Policisti PU Kranj so obravnavali prijavo vdora v računalnik, in sicer je oškodovanec prejel klic iz tujine, klicatelj pa se je predstavil kot Micosoftova tehnična pomoč.
Gre za staro prevaro, katere cilj je finančno oškodovanje, lahko pa tudi kraja identitete. "Nikomur ne omogočajte oddaljenega dostopa do računalnika, niti neznancem ne posredujte osebnih in finančnih podatkov o bančnih računih, karticah," ob tem opozarja predstavnik PU Kranj.
Če se klicatelj predstavi kot Microsoftova tehnična pomoč in zahteva oddaljen dostop do vašega računalnika, potem gre zagotovo za prevaro, saj vas predstavnik Microsofta nikoli ne bo prosil za dostop do sistema. Prav tako od vas nikoli ne bi zahteval številke kreditne kartice ali celo dostopa do spletne banke.
Na spletni strani Varni na internetu, kjer obveščajo in osveščajo o pasteh spleta, opozarjajo, da je neobičajne klice z neznane tuje številke najbolje ignorirati. Čeprav znajo biti vztrajni, bodo goljufi prej ali slej odnehali.
Gre sicer za staro prevaro. V angleško govorečih državah jo poznajo od leta 2008, pri nas pa so prvi tak klic zabeležili leta 2013. Klicatelji se v angleščini in z močnim naglasom predstavijo kot Microsoftova tehnična pomoč. Sogovorniku razložijo, da nujno kličejo zato, ker njegov računalnik javlja napake oziroma alarme, ki naj bi bili posledica okužbe računalnika, pojasnjujejo na omenjeni spletni strani.
Dodajajo, da klici ponavadi prihajajo iz tujine, največkrat iz Velike Britanije (mednarodna predpona +44). Tudi če se prikaže slovenska telefonska številka, klic ni iz Slovenije, saj so številke klicateljev ponarejene. "Zato previdno pri vseh sumljivih klicih tehnične podpore, tudi če ti prihajajo iz lokalnih omrežnih skupin. Včasih kličejo tudi preko aplikacij za hipno sporočanje (npr. Viber, WhatsApp)," dodajajo na strani Varni na internetu.
Če prejmete neobičajen telefonski klic z neznane tuje številke, je možno, da gre za prevaro, ki jo uvrščamo v kategorijo lažnih klicev tehnične pomoči. Take klice je najbolje ignorirati.
Glavni cilj tovrstnih prevar je finančna korist – podatki vaše kreditne kartice ali dostop do spletne banke, v nekaterih primerih pa tudi zloraba identitete za namen kreiranja računov na kripto menjalnicah.
Kako poteka prevara?
Kot pojasnjujejo, klicatelj po začetni predstavitvi zahteva, da odprete programe, ki so del operacijskega sistema Windows (npr. Event Viewer) in ki prikazuje neke napake. S tem vas želijo prepričati, da imate računalnik okužen. Dejansko pa gre za povsem običajne napake, ki se zabeležijo v vsakem Windows Sistemu in ne vplivajo na pravilno delovanje računalnika.
V nadaljevanju vam naročijo, naj prenesete program, s katerim vam bodo pomagali pri odstranitvi okužbe (Team Viewer, AnyDesk, Ultraviewer ipd.). V resnici preko njega goljufom omogočite popoln nadzor nad vašim računalnikom.
Da bi vas prepričali, vam nato prikažejo še druge izmišljene znake okužbe in vam ponudijo namestitev brezplačnega programa, ki naj bi odpravil vse napake in pohitril računalnik. Vendar pa se izkaže, da je programu že potekla licenca in da ga morate vseeno plačati. Takrat od vas zahtevajo podatke o kreditni kartici, morda ponudijo pomoč pri plačilu, če jim omogočite dostop do spletne banke. Prepričati vas poskušajo v namestitev aplikacije na pametni telefon, ki jim omogoči še dostop do tega. Zdaj jim ne morete nič več.
Ko imajo podatke o kreditni kartici ali dostop do spletne banke na računalniku in hkrati tudi dostop do SMS-sporočil na telefonu, namreč zakrijejo podatke na zaslonu računalnika in telefona in izvedejo transakcijo vsega razpoložljivega denarja na nek tuj bančni račun. Žrtev lahko prepričajo, da se registrira in identificira na eni izmed kripto menjalnic, (Binance, Coinbase, Bitstamp ipd.). Bančno nakazilo nato opravijo na račun na kripto menjalnici, ki je sicer registriran na vaše ime, ampak pod popolnim nadzorom goljufov. S tem se sled za denarjem hitro izgubi, žrtev pa ostane brez možnosti reklamacije transakcije na banki.
Če ne želite sodelovati, lahko preko oddaljenega dostopa izbrišejo posamezne sistemske datoteke oziroma računalnik zablokirajo na tak način, da morate ob ponovnem zagonu vpisati geslo, ki pa ga ne poznate.
Kaj storiti, če ste bili žrtve prevare?
Če ste bili žrtev prevare, morate to prijaviti Policiji. Prav tako nemudoma kontaktirajte vašo banko, da onemogoči nadaljnje transakcije in blokira kartico. Na računalniku izbrišite vse aplikacije za oddaljen dostop. "Če ne veste, kaj vse so napadalci namestili na vaš sistem, priporočamo, da naredite varnostno kopijo datotek in operacijski sistem preventivno ponastavite na tovarniške nastavitve," ob tem svetujejo strokovnjaki na Varni na spletu. Če ste goljufom omogočili dostop, enako storite s telefonom.
Če ste goljufom posredovali slike osebnih dokumentov, razmislite o pridobitvi uradnega zaznamka, v katerem je navedeno, da so bili podatki odtujeni (npr. preko prijave na Policiji).
Če so vas prepričali, da ste na neki kriptomenjalnici opravili osebno identifikacijo, potem to kriptomenjalnico nemudoma kontaktirajte, da vam zaprejo račun. "V nasprotnem primeru lahko goljufi račun, ki je odprt na vaše ime, zlorabijo za pranje denarja in izvajanje drugih kriminalnih dejanj," opozarjajo.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.