"V hitro spreminjajočem se svetu se mora hitro spreminjati tudi javni sektor, saj državljani in podjetja od njega pričakujejo storitve, ki bodo usmerjene k strankam, učinkovite, inovativne, prilagojene in tehnološko podprte," je uvodoma dejal minister Boštjan Koritnik. Dodal je, da se slovenska vlada osredotoča na digitalno preobrazbo in si močno prizadeva, da bi v kratkem času dosegla čim večji napredek. "Naš cilj je, da se naša država do konca tega desetletja uvrsti med pet digitalno najnaprednejših evropskih držav."
V nadaljevanju je Koritnik predstavil nekaj ključnih ukrepov vlade, ki so namenjeni pospešeni digitalni preobrazbi in pomoči gospodarstvu. To so poenostavljeno poročanje podjetij državi, enotna e-točka za subvencije, storitve e-notarja in virtualna upravna točka. Kot pomembno poenostavitev pa je dodal tudi elektronski bolniški list, ki je predvsem v času pandemije zelo poenostavil poslovanje podjetij, javne uprave in celotnega prebivalstva.
Minister je govoril tudi o odprtih podatkih, ki jih je označil za strateško surovino 21. stoletja in ključno sredstvo za prehod v digitalno družbo. "Zelo smo ponosni na naš nacionalni portal odprtih podatkov OPSI z več kot 4.000 objavljenimi podatkovnimi nizi, ki spodbuja uporabo odprtih podatkov za ustvarjanje inovativnih izdelkov, storitev in delovnih mest v zasebnem sektorju."
Koritnik je na koncu izpostavil pomen Slovenije kot države z odlično geostrateško pozicijo, z regulativnim okvirom EU, ki se lahko zelo hitro prilagaja spremembam in novim izzivom. V okviru obiska v ZDA se je minister na dvostranskih srečanjih sestal tudi s predstavniki različnih ameriških podjetij in gospodarskih zbornic.

Omenjena srečanja v vsebinskem smislu pomenijo nadaljevanje pogovorov, ki jih je v okviru obiska v ZDA med 20. in 25. marcem 2022 opravil minister za digitalno preobrazbo Mark Boris Andrijanič, in sicer predvsem v luči načrtovanega odpiranja slovenskega razvojno-gospodarskega predstavništva v Silicijevi dolini v skladu z ukrepom Strateškega sveta za digitalizacijo.
Dallas je bil izbran tudi zato, ker tam igra košarkarski zvezdnik Luka Dončič in so tako tam slišali za Slovenijo. Sicer pa Teksas s 30 milijoni prebivalcev predstavlja drugo največje gospodarstvo v ZDA, tam ima sedež 96 podjetij s seznama največjih ameriških družb Fortune 1000. Okolje, znano kot motor ameriške ekonomije, je med najbolj konkurenčnimi v ZDA in ima spodbudno davčno zakonodajo, so pri Spiritu zapisali v sporočilu za javnost. Na področju visokih tehnologij je resen tekmec Kalifornije.
Poslovno-investicijske konference se udeležujejo potencialni ameriški poslovni partnerji in investitorji, predstavniki NBA-ekipe Dallas Mavericks ter slovenski podjetniki in poslovneži. V času konference poslovno-razvojna delegacija slovenskih podjetij obiskuje tudi Houston in Austin. Za promocijo slovenskega turizma je Slovenska turistična organizacija ob konferenci izvedla tudi delavnico slovenskega turizma.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.