Finska policija je danes potrdila, da so v povezavi z domnevnim podkupovanjem pri prodaji oklepnikov Sloveniji v ponedeljek in torek priprli štiri visoke uslužbence podjetja Patria. Dva od njih so po zaslišanju izpustili, dva pa od četrtka ostajata v preiskovalnem zaporu. Policija je opravila tudi hišne preiskave v prestolnici in mestu Tampere. Kot razlog za aretacije so navedli utemeljen sum podkupovanja in sprejemanja daril. Enemu od aretiranih pa očitajo tudi industrijsko vohunjenje. Ker preiskava še poteka, niso razkrili drugih informacij.
Finska televizija YLE je včeraj poročala, da je med priprtimi nekdanji direktor Patrie Jorma Wiitakorpi. Poleg Wiitakorpija pa naj bi se v priporu znašel tudi direktor trženja. Na spletni strani Patrie so zapisali le, da so priprli enega nekdanjega in enega sedanjega člana vodstva podjetja.
Glavni finski preiskovalec zadeve Patria Kaj Erik Björkvist je potrdil, da je finska policija v četrtek zaradi suma podkupovanja in industrijske špijonaže priprla Wiitakorpija. Björkvist upa, da bo policija svoje delo končala v začetku naslednjega leta oziroma nekje do aprila ali maja.
Potem bodo primer predali tožilcu, šele nato pa gre zadeva na sodišče, "če bo to potrebno", je povedal Björkvist. Poudaril je tudi, da bodo morali sodelovati s slovenskimi in avstrijskimi preiskovalci. Kot je opozoril, iz teh dveh držav v zvezi s preiskavo "precej informacij manjka".
Na ministrstvu za notranje zadeve so v zvezi z Björkvistovo trditvijo o pomanjkanju informacij iz Slovenije zapisali, da slovenska policija v zadevi Patria skupaj z državnim tožilstvom nadaljuje s kriminalistično preiskavo, pri čemer "izvaja vse potrebne aktivnosti, tudi v okviru mednarodnega policijskega sodelovanja s tujimi varnostnimi organi".
Kot so še navedli, slovenska policija v tem trenutku zaradi interesa nadaljnjih postopkov javnosti ne more obveščati o kakršnih koli novih okoliščinah ali ugotovitvah preiskave.
Bomo kupili le polovico od 135 oklepnikov
Poleg suma korupcije grozita slovensko-finskemu poslu tudi gospodarska kriza in nova Pahorjeva koalicija. Takoj potem, ko so prve slovenske patrije pred mesecem dni končno testirali in prvič tudi javno predstavili, zdaj z ministrstva za obrambo, kjer bo Karla Erjavca zamenjala Ljubica Jelušič, prihajajo neuradne informacije, da bomo kupili samo polovico od 135 oklepnikov. "Moja prva in jaz mislim tudi dolžnost kolegov bo najprej poskrbeti za varnost vojakov, potem pa bomo videli, kaj narediti z vozili, s katerimi se bodo vozili," je dejala Jelušičeva.
Skrivna pogodba Patrije bo najverjetneje kmalu postala končno javna.
Ministrstvo čaka
Na ministrstvu za obrambo so za 24ur.com povedali, da bi morali do konca leta dobiti 13 oklepnikov. "V tem trenutku bi morali imeti že devet vozil. Dobili smo validacijsko vozilo. Za vsako od teh devetih vozil tečejo zamudne obresti," je povedal tiskovni predstavnik Aleš Sila.
Na vprašanje, ali so jim že izplačali kakšen del, je Sila odgovoril, da ne. "Za izplačilo teh pa bomo terjali Rotis," je zaključil. "Mi se držimo podpisane pogodbe,“ je odgovoril na vprašanje, ali bodo zmanjšali število naročenih oklepnikov ali pa morebiti tudi odstopili od pogodbe.
Rotis: Zelo nam je žal, da smo šli v posel
Poklicali smo tudi generalnega direktorja podjetja Rotis Ivana Črnkoviča. Za 24ur.com je povedal, da mu je žal, da so šli v ta posel.
"V podjetju smo bili ponosni, ko smo dobili posel. Nato pa sum podkupovanja, zamude, zapleti, aretacije – mi pa ne moremo storiti nič. Za nas je to zelo naporno. Premalo imamo materiala v rokah, da bi lahko vplivali na reševanje težav pri tem poslu. Naše podjetje lahko prosi in opozarja Patrio, toda na njih ne moremo direktno vplivati," je nastale razmere razložil Črnkovič.
Dodal je, da so v Rotisu računali na to, da bodo sodelovali s svetovnim in vrhunskim podjetjem. "Razočaranje je seveda veliko. Osebno me zelo boli, da sem vpleten v to. Jaz nisem storil nič narobe. Sem pošten. Znašli pa smo se v razmerah, ko ne moremo na njih vplivati. Veste, ime našega podjetja se pojavlja v taki zgodbi. Seveda se zdaj čutijo posledice. Posli se stornirajo, naročila preklicujejo ..." je zaključil Črnkovič. Na vprašanje, ali to pomeni, da je podjetje v krizi, je odgovoril, da ne.
Glede plačila zamudnih obresti pa je dejal, da se le-te plačajo, ko se vozilo končno dostavi do naročnika.
Erjavec: Za zdaj gre zgolj za sume
Karl Erjavec se je na novico o priprtju Wiitakorpija odzval že včeraj. Kot je dejal, pričakuje, da bo postopek na Finskem izpeljan v skladu z zakonom in da se bo v njem ugotovila morebitna odgovornost Wiitakorpija. "Za zdaj pa gre zgolj za sume," je poudaril.
Erjavec je poudaril, da je kot obrambni minister zainteresiran, da finski organi čim prej ugotovijo resnico, "posebej, ker je bila razprava v Sloveniji v zvezi z afero Patria zelo burna, sama afera pa je bila ena od osrednjih točk volilne kampanje". Ob tem je še enkrat poudaril, da je sam v zvezi z zadevo "popolnoma nedolžen", zato ne pričakuje, da bi se v zvezi z njim "kar koli odkrilo". "Upam, da bomo čim prej vedeli, ali se je kaj zgodilo, če pa se ni nič, pa upam, da bom deležen vsaj kakšnega opravičila," je dejal.
Spomnimo
Nekdanji direktor Patrie in sedanji član upravnega odbora Wiitakorpi je osumljen podkupovanja in industrijskega vohunjenja pri prodaji 135 Patriinih oklepnikov Sloveniji. Wiitakorpija so sicer finski kriminalisti, ki primer preiskujejo od maja, enkrat že zaslišali.
Wiitakorpi vpletenost v koruptivna dejanja ves čas zanika. Kljub temu je sredi avgusta nenapovedano odstopil in položaj predal Heikkiju Allonenu. Finska televizija YLE pa je nato konec avgusta poročala, da je Patria za pridobitev posla s Slovenijo izplačala za 21 milijonov evrov podkupnin slovenskim predstavnikom. Med njimi naj bi bil celo slovenski premier Janez Janša, ki pa je to odločno zanikal in vložil tožbo proti finskemu novinarju.
KOMENTARJI (182)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.