"To za nas, fotografe, pomeni konec fotografske in poslovne poti, saj nam fotografije za dokumente predstavljajo osnovni in glavni vir dohodka. Konkretno v našem primeru to pomeni, da smo prisiljeni zapreti poslovalnice ob grozi za vse zaposlene in nas same, ki bomo ostali brez služb, saj praktično čez noč nimamo ne denarja ne znanja za kar koli drugega, saj smo vse življenje posvetili fotografiji, v katero smo vložili sebe, ves svoj čas, izobraževanja in vse prihodke," se je glasilo sporočilo enega od fotografov iz fotografskega ateljeja ob podatku, da bodo po novem fotografije za biometrične osebne izkaznice zajemali samo na upravnih enotah.
Prvotni osnutek Zakona o optimizaciji izdaje in uporabe identifikacijskih dokumentov je namreč predvideval, da bi bile vse fotografije za izdajo identifikacijskih dokumentov zajete neposredno pri pristojnem organu razen izjem, ki bi veljale za fotografiranje otrok ali posameznikov, ki zaradi bolezni ali drugih okoliščin ne morejo vložiti vloge pri pristojnem organu in za vloge na diplomatsko konzularnih predstavništvih v tujini, kjer zaradi tehničnih in prostorskih zmožnosti takšen zajem ne bi bil mogoč. Se pravi, fotografije bi po njihovem predlogu posneli na upravnih enotah.
Na Ministrstvu za notranje zadeve so nam pojasnili, da so po usklajevanju z Obrtno-podjetniško zbornico Slovenije osnutek zakona spremenili tako, da bo še naprej omogočal opcijsko predložitev fotografije, ki jo bo posnel fotograf. "Ob tem bo pogoj, da bo fotografija posneta s sistemom e-fotograf."
Glede zajema fotografij pri pristojnem organu so pojasnili, da je Slovenija dolžna zagotavljati maksimalno varnost in zanesljivost svojih uradno izdanih identifikacijskih dokumentov, dokumentov za izkazovanje istovetnosti in potovalnih dokumentov.
"Zato je treba iskati rešitve, ki bodo onemogočale zlorabe fotografij v postopku vložitve vloge. Pri tem ne zadostuje, da se zlorabe ugotavlja in že izdelane dokumente razveljavlja, temveč je potrebno zagotoviti ustrezne sistemske rešitve, ki zlorabe v celoti preprečujejo. Ker so identifikacijski dokumenti dobro zaščiteni in jih je zato težko ponarediti ali prenarediti, se tako v Sloveniji kot v tujini trend ponarejanja oziroma prenarejanja preusmerja na poskuse zlorab fotografij ob vložitvi vloge. V praksi tako beležimo primere, ko je posameznik pri pristojnem organu poskušal predložiti namesto svoje fotografije, fotografijo druge podobne osebe ali pa je predložil prirejeno (morfirano) fotografijo. Če uradna oseba takšne manipulacije ne zazna, posameznik pridobi veljaven uradni identifikacijski dokument, ki ga je izdala država Republika Slovenija, z vsemi zaščitnimi elementi."
E-fotograf je namreč aplikacija, ki je v uporabi od leta 2008 in temelji na predhodni prijavi fotografa v sistem e-fotograf s kvalificiranim digitalnim potrdilom. Fotografi, ki so vključeni v sistem, morajo pridobiti kvalificirano spletno digitalno potrdilo, imeti morajo ustrezno tehnično opremo in opraviti izobraževanje, ki temelji na navodilih ministrstva, pristojnega za notranje zadeve.
Sistem e-fotograf zagotavlja elektronski prenos fotografij od fotografov do varnega centralnega odložišča fotografij, od koder uradna oseba fotografijo za izdelavo dokumenta prevzame neposredno v register v digitalni obliki. Hkrati bo imel posameznik, ki mu obisk fotografa predstavlja administrativno oviro, možnost, da sliko pridobi neposredno pri pristojnem organu, so še pojasnili na ministrstvu.
Toda ob tem se fotografi sprašujejo o kakovosti fotografij, zajetih na upravnih enotah. "Že sama fotografija mora biti kakovostna, pravilno osvetljena in kontrastna, barvno nevtralna in mora jasno prikazovati barvne tone, barva kože mora biti nevtralna. Uradnik na upravni enoti zagotovo ne bo uravnaval zaslonke, časa osvetlitve, ISO občutljivosti za različne tipe kože in las, kalibriral zaslon, pregledoval in primerjal kakovost fotografije," so pojasnili pri fotografskemu ateljeju Klara. Dodali so še, da je ob vsem potrebno še upoštevati tudi ozadje na fotografiji, saj se pri osebah s temnimi lasmi fotografira na svetlo sivem ozadju, pri svetlih laseh pa na temno sivem, saj lahko oseba s svetlimi lasmi na dokumentu hitro izgleda, kot da je brez las.
"Tudi tipi kože so različni, nekateri imajo temno kožo, drugi zelo svetlo in prosojno, zato so nastavitve za vsako osebo drugačne. Osebe, ki nosijo očala, morajo biti brez odsevov na steklih očal. Novorojenci so spet posebna zgodba."
Nove biometrične izkaznice bodo pristojni organi pričeli izdajati 28. marca. Do takrat bo, pod pogojem da se osebni podatki niso spremenili, mogoča uporaba pretečenih osebnih izkaznic. Državljani lahko torej za izkazovanje istovetnosti in državljanstva na območju Slovenije uporabljajo osebne izkaznice, ki jim veljavnost poteče v obdobju od 29. marca 2020 do 27. marca 2022. Pri tem je pogoj, da se njihovi osebni podatki niso spremenili.
Gre za nov tip osebne izkaznice, ki bo vsebovala več novih varnostnih elementov, med drugim biometrična podatka dveh prstnih odtisov pri osebah, starejših od 12 let, podobo obraza, QR kodo in dodatne elemente za sodobno elektronsko poslovanje, možno pa bo tudi povezovanje s kartico zdravstvenega zavarovanja.
Biometrične izkaznice bo izdelovalo podjetje Cetis, s katerim je vlada že podpisala pogodbo. Cena izdelave izkaznice bo približno 29 evrov.
KOMENTARJI (67)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.