Predstavniki programa Varni na Internetu, ki ga izvaja Nacionalni odzivni center za kibernetsko varnost SI-CERT, so opazili porast omenjene lažne elektronske pošte. Prevara z obnovo naročnine je znane tudi pod angleškim izrazom 'subscription renewal scam' ali tudi kot 'Norton refund scam' – po imenu podjetja, ki se največkrat uporablja kot izgovor za obnovo naročnine, so pojasnili.
Cilj tovrstnih goljufij je vzpostavitev kontakta prek telefonske številke, ki je v besedilu močno poudarjena. Z drugimi besedami, od nas želijo, da jih pokličemo in z njimi ne komuniciramo kako drugače, denimo jim odgovorimo na sporočilo.
Elektronsko pošto po navadi pošiljajo množici naslovnikov iz generičnih naslovov ponudnikov brezplačnih storitev elektronske pošte. Uporabnika praviloma ne naslavljajo osebno, da bi bilo videti, kot da pošiljatelji dejansko vedo, da gre za naročnika storitev, so razložili pri Varni na Internetu.
Podobno kot pri prevari Microsoftove tehnične pomoči
Po njihovih besedah je od tu naprej potek prevare podoben goljufiji z lažno tehnično pomočjo za Microsoft. Lažni klicni agent – praviloma gre za dobro organizirane klicne centre v Indiji, zato sogovornik govori angleško z močnim naglasom – nas na različne načine skušajo prepričati, da nam bodo 'že vplačana sredstva' brez težav povrnili. Vodijo nas tudi po različnih lažnih straneh, ki naj bi bile potrebne za preklic naročnine. Na koncu od nas zahtevajo številko kreditne kartice, kamor naj bi nakazali denar. "Žrtvi ponudijo tudi možnost, da v njenem imenu v spletni banki uredijo preklic naročnine, pri čemer od nje zahtevajo namestitev aplikacije za oddaljen dostop do računalnika in telefona. Če žrtev goljufom omogoči tak dostop, ji lahko v celoti izpraznijo bančni račun," so ponovno opozorili pri Varni na Internetu.
Kaj storiti, če prejmete tovrstno sporočilo ali postanete žrtev spletne prevare?
– Če prejmete tako sporočilo, ga lahko obravnavate kot vsako drugo neželeno sporočilo – označite ga kot spam ali izbrišite.
– Če ste goljufom posredovali podatke o svoji kreditni kartici ali dovolili dostop do spletne banke, nemudoma kontaktirajte svojo banko in kartico blokirajte.
– Če ste prevarantom omogočili dostop do računalnika ali telefona, odstranite nameščene programe. Če ne veste, kaj vse so napadalci namestili na vaš sistem, je dobro, da naredite varnostno kopijo datotek, nato pa računalnik oz. telefon preventivno ponastavite na tovarniške nastavitve
– V primeru oškodovanja goljufijo tudi prijavite Policiji.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.