DZ je danes s 35 glasovi za in 26 glasovi proti zavrnil novelo zakona o igrah na srečo, ki jo je pripravil Branko Zorman (SMC). Po vetu DS poskus liberalizacije tega trga ni uspel, saj bi moralo v drugo v DZ za predlog glasovati vsaj 46 poslancev.
"Današnje glasovanje je bilo zgolj povod za moj odstop. Za to sem se odločil že po torkovem "nastopu" Mira Cerarja, ki je prišel v našo poslansko skupino in poslancem poslanske skupine SMC ukazal, da morajo glasovati proti omenjenemu zakonu," je svoje razloge za odstop pojasnil Branko Zorman.
'Cerar dejal, da ne pozna vsebine zakona, a kljub temu narekuje, da je treba glasovati proti'
Zakaj so poslanci sploh glasovali proti zakonu, ki so ga pravzaprav predlagali prav oni?
"Razlogi so smešni. Predvidevam pa, da glede na to, da se danes potrjuje kandidatna lista za državnozborske volitve na svetu stranke SMC, je bil to zbran trenutek Mira Cerarja. Celo nekateri poslanci, ki so glasovali za ta zakon že v preteklosti, so zdaj pa glasovali proti oziroma bili vzdržani," je bil oster Zorman.
Dodal je, da je bil Cerarjev nastop nedvomno med poslanci razumljen kot grožnja - če ne boste glasovali proti, vas ne bo na kandidatni listi, je še dodal politik. "Miro Cerar je pred kratkim kot premier odstopil zaradi delovanja starih sil, sedaj pa je ravno njih zaščitil," je še dodal Zorman.
"Določeno glasovanje za ali proti lahko razumemo tudi v smeri boja izključno za svoje stolčke, brez kritičnega pristopa in odločanja o vsebini tega predloga zakona. Ker mi se o vsebini zakona niti nismo pogovarjali," je dejal Zorman in še, da je tudi Cerar sam večkrat dejal na seji poslanske skupine, da vsebine zakona ne pozna, vendar pa narekuje da je treba glasovati proti.
Predlog novele je po besedah Zormana namenjen slovenskemu športu, invalidom in humanitarcem. Ker bi tudi tuji ponudniki plačevali koncesijske dajatve, bi tako dobil tudi proračun. S predlogom je želel zaščiti slovenske igralce, ki stavijo pri tujih prirediteljih in nimajo zaščite, ki jo z nadzorom zagotavljajo slovenski organi.
Vlada je predlogu zakona nasprotovala, saj je ocenila, da prinaša partikularne rešitve zgolj na področju stav, medtem ko Slovenija potrebuje celovite nove rešitve, ki bi temeljile na predhodno izvedenih analizah, ki so potrebne tudi zaradi uskladitve z evropsko zakonodajo.
'Spremenjena ureditev ne bo prinesla napovedanih učinkov'
V državnem svetu sprejet veto na novelo zakona je predlagala skupina svetnikov s prvopodpisanim Borisom Šuštaršičem. Ta je ocenila, da spremenjena ureditev na področju športnih stav ne bo prinesla napovedanih učinkov, temveč bo poslabšala stanje na sicer urejenem področju iger na srečo.
Podobna stališča je zagovarjala tudi Športna loterija. Medtem so predlog novele v torek podprli v nogometnem klubu Domžale in Olimpija, Hokejski zvezi Slovenije, Košarkarski zvezi Slovenije, Sindikat športnikov Slovenije in davčni strokovnjak Ivan Simič.
"Z glasovanjem za ta zakon boste jasno izrazili tudi nestrinjanje s korupcijo, ki vlada na tem področju," je danes v DZ med drugim dejal Zorman. V SMC so napovedali, da bodo glasovali "po lastni presoji".
Podporo so zakonu danes napovedali v poslanski skupini nepovezanih poslancev in SDS, medtem ko so mu podporo odrekli v DeSUS in Levici.
PREBERITE ŠE: Stranko SMC je po Zormanu zapustil tudi Bojan Kranjc
KOMENTARJI (102)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.