rak materničnega vratu

Dori, Zori in Svitu se bosta pridružila Luka in Peter

03. 03. 2025 13.41

Po uspešnih presejalnih programih Zora, Dora in Svit slovenski strokovnjaki pod okriljem Onkološkega inštituta snujejo še dva programa. S programom Luka bodo iskali in zdravili zgodnje oblike pljučnega raka, s programom Peter pa raka prostate. Raziskavi, ki bosta podlaga za vzpostavitev programov, bodo predvidoma končani do konca leta 2026.

Z manj tobaka in manj onesnaženim zrakom lahko rešimo življenja

04. 02. 2025 07.48

Zaznamujemo svetovni dan boja proti raku. Letos se začenja nova triletna mednarodna kampanja z sloganom Združeni v edinstvenosti, ki v ospredje postavlja posamezniku prilagojeno obravnavo raka. Slovenija je sicer glede na poročilo OECD v zadnjih letih dosegla velik napredek pri obravnavi raka, priložnosti pa so med drugim v okrepljeni preventivi.

Za preprečevanje raka materničnega vratu je najpomembnejša preventiva

28. 01. 2025 16.20

Rak materničnega vratu je bolezen, ki jo je mogoče v veliki meri preprečiti, pri tem pa je najpomembnejša preventiva, so se na okrogli mizi strinjali strokovnjaki. Pri tem so izpostavili redne preventivne ginekološke preglede v okviru programa Zora, cepljenje deklic in dečkov in pravočasen obisk ginekologa ob pojavu simptomov.

Bo Švedska prva država na svetu, ki bo izkoreninila raka materničnega vratu?

15. 12. 2024 15.35

Na Švedskem vsako leto 500 žensk prejme diagnozo raka materničnega vratu, okoli 150 jih zaradi tega tudi umre. A število primerov se v zadnjih 30 letih znatno zmanjšuje, zahvaljujoč presejalnim programom, dobri organizaciji cepljenja dečkov in deklic proti virusu HPV ter t. i. catch up cepljenju žensk, starih od 25 do 30 let. Gre za primer dobre prakse, ki bi državo v treh letih lahko popeljal do cilja – postati prva država na svetu, ki je izkoreninila raka materničnega vratu.

Legendarni režiser se je sprijaznil, da počasi odhaja

21. 09. 2024 07.00

Skoraj sočasno sta v njuno življenje zarezali dve kruti diagnozi. Kostumografinji Barbari Drmota so potrdili raka materničnega vratu, nato je za ALS-om zbolel njen partner Vinci Vogue Anžlovar, režiser legendarnih filmov, tudi prve uspešnice v samostojni Sloveniji 'Babica gre na jug'. Barbara je uspešno prestala zahtevno zdravljenje, za njegovo bolezen, ki povzroča hudo mišično oslabelost in je že močno napredovala, zdravila ni. V čustvenem intervjuju sta nam zaupala, kako se z vsem skupaj spopadata, česa se bojita, česa si želita.

Cepljenje proti HPV odslej brezplačno za vse do 26. leta

06. 09. 2024 15.23

Zaradi okužbe s HPV pri nas letno za rakom zboli več kot 150 žensk in 40 moških, približno 1600 žensk pa se zdravi zaradi predrakavih sprememb materničnega vratu. Nekatere vrste raka pa lahko varno in učinkovito preprečimo s cepljenjem proti HPV, ki je po novem brezplačno za vse mlade do 26. leta. Na Onkološkem inštitutu upajo, da se bo za cepljenje posledično odločilo več mladih. Doslej se je kljub koristim proti HPV cepila manj kot polovica deklet in slaba četrtina fantov.

OnkoMan odgovarja Tini Gaber: O simptomih raka ozaveščamo vse leto

05. 08. 2024 21.13

Partnerka slovenskega premierja Roberta Goloba Tina Gaber je v svojem prvem podkastu med drugim spregovorila o težavah slovenskega zdravstva in opozorila na, kot je sama opazila, pomanjkanje ozaveščanja o boleznih, kot je denimo rak. Na njen komentar se je odzvalo slovensko onkološko društvo za moške OnkoMan, ki poudarja, da o simptomih bolezni ljudi ozaveščajo skozi vse leto, nazadnje so pripravili tudi uspešno kampanjo o bolezni raka prebavil.

Medexov dogodek razbil tabuje o menopavzi ter združil in opolnomočil ženske

30. 03. 2024 00.15

Na bregu idiličnega Blejskega jezera je v slikovitem Bled Rose hotelu potekal edinstveni dogodek, namenjen vsem ženskam, ki želijo v svojem življenju najti harmonijo in ravnovesje, ter živeti polno in zadovoljno.

Okužbe s HPV letno povzročijo raka pri več kot 150 ženskah in 40 moških

04. 03. 2024 07.32

Okužbe s HPV so zelo pogoste, saj se vsaj enkrat v življenju okužimo skoraj vsi. Pred okužbo pa se lahko zaščitimo s cepljenjem. Okužbe na leto povzročijo raka pri več kot 150 ženskah in več kot 40 moških v Sloveniji. S tem pa se začenja tudi 41. teden boja proti raku.

Putin: Rusija je blizu cepivu proti raku

14. 02. 2024 19.48

Predsednik Rusije Vladimir Putin je sporočil, da so ruski znanstveniki izjemno blizu izdelave cepiva proti raku, ki bi lahko bilo kmalu na voljo bolnikom.

Bollywoodska zvezdnica v želji po ozaveščanju o raku uprizorila lastno smrt

07. 02. 2024 10.06

Da bi opozorila na problematiko raka na materničnem vratu, je igralka Poonam Pandey uprizorila lastno smrt. Kljub pomembnemu sporočilu je bollywoodska zvezdnica hitro postala tarča kritik. "To je najslabša poteza v zgodovini," je objavo igralke komentiral eden od uporabnikov.

Zora rešuje življenja

27. 01. 2024 18.56

Čeprav je rak materničnega vratu med vsemi raki najbolje preprečljiv, je še vedno četrti najpogostejši rak pri ženskah na svetu in eden od najpogostejših rakov pri mlajših ženskah. Na leto v Uniji odkrijejo okoli 33.000 novih primerov, vsako leto pa še vedno umre tudi okoli 15.000 žensk. S 94 novimi primeri raka materničnega vratu v letu 2022 Slovenija beleži tretjo najmanjšo vrednost zadnjih dveh desetletij. Ker pa ga je s pravočasnih odkrivanjem in zdravljenjem predrakavih sprememb mogoče preprečiti, je še kako pomembno, da se ženske odzovejo povabilu presajalnega programa Zora – pregledanost je po zadnjih podatkih 74-odstotna

Rak materničnega vratu: pregledanost žensk v Sloveniji največja doslej

22. 01. 2024 06.49

Zaznamujemo 18. evropski teden preprečevanja raka materničnega vratu. Slovenija je na podlagi izjemnih rezultatov, ki jih dosega državni presejalni program Zora, prepoznana kot ena izmed držav, ki lahko med prvimi v Evropi doseže odpravo raka materničnega vratu, so sporočili z onkološkega inštituta. Program Zora je lani praznoval 20 let delovanja.

V 20 letih programa Zora odkrili kar 2664 rakov materničnega vratu

14. 11. 2023 14.35

Državni program zgodnjega odkrivanja predrakavih sprememb materničnega vratu Zora v Sloveniji obeležuje 20 let delovanja. V tem času se je presejalnega pregleda za raka materničnega vratu udeležilo 740.000 žensk, pravočasno je bilo odkritih in zdravljenih 33.500 predrakavih sprememb materničnega vratu in odkritih 2664 rakov materničnega vratu.

V covidnem letu 2020 odkritih za 11 odstotkov manj rakavih obolenj

23. 10. 2023 12.10

Znani so podatki o bremenu raka v Sloveniji za prvo covidno leto 2020. V času prvega covidnega leta je bilo v Sloveniji odkritih kar 11 odstotkov manj rakov. Pri ženskah je bil manko 11,6-odstoten, pri moških pa 10,4-odstoten. Največji manko novih diagnoz se je pojavil pri osebah, starih med 50 in 60 let, ter pri nemelanomskih kožnih rakih.

Precepljenost proti HPV padla, na pomoč poklicali Deso Muck

05. 09. 2023 15.13

Ljubljanski onkološki inštitut je ob začetku šolskega leta gostil pisateljico Deso Muck, ki je predstavila svojo novo brošuro Blazno resno o HPV. "So stvari, za katere moramo poskrbeti starši," je dejala. Brošura je namenjena predvsem staršem pri odločanju o cepljenju svojih otrok proti HPV.

Po Dori, Zori in Svitu bomo dobili še dva presejalna programa

06. 03. 2023 10.15

V Sloveniji imamo tri zelo učinkovite državne presejalne programe – Zora, Dora in Svit, kot kaže, pa bomo v prihodnosti dobili še dva presejalna programa, ki bosta namenjena zgodnjemu odkrivanju raka pljuč in raka prostate. Kako daleč smo od vzpostavitve dveh novih programov, so pojasnili ob začetku 40. tedna boja proti raku.

Boj proti raku: V Sloveniji moramo več naporov nameniti primarni preventivi

04. 02. 2023 07.07

Obeležujemo svetovni dan boja proti raku, ki letos opozarja na neenakosti pri obravnavi bolnikov z rakom. Ob tem sta Evropska komisija in OECD izdali poročilo o stanju neenakosti na področju raka. Ta za Slovenijo ugotavlja, da je enakost oskrbe bolnikov z rakom sicer na visoki ravni, več naporov pa moramo namenjati preventivi.

Bo Slovenija prva v Evropi pri odpravi raka na materničnem vratu?

27. 01. 2023 19.50

Zaradi učinkovitega odkrivanja in zdravljenja predrakavih sprememb in rezultatov programa ZORA se je breme raka materničnega vratu v Sloveniji že zdaj pomembno zmanjšalo. A čeprav je ta rak med vsemi raki najlažje preprečiti – zanj imamo namreč učinkovito cepljenje proti HPV – je še vedno četrti najpogostejši rak pri ženskah na svetu in eden od najpogostejših rakov pri mlajših ženskah.

Slovenija bi lahko med prvimi evropskimi državami odpravila raka materničnega vratu

17. 11. 2022 11.46

Na drugo obletnico globalne strategije Svetovne zdravstvene organizacije (WHO), katere zaveza je odprava raka materničnega vratu – prva odprava katerega od rakov nasploh. Slovenija bi lahko postala ena prvih evropskih držav, ki bi ji uspel ta podvig, so sporočili z Onkološkega inštituta Ljubljana.

Za izboljšano odkrivanje raka več vključevanja v presejalne programe

20. 09. 2022 15.00

Evropska komisija je predstavila nov pristop EU za izboljšanje odkrivanja raka. Cilj objavljenih priporočil je, da bi bili do leta 2025 presejalni programi za raka dojk, debelega črevesa ter materničnega vratu na voljo 90 odstotkom ljudi, ki izpolnjujejo pogoje zanje. Za to bo na voljo okoli 100 milijonov evrov evropskih sredstev. Priporočila za izboljšanje presejalnih programov se sicer niso spremenila že skoraj 20 let.

'Bolje preprečiti kot zdraviti: starši naj se dobro informirajo o cepljenju'

05. 09. 2022 12.43

V novo šolsko leto je vstopila tudi nova generacija šestošolcev in šestošolk, ki imajo možnost cepljenja proti HPV in s tem preprečijo, da bi v odrasli dobi zbolevali za rakavimi in drugimi boleznimi, ki jih okužbe s HPV lahko povzročijo. Kako zelo pomembne so strokovne in preverjene informacije, poudarja mama šestošolca, ki se je cepil proti HPV. Zdravnica v ZD Ljubljana Šiška pa starše poziva, naj se pred sprejetjem odločitve pogovorijo s strokovnjaki, ki lahko rešijo njihove dileme in podajo odgovore.

Slovo Olivie Newton John: 30 let je bila simbol zmag in upanja

09. 08. 2022 07.32

Olivia Newton John je po več desetletjih izgubila bitko z rakom dojk. Bila je simbol boja z boleznijo, s katero se sooča ogromno žensk. Kaj pa lahko ženske storijo same, da bi bilo zgodnje odkrivanje rakavih bolezni uspešno in s tem posledično tudi zdravljenje.

V času epidemije odkrili manj raka kot sicer

07. 03. 2022 15.23

V času epidemije covida-19 smo v Sloveniji odkrili manj raka kot sicer, kar pa ne pomeni, da je bilo rakavih obolenj manj, le odkrili jih nismo, so opozorili na današnji novinarski konferenci ob začetku tedna boja proti raku. Zato so pozvali vse, ki sumijo na kakšnega od znakov raka, naj ne odlašajo z obiskom pri zdravniku.

Cepljenje najučinkovitejše za preprečevanje okužb s HPV, ki povzročajo nekatere rake

18. 01. 2022 12.52

Okužbe s humanimi papilomavirusi so najpogostejše spolno prenosljive okužbe. Več kot polovica spolno aktivnih oseb se vsaj enkrat v življenju okuži z njimi. Kljub temu da največkrat ne delajo težav, pa lahko te okužbe povzročajo različne vrste rakov. Strokovnjaki ocenjujejo, da iz njih izvira blizu 100 odstotkov raka materničnega vratu, povzročajo lahko tudi raka zadnjika, spolovil in ustnega dela žrela, tudi genitalne bradavice. Najučinkovitejši način za preprečevanje okužb s temi virusi in bolezni, povezanih z njimi, je cepljenje, so opomnili na NIJZ.

Raziskava: cepljenje proti HPV učinkuje celo bolje, kot so pričakovali

04. 11. 2021 08.58

Raziskava o učinkih cepljenja proti humanem papiloma virusu (HPV), ki jo je opravil britanski center za raziskovanje raka (Cancer Research), objavila pa ugledna znanstvena revija Lancet, je dala navdušujoče rezultate. Ugotovili so, da so 13 let po uvedbi cepljenja v Veliki Britaniji na dobri poti, da postane rak materničnega vratu redka bolezen.

Presejalni programi za odkrivanje raka nemoteno delujejo naprej

03. 11. 2021 13.07

Ker je vlada pred nedavnim sprejela začasne ukrepe na področju organizacije in opravljanja zdravstvene dejavnosti zaradi obvladovanja covida-19, so se ljudje vprašali, ali se bodo preventivni programi za zgodnje odkrivanje predrakavih in rakavih obolenj v tem času izvajali. Predstavniki vseh treh programov ZORA, DORA in Svit so sporočili, da z delom ne bodo prenehali.

Ob mednarodni kampanji: če raka odkrijete zgodaj, je čas na vaši strani

22. 10. 2021 12.40

Zveza slovenskih društev za boj proti raku, Onkološki inštitut Ljubljana in Nacionalni inštitut za javno zdravje ob mednarodni kampanji Čas je za ukrepanje vabijo k udeležbi v presejalnih programih Zora, Dora in Svit. Kampanja v teh dneh poteka v Sloveniji pod sloganom Ne dopustimo, da pandemija covida-19 oslabi boj proti epidemiji.

Nesmrtna Henrietta Lacks: njene celice še danes rešujejo življenja

17. 10. 2021 17.30

Pred 70 leti je temnopolta 31-letna Henrietta Lacks zbolela za rakom na materničnem vratu in nekaj mesecev po diagnozi umrla. Njene rakave celice, ki so jih brez njenega vedenja takrat odvzeli v bolnišnici, pa živijo in se razmnožujejo še danes. Številnih medicinskih raziskav in prebojev ne bi bilo brez njih. Med drugim so s pomočjo celic HeLa razvili cepivi proti HPV in proti otroški paralizi, nenazadnje pa jih uporabljajo tudi pri raziskavah o covidu-19. Dolga leta zamolčana junakinja je zdaj posthumno prejela priznanje Svetovne zdravstvene organizacije za svoj prispevek k razvoju znanosti, predvsem na področju medicine in farmacije.

Programi Zora, Dora in Svit pozivajo k udeležbi na presejalnih pregledih

11. 03. 2021 15.01

S presejalnimi programi lahko odkrijejo raka ali predrakave spremembe, še preden se pojavijo simptomi ali znaki bolezni. Zato je pomembno, da se na vabilo na pregled v sklopu teh programov odzovemo, kar velja tudi v času epidemije covida-19. Ta je sicer na začetku zavrla tudi izvajanje teh programov, a so v kasnejših mesecih zamude nadoknadili.