Slovenija

Poslanski da 'mali delavski ustavi', sindikati za skrajšanje 40-urnega delavnika

Ljubljana, 26. 10. 2023 12.15 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
D.L., STA, V.L.
Komentarji
32

Državni zbor je potrdil novelo Zakona o delovnih razmerjih, ob obstrukciji poslancev SDS so proti glasovali le poslanci NSi. Zakon med drugim prinaša petdnevni oskrbovalski dopust, ukrepe za zaščito sindikalnih zaupnikov in žrtev družinskega nasilja ter pravico do odklopa.

Minister za delo Luka Mesec je uvodoma pojasnil, da je novela zakona, ki jo je DZ obravnaval po nujnem postopku, plod enoletnega usklajevanja in pogajanj v Ekonomsko-socialnem svetu (ESS). Socialni dialog sicer ni bil uspešen, a se s sprejemom novele, če se želi Slovenija izogniti 1,5 milijona evrov kazni, mudi.

Novela na podlagi evropskih direktiv prinaša pravico delavcev do petih dni neplačanega dopusta za nego družinskega člana in do zahteve varnejše oblike zaposlitve, ob tem pa tudi subsidiarno odgovornost v gradbeništvu, je spomnil minister. Omenil je še druge spremembe v korist delavcev: dodatno zaščito sindikalnih zaupnikov, pravno varstvo pri pisnem opozorilu pred odpovedjo, višje zneske za agencijske delavce na čakanju, pravico do odklopa. Novela ščiti tudi žrtve nasilja v družini.

V luči nasprotovanja delodajalcev je zatrdil, da so si na ministrstvu želeli kompromisa in so se odpovedali več rešitvam, denimo obvezni božičnici, dodatku za sobotno delo, možnosti 30-urnega delovnega tedna, obveznemu 48-urnemu počitku enkrat mesečno in drugim.

Sledila je predstavitev poslanskih skupin, rdeča nit pa je bilo prav obžalovanje, da novela ni usklajena na ravni ESS.

V GZS in OZS ob potrditvi novele o delovnih razmerjih razočarani

Koalicija je s potrditvijo novele zakona o delovnih razmerjih pokazala, da ji ni mar za socialni dialog, so se na razvoj dogodkov odzvali v GZS. "Čeprav ga imajo vsi polna usta, je dejstvo, da se vlada in sindikati o predlogih delodajalskih organizacij sploh niso hoteli pogovarjati," je poudarila generalna direktorica GZS Vesna Nahtigal.

Glavni izvršni direktor GZS Mitja Gorenšček pa je zanikal, da so delodajalci proti noveli zato, ker bi želeli kratiti pravice delavcev. "Delodajalci nasprotujemo predvsem načinu, kako so bile spremembe zakona sprejete, nekatere enostransko in brez soglasja delodajalske strani," je pojasnil. Ponovil je, da so bili konstruktivni partner v pogajanjih.

Razočarani so tudi v Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS). Tudi tam s opozorili, da se pri noveli ni upoštevalo niti enega predloga delodajalcev. "To pa ni socialni dialog, če se upošteva zgolj predloge sindikatov in ministrstva," so kritični.

Lidija Jerkič: Sindikalni boj še ni končan

Gradbeni delavci
Gradbeni delavci FOTO: Shutterstock

V Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) so pozdravili odločitev poslancev, da prikimajo spremembam Zakona o delovnih razmerjih. "Kot smo že večkrat poudarili: Zakon o delovnih razmerjih je za pravice delavk in delavcev velikega pomena. Pravkar potrjene spremembe tako končno (med ostalim) urejajo problematiko zlorabe opozoril pred odpovedjo pogodbe o zaposlitvi, neučinkovito varstvo delavskih predstavnikov, pravico agencijskih delavcev do ustreznejšega nadomestila, uvajajo pravico do odklopa in oskrbovalski dopust," so zapisali v sporočilu, ki ga je podpisala predsednica sindikata Lidija Jerkič.

"Seveda smo si sindikati želeli še več in bolje za delavke in delavce v Sloveniji, a korak v to smer je danes storjen," so dodali, obenem pa spomnili na predloge, ki so nazadnje ostali le na papirju. "Tu velja posebej izpostaviti krajši polni delovni čas, pri čemer je sindikalni predlog bistveno bolj ambiciozen kot prostovoljni 30-urni delovnik, saj predlagamo skrajšanje 40-urnega delovnika za vse."

Odprta je ostala tudi določba o obveznem 48-urnem počitku delavca vsaj enkrat mesečno, prav tako v potrjen predlog ni vključeno znižanje kvote agencijskih delavcev na 15 odstotkov, dorekli niso niti vprašanja dela od doma. 

"Med sindikalnimi predlogi je tudi novo poglavje zakona, ki bi urejalo plačni sistem za vse zaposlene, vsekakor pa morajo biti urejeni minimalni standardi za zasebni sektor. Eden od predlogov, ki ga še imamo, je registracija pogodb o zaposlitvi z namenom, da se preveri zakonitost le teh, saj opažamo, da se pogodbe sklepajo pod ravnijo pravic iz zakonov oziroma kolektivnih pogodb," so še dodali. 

Pogajanja se nadaljujejo, na njih pa pričakujejo tudi predstavnike delodajalskih organizacij. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (32)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

jutri_pa_res
26. 10. 2023 21.22
Kordiš v svoji firmi baje na veliko zaposluje. Baje so plače od 2 jurja navgor, dela se 30 ur/teden, dopusta je 50 dni/leto in masten dobiček se deli med zaposlene, namesto da bi ga pograbil kakšen kapitalist. Narod, pozanimaj se!
jutri_pa_res
26. 10. 2023 21.17
+1
Eno stvar moramo končno razčistiti. Edini v EU smo, kjer se polurni odmor za malico šteje v delovni čas. Tako da je primerljivo z drugimi naš delovni čas v resnici 37,5 ur tedensko.
09ZarMan10
27. 10. 2023 08.00
smo pa tudi edini v Evropi, kjer se od tebe pričakuje vsakodnevno delo povečanega obsega, delo "po pouku", mesečno črtanje viška ur brez koriščenja ali plačila... Mi smo unikum, tako in drugače, predvsem pa delavci, ki vsakodnevno pošteno izpolnjujemo zahteve delodajalcev, v večini za minimalca ne rabimo poslušati takšnih očitkov. Tako da, ne mi o EU pridigat, ker sem že kar nekaj tega skusil in doživel. Ko v tujini sitaucija pride do vrelišča, se pri nas komaj dobro "zakuri", tako da..., ne mi nizat klišejev, ki ne držijo...
avgust.
26. 10. 2023 19.14
+2
Spet nekaj na horuk, brez razprave in možnosti korigiranja. Diktatura.
mmickica
26. 10. 2023 18.22
+4
To je ze tragikomicno vse skupaj. Kot bi se otroci igrali v peskovniku...
123soba
26. 10. 2023 17.09
+9
.... ter pravico do odklopa. Mesec je že zdaj odklopljen. Kako more takle neizkušen in za bit otrok biti minister in odločati o usodi naroda. Neizvoljen, ker ga nismo želeli in on ponovo meša ja ja
123soba
26. 10. 2023 17.01
+10
Mislim tole je pa že preko vseh meja. Sindikalisti ki nikoli niso delali in ki mislijo da denar pada z neba, bi še malo manj delali. Verjetno je za njih en delovni dan na mesec zadosti, ker drugače nimajo na svojem delovnem mestu kaj početi. Tisti dan bodo pa štrajkali. Poznam nekaj sindikalistov, ki so se borili za delavske pravice. So lepo v pokoju z 2500 evri penzije. To je njihov cilj, ne delo. Še v 40 urah nič ne spackate skupaj, dohtarji bodo pa samo dežurali, vrste bodo pa še 2x daljše. Sicer pa ni treba metat vse v isti koš. Povejte kateri sindikalist je predlagal skrajšanje delovnega tedna, da si bomo na jasnem...
ap100
26. 10. 2023 16.51
+8
cele vreče bonbonov - ampak veliko ovitkov v vreči je praznih - gospodarstvo pada dnevno
Harpuna
26. 10. 2023 16.42
+5
Najraje bi videli,da sploh ne bi delali in dobili plačilo,to je po Mesečevo in v javni upravi,v realnem sektorju,sem pa siguren,da bi bili plačani po storjenem delu,torej manj ur,manj opravljenega dela,manj plačila.
dartford
26. 10. 2023 16.25
+7
Kakor izgleda, bo še delo kmalu prepovedano.
Alfaa
26. 10. 2023 15.32
+7
Še malo naj delajo te šove z milijardami zapravljanja pa kriza naj še bolj useka in si bodo še kako želeli, da bi narod delal vsaj 40h na teden - levi razvajenci polni sebe.
nikhrast
26. 10. 2023 15.23
-5
Pa mislijo da bi s krajšim delovnikom dvignili ekonomski standard, ne verjamem. Po pisarnah že mogoče, precej dela tako že upravljamo doma, kaj pa v industriji, šolah, na policiji... Pa več prostega časa pomeni da boš lažje upravljal še eno službo, pa delal nadure, pa vikende. Vem kako je to v Severni Ameriki .
urban.decay
26. 10. 2023 15.20
+3
sepravi odpovedal so se vsemu kar je blo edino v korist nekak delavca!
vednokontra
26. 10. 2023 15.15
+4
; OCVIRKE; Brez delodajalcev-investitorjev, delavci nimajo ne delovnih sredstev ne dela. Z razvojem umetne intiligence tudi delovci ne bodo več potrebni.Lahko pa investiraš svoj denar in odpeš S.P. in delaš samo za sebe.
Ocvirke
26. 10. 2023 14.58
-3
Dodatni predlogi: -delavci so dolžni plačevati solodarnostni prispevek delodajalcem; -delavci morajo plačevati bivanje v pristorih delodajalcev; -delavci so dolžni plačevati uporabnino za delodajalčeva delovna sredstva; -delavci so dolžni na poziv delodajalca opravljati dela na njegovih nepremičninah in mu za to plačati; MOKRE SANJE DELODAJALCEV
darlok
26. 10. 2023 14.40
+4
Kaj je to pravica do odklopa? Ve kdo?
Ponent
26. 10. 2023 14.38
+6
Štrudl bi uvedo krajši delovnik pa višje plače?! Hmm...ni neke logike. Meni se stvar ne zdi slabo zamišljena drugače, ampak gundrači se itak najdete..
slovenka62
26. 10. 2023 14.32
+7
Mesečnik pa 8.marec pametujeta in dušita gospodarstvo z nič delovne dobe sploh v realnem sektorju.Kr neki brez veze.Za take afnarije moraš imeti denar na drugi strani ti zmanjka za investicije
Mucamjau
26. 10. 2023 14.32
+7
Bi kdo kaj protestiral? Tudi za manj se je kolesarilo npr...
Cupko
26. 10. 2023 14.27
+8
Ti so povsem izgubili kompas. Mesečnika je treba razrešiti, ker nima pojma, kaj pomeni delati
vednokontra
26. 10. 2023 14.16
+7
Moj predlog je zelo enostaven. Uvedimo minimalno urno postavko, cca 15 eur bruto in potem navzgor, kot se ispogaja. Naj delo toliko ur kot hoče in je plačan v bruto znesku. In ne bo problemov z delovnikom, dajatvami, dopusti itd...