Poslanci so na izredni seji DZ po nujnem postopku odločali o predlogih novel zakonov o tujcih in delovnih razmerjih. Posebej spremembe t. i. male delavske ustave so minule dni zaradi puščic, ki so letele med delodajalci in sindikati, močno odmevale v javnosti, razburjale pa so tudi načrtovane spremembe Zakona o tujcih. Oba zakona so podprli.
Poslanci SDS obstruirali sejo
Oba predloga sta v sredo obravnavala matična odbora, odbor za notranje zadeve in odbor za delo. Seja obeh je bila po nekaj minutah prekinjena, ker so poslanci SDS vložili pisne zahteve, da mora o vrsti postopka obravnave odločiti DZ. Ta se je moral zato sestati na plenarni seji, kjer je potrdil odločitev kolegija predsednice DZ o nujnem postopku. Odbora sta nato nadaljevala sejo.
V SDS so opozorili, da se tovrstnih predlogov ne bi smelo obravnavati po nujnem postopku, ker pri nobenem ne gre za interese varnosti, obrambe države, za odpravo posledic naravnih nesreč ali za preprečevanje težko popravljivih posledic za delovanje države.
Ker z zahtevo po obravnavi po rednem postopku niso uspeli, so se poslanci SDS odločili današnjo sejo obstruirati. Razlogov za hiter postopek ni, vztrajajo. "Kadar je sprejem zakona nujen zaradi interesov varnosti ali obrambe države ali zaradi odprave posledic naravnih nesreč ali za to, da se preprečijo težko popravljive posledice za delovanje države, lahko Vlada predlaga sprejem zakona po nujnem postopku. Ta člen oziroma ta odstavek 143. člena se v tem sklicu Državnega zbora in te Vlade zlorablja prevečkrat. Nazadnje v tej, v tej situaciji. Včeraj je bilo, kot da smo v izrednem stanju. Sklic seje za ponovno odločanje o nujnih postopkih v roku ene ure in pol. Jaz ne vem, če ste koalicijski poslanci na poziv, mi v Slovenski demokratski stranki nismo. Pri nas večina poslancev ni zmožna priti v uri in pol ali v eni uri na delovno mesto, žal ne. In niso izredne razmere," je odločitev utemeljila vodja poslanske skupine SDS Jelka Godec.
"Danes imamo dva zakona, ki v bistvu škodita državi, ki škodita slovenskemu narodu, ki vsebinsko še enkrat škodita tudi delodajalcem, tudi zaposlenim. Če se dotaknem tudi same vsebine, torej nismo v izrednem stanju, nujni postopek se pri teh dveh zakonih zlorablja," je še dodala.
Da ni gol samo cesar, ampak celotna vladna koalicija, pa je na družbenem omrežju zapisal predsednik SDS Janez Janša. Edina rešitev so takojšnje volitve, je še ocenil.
Vodja poslanske skupine Svoboda Borut Sajovic pa je dejal, da imamo čas za uskladitev zakona o delovnih razmerjih z evropsko direktivo do konca novembra, v nasprotnem čaka Slovenijo finančna kazen v višini 2,5 milijona evrov. "Meni je to velik, pomemben denar in se mi zdi prav, da smo domačo nalogo opravili hitro, po nujnem postopku," je dejal. Izpostavil je, da tudi pri glasovanju ni "kakšnega velikega nasprotovanja".
Novela Zakona o tujcih uvaja spremembe pri pogoju znanja slovenskega jezika v postopkih podaljšanja dovoljenja za začasno prebivanje zaradi združitve družine za družinske člane državljanov tretjih držav. Pogoj znanja jezika na vstopni ravni A1 se po predlogu nadomešča z znanjem na t. i. preživetveni ravni, ki omogoča temeljno sporazumevanje v slovenskem jeziku. Člani matičnega odbora so v sredo sprejeli koalicijsko dopolnilo, ki rok za pridobitev pravice združevanja z družino krajša na obdobje enega leta.
Novela Zakona o delovnih razmerjih pa na podlagi evropskih direktiv delavcem prinaša pravico do petih dni neplačanega dopusta za nego družinskega člana ter pravico, da od delodajalca zahtevajo varnejšo obliko zaposlitve. Med rešitvami sta tudi zaščita sindikalnih zaupnikov, tako da bi se jim morebitno zadržanje odpovedi zaposlitve podaljšalo do odločitve v sporu na prvi stopnji, ter zaščita žrtev nasilja v družini, med drugim s pravico do petdnevnega plačanega dopusta. Predlogu ostro nasprotujejo delodajalci, razprava na matičnem odboru pa je zato minila tudi v znamenju apela k boljšemu sodelovanju socialnih partnerjev.
KOMENTARJI (331)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.