Raziskava Politbarometer je pokazala, da ima največja opozicijska stranka SD še vedno največ podpore v javnosti, in sicer jo podpira 20 odstotkov vprašanih. Na drugem mestu je vladajoča SDS, ki jo podpira 18 odstotkov vprašanih. Od zadnjega merjenja Politbarometra, ki je potekalo marca, pa se je ponovno znižala podpora vladi, ki jo podpira le 36 odstotkov vprašanih, medtem ko je ne podpira 51 odstotkov anketirancev. To je sicer največji delež nepodpore vladi, ki ga Politbarometer preverja od leta 2001.
LDS 'popravila' svoj rezultat
Med strankami se je na tretje mesto uvrstila LDS (devet odstotkov anketiranih). Ta nekdanja največja opozicijska stranka pa je po raziskavi tudi edina "popravila" rezultat od zadnjega Politbarometra. Na četrto mesto med strankami se je uvrstila SLS, sledijo pa SNS, NSi in DeSUS, je na predstavitvi raziskave povedal predstojnik Centra za raziskovanje javnega mnenja in množičnih komunikacij pri Fakulteti za družbene vede Niko Toš.
Društvo Zares je prav tako prejelo en odstotek podpore, vendar je v primerjavi z zadnjim merjenjem podpora preoblikovanju društva v politično stranko padla s 44 na 35 odstotkov. Padla pa je tudi podpora takšni stranki, saj jo je pred tremi meseci podpiralo 26 odstotkov anketirancev, danes pa le še 20 odstotkov.
Med predsedniškimi kandidati vodi Pahor
Raziskava je tokrat preverila tudi klimo med volivci pred jesenskimi predsedniškimi volitvami. Anketiranci so največ podpore namenili predsedniku SD Borutu Pahorju (31 odstotkov), ki se sicer še ni odločil, ali se bo udeležil predsedniške tekme. Na drugem mestu je poslanec v Evropskem parlamentu Lojze Peterle s 24 odstotki, na tretjem pa prvak SNS Zmago Jelinčič z osmimi odstotki. V primeru, da bi se v drugi krog predsedniških volitev uvrstila Pahor in Peterle, pa bi Pahor dobil 51 odstotkov glasov, Peterle pa 32, je še povedal Toš.
Center za raziskovanje javnega mnenja je anketirance tudi povprašal, kakšno je po njihovem mnenju stanje v državi glede na razmere pred zadnjimi parlamentarnimi volitvami, ki so bile leta 2004. "Dominira kritična presoja" o razmerah v državi, je povedal Toš. Oceno, da je "danes slabše" je namreč dalo 55 odstotkov anketiranih.
Politbarometer: Mediji niso objektivni
V ocenjevanju objektivnosti poročanja medijev je v preteklih štirih meritvah Politbarometra sicer prevladala pozitivna nad negativno oceno. Tokrat pa prevladuje negativna ocena.
V evro bolj zaupamo kot v Cerkev
Med institucijami državljani po meritvah najbolj zaupajo novi valuti evro (64 odstotkov), sledi Banka Slovenije (56 odstotkov) in Slovenska vojska s 45 odstotki. Toš je ob tem izpostavil varuhinjo človekovih pravic, ki se je s 43 odstotki uvrstila na peto mesto, prav toliko zaupanja pa je prejel tudi predsednik republike. Na dnu lestvice zaupanja v institucije so politične stranke, pred njimi pa se je uvrstila vlada in Cerkev - duhovščina.
KOMENTARJI (64)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.