Minister za delo Luka Mesec je uvodoma pojasnil, da je novela zakona, ki jo je DZ obravnaval po nujnem postopku, plod enoletnega usklajevanja in pogajanj v Ekonomsko-socialnem svetu (ESS). Socialni dialog sicer ni bil uspešen, a se s sprejemom novele, če se želi Slovenija izogniti 1,5 milijona evrov kazni, mudi.
Novela na podlagi evropskih direktiv prinaša pravico delavcev do petih dni neplačanega dopusta za nego družinskega člana in do zahteve varnejše oblike zaposlitve, ob tem pa tudi subsidiarno odgovornost v gradbeništvu, je spomnil minister. Omenil je še druge spremembe v korist delavcev: dodatno zaščito sindikalnih zaupnikov, pravno varstvo pri pisnem opozorilu pred odpovedjo, višje zneske za agencijske delavce na čakanju, pravico do odklopa. Novela ščiti tudi žrtve nasilja v družini.
V luči nasprotovanja delodajalcev je zatrdil, da so si na ministrstvu želeli kompromisa in so se odpovedali več rešitvam, denimo obvezni božičnici, dodatku za sobotno delo, možnosti 30-urnega delovnega tedna, obveznemu 48-urnemu počitku enkrat mesečno in drugim.
Sledila je predstavitev poslanskih skupin, rdeča nit pa je bilo prav obžalovanje, da novela ni usklajena na ravni ESS.
V GZS in OZS ob potrditvi novele o delovnih razmerjih razočarani
Koalicija je s potrditvijo novele zakona o delovnih razmerjih pokazala, da ji ni mar za socialni dialog, so se na razvoj dogodkov odzvali v GZS. "Čeprav ga imajo vsi polna usta, je dejstvo, da se vlada in sindikati o predlogih delodajalskih organizacij sploh niso hoteli pogovarjati," je poudarila generalna direktorica GZS Vesna Nahtigal.
Glavni izvršni direktor GZS Mitja Gorenšček pa je zanikal, da so delodajalci proti noveli zato, ker bi želeli kratiti pravice delavcev. "Delodajalci nasprotujemo predvsem načinu, kako so bile spremembe zakona sprejete, nekatere enostransko in brez soglasja delodajalske strani," je pojasnil. Ponovil je, da so bili konstruktivni partner v pogajanjih.
Razočarani so tudi v Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS). Tudi tam s opozorili, da se pri noveli ni upoštevalo niti enega predloga delodajalcev. "To pa ni socialni dialog, če se upošteva zgolj predloge sindikatov in ministrstva," so kritični.
Lidija Jerkič: Sindikalni boj še ni končan
V Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) so pozdravili odločitev poslancev, da prikimajo spremembam Zakona o delovnih razmerjih. "Kot smo že večkrat poudarili: Zakon o delovnih razmerjih je za pravice delavk in delavcev velikega pomena. Pravkar potrjene spremembe tako končno (med ostalim) urejajo problematiko zlorabe opozoril pred odpovedjo pogodbe o zaposlitvi, neučinkovito varstvo delavskih predstavnikov, pravico agencijskih delavcev do ustreznejšega nadomestila, uvajajo pravico do odklopa in oskrbovalski dopust," so zapisali v sporočilu, ki ga je podpisala predsednica sindikata Lidija Jerkič.
"Seveda smo si sindikati želeli še več in bolje za delavke in delavce v Sloveniji, a korak v to smer je danes storjen," so dodali, obenem pa spomnili na predloge, ki so nazadnje ostali le na papirju. "Tu velja posebej izpostaviti krajši polni delovni čas, pri čemer je sindikalni predlog bistveno bolj ambiciozen kot prostovoljni 30-urni delovnik, saj predlagamo skrajšanje 40-urnega delovnika za vse."
Odprta je ostala tudi določba o obveznem 48-urnem počitku delavca vsaj enkrat mesečno, prav tako v potrjen predlog ni vključeno znižanje kvote agencijskih delavcev na 15 odstotkov, dorekli niso niti vprašanja dela od doma.
"Med sindikalnimi predlogi je tudi novo poglavje zakona, ki bi urejalo plačni sistem za vse zaposlene, vsekakor pa morajo biti urejeni minimalni standardi za zasebni sektor. Eden od predlogov, ki ga še imamo, je registracija pogodb o zaposlitvi z namenom, da se preveri zakonitost le teh, saj opažamo, da se pogodbe sklepajo pod ravnijo pravic iz zakonov oziroma kolektivnih pogodb," so še dodali.
Pogajanja se nadaljujejo, na njih pa pričakujejo tudi predstavnike delodajalskih organizacij.
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.