Finančna uprava RS (Furs) je julija povečala nadzor nad delovnimi časi in obveznimi počitki voznikov avtobusov in tovornjakov. Uslužbenci uprave so tako v minulem mesecu opravili 345 nadzorov prevoznikov. Pri tem so odkrili 407 kršitev, zanje je bilo izrečenih 326 glob v skupnem znesku 472.375 evrov, so zapisali na spletni strani Fursa.
Furs je nadzor še posebej usmeril na potencialno nevarne voznike, ki huje kršijo pravila ur vožnje in obveznih počitkov. Kot kaže poročilo o poostrenem nadzoru na slovenskih cestah, je bilo le 37 odstotkov prevozov brezhibnih.
V šestih primerih je bil voznikom zaradi kršitev odrejen obvezen počitek, zaradi zlorabe pa je bilo zaseženih osem voznikovih kartic. Poleg tega so finančni preiskovalci v 19 primerih začasno zasegli prometno dovoljenje in registrske tablice vozil.
37 primerov manipuliranja s tahografi
Poročilo kaže, da so uslužbenci Fursa zaznali povečano uporabo nedovoljenih naprav, ki omogočajo nepravilno delovanje zapisovalnih naprav oz. manipulacije s tahografi. Naleteli so na 37 primerov takšnih goljufij. Odkrili in zasegli so devet manipulacijskih naprav, ki so bile nelegalno vgrajene v vozila.
Ugotovili so tudi, da se pojavljajo vedno nove oblike ter skrita mesta, kjer nameščajo manipulacijske naprave. Okrivanje teh naprav pa je izredno zapleteno, kar se je izkazalo tudi pri enem od odkritih primerov manipulacije s tahografom pri tujemu prevozniku.
Finančni preiskovalci so ob kontroli prevoznika pregledali prevozne dokumente, analizirali presnete podatke aktivnosti vozila iz tahografa ter podatke o časih vožnje in zabeleženih počitkih voznika, analizirali celotno prevozno pot ter opravili pregled kabine tovornega vozila.
557 kilometrov ni bilo zabeleženih
Analiza je pokazala, da 557 kilometrov, ki jih je voznik dejansko prevozil, ni bilo zabeleženih v snemalni napravi in tudi ne na voznikovi kartici. Zaradi suma na manipulacijo so tahograf izvlekli iz ležišča, sledil je pregled ožičenja ter kabine tovornega vozila. Za tapeto po odstranitvi luči so v predalu na sovoznikovi strani našli črno škatlico, z žicami preko konektorjev je bila povezana na napeljavo do tahografa.
Manipulacijska naprava se je krmilila preko dodatnega stikala in kombinacij s pritiskom na zavoro - 3-kratni pritisk na zavoro vozila - pri čemer se je med vožnjo tahograf preklopil ter pričel beležiti vozniku počitek.
Na podlagi izvedene analize s pomočjo programske opreme so ugotovili, da je voznik med vožnjo vklapljal oziroma izklapljal manipulativno napravo ter tako dejansko zatajil podatke o aktivnostih. To pomeni, da je tahograf med gibanjem vozila beležil kot da vozilo stoji, vozniku pa na kartico zabeležil počitek. V nadaljevanju so ugotovili, da se v njem nahaja modificirano elektronsko vezje, ki je skupaj z manipulacijsko napravo omogočalo manipuliranje s tahografom. V navedenem primeru so kršitelju izrečena globa v višini 13.200 evrov, so zapisali na Fursu.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.