Romska družina Strojan je zapustila postojnski center, je za 24ur.com potrdil novomeški romski svetnik Zoran Grm. Poglavar družine, Mirko Strojan, je povedal, da so center v Postojni zapustili, ker tam niso mogli več živeti. Mirko ni želel izdati, kje se skupaj z ženo in tremi otroci zadržujejo, je pa dejal, da so pri sorodnikih. Tam bodo počakali, dokler ne najdejo nove primerne lokacije. Cela družina se bo takrat preselila na novo lokacijo, je zatrdil Mirko Strojan. Njegov brat, Miha Strojan, je medtem v Kočevju, je še dodal. Družina je pred odhodom opozarjala, da se v Postojni počuti kot v zaporu, saj jo na vsakem koraku spremljajo policisti.
Odvetnica Strojanovih Tatjana Markelj je za 24ur.com povedala, da o odhodu romske družine iz Postojne nima informacij. Danes zjutraj so se Strojanovi v prisotnosti Markljeve z okoljskim ministrom Janezom Podobnikom pogovarjali o morebitnih novih lokacijah, in ''o tem, kako bi zadevo rešili na čim bolj nekonflikten in miren način''.
"Iz nastanitvenega centra v Postojni so nas obvestili, da so Strojanovi popolnoma samoiniciativno in mimo dogovora zapustili center. Po informacijah, ki jih imamo, so bili namenjeni k sorodnikom," je za 24ur.com povedala predstavnica za stike z javnostjo na ministrstvu za okolje, Darja Dolenc.
Zdenka Strojana ustavili policisti
Policisti so okoli 21. ure v bližini naselja Ambrus ustavili dve vozili, v katerih je bilo večje število oseb. V postopku so ugotovili več kršitev Zakona o varnosti cestnega prometa, zaradi česar bodo policisti zoper kršitelje ukrepali v skladu s svojimi pooblastili. Več informacij vam bomo posredovali jutri, so sporočili z ljubljanske policijske uprave.
Mirko Strojan je sicer dejal, da so bili v obeh vozilih, ki so ju ustavili policisti, njegov brat Zdenko Strojan, ki se je danes vrnil s prestajanja kazni. Zdenko Strojan naj bi šel po izpustitvi sprva v Dečjo vas, kjer je njegova mati, Jelka, nato pa naj bi se odpravil v postojnski center, kjer so bile tudi njegove hčerke. Zdenko Strojan se je nato skupaj z ožjo družino odpravil nazaj v Dečjo vas, vendar so jih pred romskim naseljem ustavili policisti, je še povedal Mirko Strojan. Po zagotovilih poglavarja romske družine naj bi se Zdenko z ožjo družino vrnil nazaj v Postojno.
Predsednik društva Cigani nekoč, Romi danes, Bogdan Miklič, meni, da se imajo Strojanovi pravico vrniti v Dečjo vas. Če pa bodo našli novo, primernejšo lokacijo, jih pri tem podpiram, je dejal za 24ur.com. Obenem je Slovence pozval k strpnosti.
Legalizacija v Dečji vasi ni mogoča
Strojanovi so si sicer danes ogledali še eno lokacijo. Za kateri državni objekt gre, minister za okolje in prostor ter predsednik komisije za zaščito romske etnične skupnosti Janez Podobnik ni želel razkriti. "Ta ima številne dobre atribute, glede varnosti, bližine zdravstvene oskrbe, šol," je morebitno novo lokacijo opisal minister.
Kot je povedal Podobnik, so s predsednikom vlade Janezom Janšo, ministrom za šolstvo in šport Milanom Zverom in notranjim ministrom Dragutinom Matejem na srečanju s predstavniki občine Ivančna gorica in krajevne skupnosti Ambrus sprejeli skupno ugotovitev, da tako izločljivi akti inšpekcijskih služb kot tudi pravnomočna odločba ustavnega sodišča legalizacije romskega naselja v Ambrusu ne omogočajo.
Kar pa se tiče samega postopka, ki ga je za prisilno izvršitev inšpekcijskih odločb, torej za odstranitev objektov na parceli Strojanovih, pričel pristojni inšpektorat, je minister Podobnik povedal, da se je formalno pričel postopek za odstranitev nelegalno zgrajenih poslopij v romskem naselju v bližini Ambrusa.
Minister še meni, da so se v zadnjih dneh zadeve v Sloveniji precej umirile, k čemur pa je prispevalo tudi nekaj drugih potez, ki jih je kot predsednik komisije storil. Kot je povedal, je z delom pričela komisija za reševanje problematike v romskih naseljih. Prav tako so se dogovorili, da se bodo v prihodnjih dneh srečali z župani tistih občin, ki so dobri primeri sobivanja romske in večinske skupnosti, prav tako pa imajo dobro rešeno prostorsko in komunalno ureditev romskih naselij.
Pomanjkanje dokazov?
Predsednik SNS Zmago Jelinčič pa je predstavil pisno poslansko vprašanje ministru za pravosodje Lovru Šturmu. V pismu ministra sprašuje, koliko je bilo primerov, ko so tožilci v skladu s 357. členom zakona o kazenskem postopku odstopili od pregona oziroma umaknili obtožbo v primerih storitve kaznivih dejanj zoper spolno nedotakljivost. Jelinčičevo vprašanje se nanaša na domnevno neustrezno ravnanje pravosodnih organov v primeru dveh članov družine Strojan.
Jelinčič je med drugim predstavil sodbo ljubljanskega okrožnega sodišča, z dne 28. januarja 2000, v kateri je sodišče zoper Miho in Mirka Strojana zavrnilo obtožbo, ki jima je očitala sum spolnega napada na mladoletno osebo, oprostilo kaznivega dejanja odtujitve lastnine. Prvak SNS je postavil tudi vprašanje, zakaj je tožilstvo v primeru spolnega napada na mladoletnico odstopilo od pregona.
Vodja okrožnega državnega tožilstva v Ljubljani Blanka Žgajnar je pojasnila, da je tožilec zaradi pomanjkanja dokazov obtožbo v delu, ki je obdolžencema očitala storitev kaznivega dejanja spolnega napada na osebo, mlajšo od 14 let, umaknil. Tožilec je v preostalem delu obtožbe sicer vztrajal, sodišče pa je izdalo sodbo, s katero je v delu, kjer je bila obtožba umaknjena, izdalo zavrnilno sodbo, v preostalem delu pa obdolženca oprostilo, ker ni našlo dokazov, da je obdolženi kaznivo dejanje tudi dejansko storil.
Protiustavni sklepi?
Sklepi občinskega sveta Ivančne Gorice, s katerimi je občinski svet 14. novembra sklenil, da se lokacija za nastanitev družine Strojan ne more iskati na območju občine Ivančna Gorica ter da mora vladna komisija najti ustrezno in celovito rešitev na območju države, so po mnenju varuha človekovih pravic Matjaža Hanžka protiustavni in nezakoniti.
Ustava namreč v 32. členu vsakomur zagotavlja, da se prosto giblje in si izbira prebivališče. Ta pravica pa se lahko omeji le z zakonom, vendar samo, če je to potrebno, da bi se zagotovil potek kazenskega postopka, da bi se preprečilo širjenje nalezljivih bolezni, se zavaroval javni red ali če to zahtevajo interesi obrambe države, opozarjajo v uradu varuha.
Hanžek je tako županu Ivančne Gorice Jerneju Lampretu predlagal, da na podlagi 33. člena zakona o lokalni samoupravi zadrži izvajanje odločitve občinskega sveta ter o tem obvesti pristojno ministrstvo.