"Jasno je, da nam minister vseskozi stoji ob strani, a v tem trenutku to ni več dovolj. Potrebujemo podporo ministra, glas v vladi, ki bo upoštevan," je na seji upravnega odbora Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije (OZS) v Ljubljani, na kateri so gostili Hana, dejal predsednik OZS Blaž Cvar.
Ukrepi, ki se sprejemajo, ne gredo v smeri izboljšanja pogojev za delovanje gospodarstva, ampak pomenijo dodatne obremenitve, je dodal generalni direktor OZS Danijel Lamperger.
Delodajalci so izrazili ogorčenje nad pogajanji glede sprememb zakona o delovnih razmerjih, pri katerih da se je minister za delo Luka Mesec v celoti postavil na sindikalno stran, "igralo se je samo na eni polovici igrišča", je ponazoril Cvar.
"Gospodarstvo potrebuje dialog, predvsem pa rešitve ... Takšna pogajanja pa pomenijo nespoštovanje slovenskega obrtništva in gospodarstva," je dodal podpredsednik OZS in vodja sekcije za promet pri zbornici Peter Pišek. O sindikalnih grožnjah z "ulico" je pripomnil, da bodo delavci tako ali tako pristali tam, ker bodo podjetniki nekonkurenčni in bodo šli v tujino.
Delodajalci so bili pripravljeni na vrsto kompromisov, najdlje so vztrajali za pogajalsko mizo, niso pa mogli pristati na predlog glede pravic sindikalnih zaupnikov, ki da bi imeli "večje bonitete kot najbolj ranljive skupine, kot so nosečnice ali delavke, ki dojijo otroke do enega leta starosti", je povedal predsednik Združenja delodajalcev obrti in podjetnikov Slovenije ter predsednik državnega sveta Marko Lotrič, ki se je tudi udeležil seje.
Han je napovedal, da bo ščitil interese gospodarstva. Kot "veliko napako" je označil to, da se je minister za delo pri pogajanjih o zakonu o delovnih razmerjih postavil na eno stran, in ocenil, da bo treba predlog zakona v DZ amandmirati.
Cvar je v izjavi medijem povedal, da bodo delodajalska združenja danes vladi poslala svoje predloge dopolnil. Če ne bodo vsaj delno uslišani, bi pa morala vlada ponuditi ukrepe v korist gospodarstva, s katerimi bi uravnotežili ukrepe, ki bi jih dodatno obremenili, je menil.
Han je v izjavi dodal, da se bo potrudil, da bodo socialni partnerji znova sedli za mizo ter da bodo kot enakovredni partnerji sprejeli kompromise. Država je po njegovem sicer pred velikimi izzivi, tako zaradi notranje politike kot ohlajanja gospodarstva v tujini in potrebe po obnovi po poplavah. Upa pa, da bo vlada "vendarle še premislila in sprejela odločitve, ki ne bodo v škodo gospodarstva", da bi lahko izpolnili načrte glede popoplavne obnove in zagotovitve socialnih pravic.
Glede zakona o obnovi so zadeve še odprte. Han je upravnemu odboru povedal, da so ugotovili, da delovne sobote, kot je bilo zamišljeno, "niso izvedljive". V izjavi je potrdil, da je govora o obdavčitvi bilančne vsote bank in zvišanju davka od dohodkov pravnih oseb, ni pa želel špekulirati, kakšna bo končna odločitev, ker zadnje verzije predloga še ni videl, bi pa lahko zakon določil eno obremenitev. O morebitnem zvišanju trošarin na sladkor ter alkohol in tobak je dejal, da s tem načeloma nima težav, če se bo vedelo, čemu bo dodatni denar nato namenjen.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.