Vlogo za biometrično izkaznico je mogoče oddati samo osebno na kateri koli upravni enoti v Sloveniji ali na diplomatskem predstavništvu ali konzulatu Slovenije v tujini. K vlogi je treba priložiti staro osebno izkaznico, potni list, vozniško dovoljenje ali drugo javno listino, s katero državljan izkaže istovetnost, in fotografijo. Ob oddaji vloge se vsem državljanom od dopolnjenega 12. leta starosti odvzameta dva prstna odtisa.
Kot nam je poročala bralka, ki je danes zjutraj čakala v vrsti na Upravni enoti Celje, je bilo med občani kar nekaj nezadovoljstva. "Težava je v tem, da upravna enota od prejšnjega tedna ne sprejema več naročanj, ker so to ukinili, in ljudje so zdaj jezni, ker so prej klicali, da bodo prišli, pa niso dobil termina," nam je pojasnila.
Upravne enote bodo do nadaljnjega podaljšale uradne ure tudi glede na posebnosti svojega lokalnega okolja in organizacijo dela. Državljane zato prosijo, da pred obiskom upravne enote preverijo aktualni delovni čas.
Biometrična osebna izkaznica bo vizualno drugačna od dosedanjih, poleg tega pa bo tudi elektronska. Vsebovala bo več kot 45 grafičnih zaščitnih elementov. Med novosti izkaznice spada čip, na katerem bosta zapisana biometrična podatka, torej podoba obraza in dva prstna odtisa. Čip bo vseboval kvalificirano potrdilo za elektronski podpis in dve sredstvi elektronske identifikacije.
Nova osebna izkaznica bo tako omogočala elektronsko identifikacijo in avtentikacijo za dostop do elektronskih storitev ter elektronsko podpisovanje. Vsebovala bo tudi QR-kodo, ki bo omogočala preverjanje veljavnosti na portalu e-Uprava. Predvidoma osem mesecev po začetku izdaje biometričnih osebnih izkaznic bo mogoča tudi uporaba v sistemu zdravstvenega zavarovanja.
Otrokom do dopolnjenega 12. leta starosti bodo izdajali biometrične osebne izkaznice, ki pa ne bodo elektronske, vseeno pa bodo vsebovale čip. Ob vložitvi vloge mora biti navzoč otrok, ki je starejši od osem let in se zna sam podpisati.
Veljavnost izkaznic bo enaka kot doslej, torej odvisna od starosti državljana. Biometrična osebna izkaznica bo za otroke do dopolnjenega tretjega leta veljala tri leta, za otroke, stare med tri in 18 let, pa pet let. Za državljane med 18 in 70 letom starosti bo veljala deset let, po dopolnjenem 70. letu starosti pa izdajo osebno izkaznico s trajno veljavnostjo.
Biometrična osebna izkaznica bo od dosedanje dražja za dobrih deset evrov. Trajna izkaznica ali z veljavnostjo deset let bo stala 29,53 evra. Izkaznica za otroke do tretjega leta starosti bo stala 22,27 evra, za otroke med tretjim in dvanajstim letom 24,07 evra, za najstnike med 12. in 18. letom pa 24,93 evra.
Osebna izkaznica bo praviloma izdelana in predana na pošto v petih delovnih dneh. Z družbe Cetis pa so prejšnji teden sporočili, da bo zaradi vojne v Ukrajini, ki je povzročila motnje v zadnji fazi razvoja programskega dela, morebiti prišlo do krajšega zamika pri izdelavi dokumenta, zato prosijo za razumevanje.
Za pridobitev osebnih dokumentov dodatne uradne ure na upravnih enotah
Upravne enote bodo imele ta teden dodatne uradne ure, a le za pridobitev osebnih dokumentov, torej osebne izkaznice, potnega lista ali vozniškega dovoljenja. V četrtek bodo okenca za nenaročene stranke odprta med 8. in 15. uro, v soboto pa od 8. do 12. ure, so objavili na spletni strani ministrstva za javno upravo.
Na ministrstvu ob tem poudarjajo, da lahko državljani osebne dokumente uredijo na kateri koli upravni enoti, ne le v kraju bivanja. Upravne enote so namreč zelo različno obremenjene. Državljane pozivajo tudi, da se v čim večji meri poslužujejo elektronskega načina poslovanja z državo.
Upravne enote zaznavajo povečam interes strank, saj bo letos potekla veljavnost velikemu številu osebnih dokumentov. Zaradi povečanega števila vlog pa se pojavljajo zaostanki na področju tujcev. Minister za javno upravo Boštjan Koritnik je zato načelnicam in načelnikom upravnih enot zagotovil pomoč pri obvladovanju množične menjave osebnih dokumentov in zaostankov na področju tujcev.
KOMENTARJI (163)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.