Od 18. do 24. januarja obeležujemo evropski teden preprečevanja raka materničnega vratu. Rak materničnega vratu je med raki izjema, saj o njem vemo dovolj, da lahko preprečimo skoraj vsak nov primer tega raka, opozarjajo v državnem programu ZORA (DP ZORA). Če je ženska cepljena proti HPV in se redno udeležuje presejalnih pregledov, je verjetnost, da bo zbolela za tem rakom, izjemno majhna. Svetovna zdravstvena organizacija (SZO) je novembra 2020 uradno lansirala globalno strategijo za eliminacijo raka materničnega vratu.
V Sloveniji imamo organizirani populacijski presejalni program za zgodnje odkrivanje predrakavih sprememb materničnega vratu (DP ZORA) že od leta 2003. Slovenske ženske so program ZORA dobro sprejele in več kot 70 odstotkov se jih redno udeležuje presejalnih pregledov. Presejalni interval se z vstopom deklic, cepljenih proti HPV, v program ZORA ni spremenil in ostaja enak za cepljene in necepljene.
Zelo zaskrbljujoč vpliv pandemije
So se pa v pandemskem letu 2020 v programu ZORA soočali s povsem novimi izzivi. Namreč, zaradi zaustavitve presajanja v spomladanskem valu epidemije se je prvič v 15 letih delovanja progama ZORA triletna pregledanost zmanjšala pod ciljno vrednost 70 odstotkov. Zaradi večjega obsega dela ginekologov čez poletje in dobrega odziva žensk je konec septembra 2020 pregledanost znova dosegla 70 odstotkov. Posledično so zaradi okrnjenega delovanja programa ZORA do konca septembra v letu 2020, v primerjavi s triletnim povprečjem, odkrili 19 odstotkov manj predrakavih sprememb visoke stopnje pri ženskah, starih od 30 do 39 let. To je zelo zaskrbljujoče, saj se vrh raka materničnega vratu v nepresejani populaciji pojavlja med 40. in 49. letom, če pri mlajših ženskah pravočasno ne odkrivamo in zdravimo predrakavih sprememb. V starostni skupini 30 do 39 let odkrijemo kar okrog tretjino predrakavih sprememb visoke stopnje.
Ob letošnjem evropskem tednu boja proti raku materničnega vratu pozivajo ženske, da tudi v času pandemije covida-19 celostno skrbijo za svoje zdravje, upoštevajo 12 priporočil proti raku, se redno udeležujejo presejalnih pregledov pri ginekologu in se odločijo za cepljenje otrok proti HPV.
Še posebej k rednim presejalnim pregledom ZORA pozivajo mlade ženske v starosti 30 do 39 let. Kljub spremembam v vsakdanjem življenju, kot sta na primer delo, vrtec in šola od doma, ne pozabite na lastno zdravje, saj je vaše zdravje pomembno za vas in za vse, ki jih imate rade.
Okužbe s humanimi papilomavirusi (HPV) so najpogostejše spolno prenosljive okužbe. Več kot polovica spolno aktivnih oseb se vsaj enkrat v življenju okuži s HPV. Kljub temu, da največkrat ne povzročajo težav, lahko okužbe z visokorizičnimi HPV povzročajo različne vrste rakov. Lahko jim pripišemo skoraj 100 odstotkov raka materničnega vratu, povzročajo pa lahko še raka zadnjika, druge rake spolovil ter raka ustnega dela žrela pri moških in pri ženskah. Okužbe s HPV povzročajo tudi genitalne bradavice.
Najučinkovitejši način za preprečevanje okužb s HPV in bolezni, ki jih povzročajo, je cepljenje. V Sloveniji se od leta 2009/10 izvaja cepljenje deklic proti HPV kot priporočeno cepljenje ob sistematičnem pregledu v šestem razredu osnovne šole. V breme obveznega zdravstvenega zavarovanja se lahko cepijo tudi dekleta, ki so obiskovala 6. razred v šolskem letu 2009/10 ali kasneje in še niso bila cepljena (zamudnice).
Maja 2019 je Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) pripravil predlog širitve Nacionalnega programa cepljenja s cepljenjem dečkov proti okužbam s HPV, ki je bil poslan Zdravstvenemu svetu. Ko bo Zdravstveni svet predlog uradno potrdil in bodo od Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije zagotovljena finančna sredstva, bo tudi za dečke na voljo cepljenje proti HPV na stroške obveznega zdravstvenega zavarovanja.
Pandemija ni vplivala na precepljenost proti okužbam s HPV v Sloveniji
"V šolskem letu 2018/19 smo v Sloveniji zabeležili velik uspeh v povečanju precepljenosti proti HPV, saj se je precepljenost šestošolk glede na prejšnje šolsko leto povečala za okoli 10 odstotkov in je znašala 59,3 odstotka. V šolskem letu 2019/20, ko so po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije zaradi izrednih razmer v številnih državah po svetu zaznali upad izvajanja cepljenja v času pandemije covida-19, smo v Sloveniji zabeležili 58,5- odstotno precepljenost šestošolk proti HPV, kar v razmerah, v katerih se trenutno nahajamo, štejemo kot uspeh," je dejala Nadja Šinkovec Zorko z NIJZ in dodala: "Izredno pomembno je, da redna cepljenja, ki se izvajajo po programu cepljenja, potekajo čim bolj nemoteno tudi v pandemiji covida-19, saj na račun ene bolezni ne smemo ogrožati drugih področji zdravja populacije."
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.