaj manj kot 10.000 zavezniških vojakov.
KOMENTARJI (109)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.