Delta ali omikron, ne glede na to, s katerim sevom smo okuženi, so osnovna pravila izolacije enaka:"Še vedno priporočamo počitek, nikakršne obremenitve, kar se tiče športa. Ob bolečinah v prsih ali težavah s težko sapo takoj kličemo zdravnika, če je nedosegljiv, urgenco," svetuje specializant infektologije David Zupančič.
Visoka temperatura, boleče grlo, zamašen nos, utrujenost in kašelj – to so simptomi, ki jih lahko lajšamo doma tudi tako, da spimo vsaj osem ur in raznoliko jemo. Katere vitamine pa je še smiselno jemati? "Sploh v zimskem času je vitamin D dodatek, ki je najbolj smiseln, vendar če nikoli ne jemljemo ničesar in potem zbolimo, nima smisla, da si takrat kupimo vse dodatke, ki obstajajo, ker na tisti točki ne bo spremenilo veliko. Lahko živimo zdravo in preventivno nekako pazimo, da ne pride do težjega poteka," pojasnjuje Zupančič.
Gibanje da, a le v smislu, da mišice raztegnemo.
Če po nekaj dneh od prvih znakov ne gre na bolje oziroma so simptomi vse težji, pa je čas, da pokličemo zdravnika."Vedno je dobro imeti nizek prag, vedno je boljše klicati, kot pa da čakamo do zadnjega. Zelo pomaga, če imamo pulzni oksimeter doma. To je poceni naprava, ki je zelo uporabna. Meri saturacijo s kisikom na prstu na preprost način," dodaja Zupančič.
Kot pravi, idealne vrednosti kisika ni. Odvisno je, koliko smo stari in če smo aktivni. "Če pride do nenadnega poslabšanja v smislu težke sape, dušenja, občutka ali bolečega kašlja, ki je morda krvav izpljunek, takrat ne glede na saturacijo moramo poklicati svojega zdravnika. Seveda, če saturacija pade do 90 ali pod 90, pa se v vsakem primeru posvetujemo po telefonu, če ne gremo na pregled v covidno ambulanto," nadaljuje.
Možnosti, da se zaplete, pa si močno zmanjšamo, če se cepimo. Zelo zgovoren je podatek, da se na covidnih oddelkih zdravi več kot 90 odstotkov necepljenih.
KOMENTARJI (135)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.