"Predsednik Vlade RS Borut Pahor se je odzval na navedbe v nekaterih medijih, da naj bi zaradi počasnega reševanja mejnega vprašanja z Republiko Hrvaško razmišljal tudi o odstopu. Predsednik Vlade RS Borut Pahor je trdno odločen rešiti mejno vprašanje z Republiko Hrvaško in o odstopu sploh ne razmišlja," je v sporočilu za javnost zapisala svetovalka za odnose z javnostmi v kabinetu predsednika vlade Špela Vovk.
Tako so se v kabinetu odzvali na poročanje spletnega portala delo.si, da Pahor razmišlja o odstopu, če se reševanje spora z južno sosedo ne bo izteklo po slovenskih pričakovanjih. V kratkem pogovoru za Televizijo Trbovlje namreč ni mogel skriti nezadovoljstva zaradi aktualnih zunanjepolitičnih dogodkov, povezanih s Hrvaško, so poročali.
Pahor je danes zjutraj obiskal Zagorje, kjer se je poklonil bivšemu predsedniku države Janezu Drnovšku. Novinarki Televizije Trbovlje je Pahor dejal, da je prvič obiskal grob Janeza Drnovška, saj je prvič predsednik vlade. "Ampak... če ne boste zadovoljni z rešitvijo Hrvaške, ne bom dolgo več. Srečno,“ je povedal pred kamero Pahor.
V kabinetu so za 24ur.com še povedali, da je bila Pahorjeva izjava vzeta iz konteksta. V pogovoru z novinarko Televizije Trbovlje se je predsednik vlade res kar nekajkrat pošalil.
Potrebno pa je dodati, da so Pahorjevo izjavo povzeli tudi vsi hrvaški mediji.
'Referendum izvesti že sedaj'
Na predlog arbitražnega sporazuma in "tiho diplomacijo"se je odzval tudi pravnik in bivši predsednik ustavnega sodišča Janez Čebulj. Njegovo razmišljanje so objavili na spletnih straneh Zavoda 25. junija. Na začetku se je dotaknil vprašanja tihe diplomacije.
"Ne ugovarjam tihi diplomaciji nasploh, gotovo je lahko koristna, vendar kot nekdo, ki ima nekaj izkušenj z ustavnosodno presojo, opozarjam, da je v konkretnem primeru lahko ustavno sporna. Najprej je sporna zaradi tega, ker se ne ve, kaj je njen formalni rezultat: ali gre za dogovor o tem, da bo sklenjena mednarodna pogodba, ki bo vsebovala kriterije za rešitev mejnega vprašanja in s tem za določitev meje med Republiko Slovenijo in Republiko Hrvaško (in ki bo ratificirana v obeh parlamentih) ali pa gre že za dogovor o kriteriju reševanja mejnega vprašanja (t.i. Rehn 2) in posledično za določitev meje,“ piše Čebulj, ki meni, da je v obeh primerih temeljni problem to, "da se sploh ne ve enoznačno, kaj je bilo v vsebinskem smislu dogovorjeno, ker vsaka stran razlaga vsebino dogovora drugače – slovenska stran, da se pogajanja nadaljujejo na podlagi predloga 'Rehn 2', hrvaška stran, da to ni bilo nikoli dogovorjeno“.
"V tem trenutku je torej stanje takšno, da slovenska vlada trdi eno (izhodišče je 'Rehn 2'), hrvaška drugo (izhodišče ni bilo nikoli 'Rehn 2'), komisija EU pa sploh ne ve, kakšna naj bi bila v vsem skupaj njena vloga, pri čemer slovenska stran trdi, da bodo pogajanja o ureditvi meje potekala sočasno s pristopnimi pogajanji Hrvaške v okviru EU! In za nameček, kar je bilo že poudarjeno – 'Rehn 2', ki naj bi bil (po zatrjevanju slovenske strani) izhodišče, z vsebino, kakršno je Rehn predlagal, ni bila potrjena niti v slovenskem niti v hrvaškem parlamentu - vlada je pa v dogovoru 'Pahor – Kosor' ta predlog kot izhodišče 'izpogajala',“ je kritičen.
'Referendum izvesti že sedaj'
Čebulj poudarja, da je referendum edina možnost, ki ostane državljanom, da se uprejo "tihi diplomaciji“, saj v omenjenem primeru ni bilo transparentnosti in nadzora nad izvršilno vejo oblasti. Prav tako meni, da je referendum v tem primeru "edini način, da se uresničuje ustavno načelo, da ima v Sloveniji oblast ljudstvo“. Šele v okviru referendumskega vprašanja naj bi bilo po besedah Čebulja izkristaliziralo, kaj je oziroma kaj naj bo podlaga pogajanjem.
SDS zahteva nujno sejo zaradi uhajanja zaupnih informacij
Poslanska skupina SDS je danes sporočila, da je v petek na predsednico parlamentarnega odbora za zunanjo politiko (OZP) Janjo Klasinc naslovila zahtevo za sklic nujne seje odbora zaradi uhajanja zaupnih informacij pri reševanju vprašanja meje s Hrvaško. Predlagatelji menijo, da je skrajno nedopustno, da v javnost uhajajo dokumenti z oznakami zaupno, še posebej v primeru, ko so informacije nacionalnega pomena.
Kot sporno uhajanje informacij navajajo to, da so dan po tem, ko je OZP na zaprti nujni seji 30. septembra letos obravnaval pobudo za sklenitev arbitražnega sporazuma, ki je imela oznako zaupno, "gradivo z enakimi oznakami (51002-52/2009/4), v slovenskem jeziku, objavili hrvaški mediji", pa tudi Dnevnik. Ob tem dodajajo, da to ni bilo prvič, da so se zaupni dokumenti ministrstva za zunanje zadeve znašli v javnosti in da gre za zaskrbljujoč pojav.
Sklic nujne seje zahtevajo tudi zaradi izjave uradnega govorca MZZ Milana Balažica za Odmeve 2. oktobra, ko je namigoval, da so morda dokumenti v javnost prišli s strani članov OZP.
Že maja, ko je v javnost prišla vsebina takratne inačice predloga evropskega komisarja za širitev Ollija Rehna za rešitev vprašanja slovensko-hrvaške meje, sta poslanca SDS Jožef Jerovšek in Miro Petek zunanje ministrstvo pozvala, naj prepreči uhajanje zaupnih dokumentov v javnost. Takrat je zunanji minister Samuel Žbogar povedal, da nima potrditve, da bi dokument prišel z zunanjega ministrstva ter da na ministrstvu vzpostavljajo sistem, da se takšne stvari ne bi dogajale.
KOMENTARJI (99)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.