Zdaj lahko slovenski potrošnik kmetom, ki se trudijo in delajo dobro, vrne enako mero pozornosti. Akcija Pomagajmo kmetu je prva, ki so se je lotili prostovoljci projekta Nakupujmo skupaj.
Začnemo lahko na ekološki Kmetiji Jelčič, ki ji je narava trikrat do zdaj vzela, v zadnji letini pa dala preveč. Skoraj polovica ekološko pridelanih jabolk še čaka kupca, zaradi rekordne letine, ki so jo beležili tudi konkurenti, je prodaja okoli 30 ton jabolk za kmetijo skoraj nemogoča, sploh ker neobdelane s kemijo ne morejo čakati v hladilnicah v nedogled.
Zakaj večino dobrih petih hektarjev družina Jelič posveča jablanam ni skrivnost. Kot pravi bodoči sadjar, petletni Maks, ki gre po stopinjah svojega očeta in dedka: "Zato ker so jabolka slastna in sladka."
Njegov oče Martin Jelčič se je pred osemnajstimi leti odločil za ekološko pridelavo. Edina obramba pred škodljivci v teh nasadih je mreža. Slana in pozeba pa sta do zadnje letine vzeli skoraj vse.
Rekordna letina, a 30 ton jabolk še vedno čaka kupca
Lani pa je bila letina rekordna, a okoli 30 ton jabolk iz lanske jeseni še vedno čaka v hladilnici, pa čeprav v okviru projekta Nakupujmo skupaj! še s tridesetimi ostalimi pridelovalci skrbijo, da lahko kupci na tržnici v ljubljanski Šiški dobijo domače, preverjeno, ekološko pridelano hrano ceneje.
Danes gresta sicer v okviru akcije Pomagajmo kmetu v prodajo dobri dve toni jabolk. A zato je bilo treba za nakup pripraviti 12.000 jabolk in brez pomoči tričlanski družini ne bi uspelo.
KOMENTARJI (73)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.