Pridobili smo pravno mnenje dr. Saše Preliča in dr. Jerneje Prostor z mariborske pravne fakultete, poročanje portala N1 pa potrdi desna roka gospodarskega ministra Matjaža Hana, Matevž Frangež. "To pravno mnenje zelo nedvoumno kaže, da sta državna pomoč in izplačilo dobička nezdružljiva, torej ne gresta skupaj," pove.
Dodal je še, da se ta prepoved ne nanaša samo na prejemnike pomoči, v tem primeru štiri hčerinske družbe, ampak tudi na družbo matico jeklarskega koncerna, ki je lastnikom izplačala skoraj šest milijonov evrov dividend. "Gre za to, da se koristi, ki jih je deležna odvisna družba, prenašajo tudi na nadrejeno družbo. Ker se tudi dobički konsolidirajo na ravni skupine. Tako pomoč odvisni družbi neposredno koristi tudi nadrejeni družbi. V tem primeru nosilcu pogodbenega koncerna, torej skupini Sij," pojasni Frangež.
To pravno argumentacijo, ki se naslanja tudi na pretekle razsodbe sodišča EU glede državnih pomoči, so z gospodarskega ministrstva posredovali agenciji Spirit, prek katere tečejo mehanizmi subvencij. Svoje interese pa ščitijo tudi železarji, katerih upravi predseduje ruski oligarh Andrej Zubicki. "Mnenja, ki ga nismo prejeli, ne moremo komentirati. Kar smo lahko zasledili v medijih, ne prepriča," v sporočilu zapiše Slovenska industrija jekla.
V začetku poletja je posredoval tudi Bojan Kumer, minister za okolje, podnebje in energijo, ki je dejal, da tovrstne mahinacije ne bodo pustili. "Kar ne bo prostovoljno vrnjeno, bomo pozvali še FURS, da nemudoma prioritetno obravnava ta primer." Kar je rezultiralo v SPIRIT-ovi zamrznitvi nadaljnjih pomoči skupini Sij in nadzoru štirih hčerinskih podjetij, železarji pa so sprožili pravno protiofenzivo proti državi.
"Od samega začetka opozarjamo, da ni pravne podlage za zadržanje plačil. Za zaščito pridobljenih pravic svojih družb smo zato primorani tožiti javno agencijo SPIRIT, ki brez podlage in nezakonito zadržuje izplačila sredstev. Tudi zakonitega razloga za vračilo sredstev ni," odgovarja Sij.
Tu pa je še vprašanje politične odgovornosti za zaplet. "Na vprašanje vaše novinarke sem odgovoril, da če ne bo nihče drug v tem primeru prevzel svoje odgovornosti, jo bom seveda, kot tisti, ki sem bil na ministrstvu odgovoren za zakon o pomoči gospodarstvu, prevzel jaz," komentira Frangež, ki verjame, da to pravno mnenje jasno kaže, da bo v tem primeru treba prevzemati odgovornost drugje. "Torej na strani tistih, ki so neutemeljeno pričakovali pomoč od države, pa si kljub temu izplačevali dobiček," še zaključi. Zadnjo besedo pri tem pa bo očitno imelo sodišče.
KOMENTARJI (57)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.