cepljenje

Izbruhi slinavke in parkljevke: Slovenija uvaja nove prepovedi vnosa pošiljk živali

26. 03. 2025 13.18

Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) jepo prepovedi vnosa pošiljk živali iz Slovaške v Slovenijo odredila še prepoved za Madžarsko. Razlog so novi izbruhi slinavke in parkljevke (SIP). Slovaška je zaradi širjenja bolezni razglasila izredno stanje. Preventivno cepljenje je v Evropski uniji prepovedano. Okuženih živali se ne zdravi, vse parkljarje v okuženem obratu je treba usmrtiti.

Na Slovaškem potrdili nov primer slinavke in parkljevke; nadzor poostrili tudi pri nas

25. 03. 2025 18.41

Na jugu Slovaške v kraju Luc na Ostrove so potrdili nov primer slinavke in parkljevke. Farma z 279 glavami živine stoji v bližini treh rej, na katerih so prisotnost bolezni potrdili v petek. Slovaški predsednik Peter Pellegrini je dejal, da bolezen predstavlja resno nevarnost za gospodarstvo. Zaradi izbruhov je Slovaška prepovedala vse premike dovzetnih živali, Evropska komisija pa je sprejela nekatere nujne ukrepe za preprečevanje širjenja bolezni.

Najboljša zaščita proti klopnemu meningoencefalitisu je cepljenje

17. 03. 2025 13.27

Slovenija še vedno sodi med države z najvišjo pojavnostjo klopnega meningoencefalitisa (KME) v Evropi, so na novinarski konferenci NIJZ opozorili strokovnjaki. V zadnjem desetletju je v Sloveniji za KME zbolelo povprečno 100 ljudi letno. Zbrani so poudarili, da cepljenje predstavlja najučinkovitejšo zaščito proti tej bolezni.

Po obisku zdravnika sledil šok: 'V čakalnici je bil oboleli z ošpicami'

14. 03. 2025 20.01

Svetovna zdravstvena organizacija opozarja na porast ošpic. V ameriškem Teksasu je v nekaj dneh zbolelo več kot 100 ljudi, eden od bolnikov je umrl. Tudi v Evropi število primerov te izjemno nalezljive bolezni narašča. Lani se je podvojilo in je najvišje v zadnjih 27 letih. Prijavljenih je bilo več kot 127 tisoč primerov, zato pristojni pozivajo k ukrepom za povečanje precepljenosti, ki je padla med pandemijo covida-19. V Sloveniji primerov ošpic trenutno ne beležijo, vendar se to lahko hitro spremeni.

V evropski regiji največje število primerov ošpic v več kot 25 letih

13. 03. 2025 14.35

Analiza UNICEF-a in Svetovne zdravstvene organizacije za Evropo kaže, da je bilo v evropski regiji lani prijavljenih 127.350 primerov ošpic, kar je dvakrat več kot leto prej in največ od leta 1997. Za več kot polovico obolelih je bila potrebna hospitalizacija.

Pred petimi leti v Sloveniji razglasili epidemijo covida-19

12. 03. 2025 08.21

Pred natanko petimi leti je takratni minister za zdravje Aleš Šabeder v Sloveniji razglasil epidemijo covida-19. Sledilo je zaprtje ali omejitev številnih dejavnosti, s čimer so želeli pristojni čim bolj zmanjšati stike med ljudmi in omejiti širjenje novega koronavirusa. Danes so razmere drugačne, resnost covida-19 se je bistveno zmanjšala.

Pet let po razglasitvi pandemije covida-19 WHO svari pred novimi

11. 03. 2025 08.56

Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je pred petimi leti razglasila pandemijo covida-19, ki je ohromila zdravstvene sisteme, gospodarstva in javno življenje. Covid-19 je doslej po uradnih podatkih WHO terjal skoraj 7,1 milijona življenj, znanstveniki pa opozarjajo svet, naj se pripravi na morebitno novo pandemijo.

Brezplačno cepljenje proti KME za dve dodatni generaciji odraslih

05. 03. 2025 07.28

Ministrstvo za zdravje je z letošnjim programom cepljenja med drugim razširilo cepljenje proti klopnemu meningoencefalitisu. Po novem bo to cepljenje brezplačno tudi za odrasle, stare 45 in 46 let, so pojasnili na ministrstvu. Novost v letošnjem programu cepljenja je tudi cepljenje otrok proti noricam s kombiniranim cepivom.

Akcija cepljenja proti HPV: 'Šeraj ljubezen, ne bolezen'

01. 03. 2025 11.10

"Šeraj ljubezen, ne bolezen." S tem sloganom Nacionalni inštitut za javno zdravje študente in študentke vabi k akciji cepljenja proti HPV, virusu, ki lahko povzroči določene vrste raka tako pri ženskah kot pri moških. Akcija bo potekala prihodnji torek v petih univerzitetnih mestih.

Več denarja za zdravstvo, klinična centra dobita skoraj 32 milijonov

27. 02. 2025 16.43

Vlada je sprejela uredbo o programih storitev obveznega zdravstvenega zavarovanja za leto 2025. Med drugim so dodatna sredstva namenili tudi za UKC Ljubljana in UKC Maribor. Centroma so v uredbi dodatno skupaj namenili 31,6 milijona evrov, in sicer zaradi zahtevnosti obravnav in zagotavljanja neprekinjenega zdravstvenega varstva. Skupni obseg dodatnih sredstev za letos je 91,4 milijona evrov. Od tega je 55,4 milijona evrov namenjenih boljšemu vrednotenju in širitvi programov. Pri preostalih 36 milijonih evrov pa gre za nerealizirane širitve iz preteklih let.

Brezplačnega cepljenja proti bolezni modrikastega jezika ne bo

20. 02. 2025 17.42

Odbor DZ za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je zavrnil sklep, s katerim bi poslanci pristojnemu ministrstvu predlagali, da rejcem zagotovi brezplačno cepljenje živali proti bolezni modrikastega jezika. Za to so se zavzemali predvsem v poslanski skupini NSi, kjer so tudi zahtevali sklic današnje nujne seje odbora na to temo.

Porast respiratornih okužb med otroki, bolnišnice omejujejo obiske

11. 02. 2025 11.04

Na infekcijski in na pediatrični kliniki UKC Ljubljana beležijo porast števila otrok, ki zaradi okužb z respiratornim sincicijskim virusom (RSV) ali virusi gripe potrebujejo bolnišnično zdravljenje. Strokovni direktor pediatrične klinike Marko Pokorn staršem novorojenčkov svetuje, naj starejše sorojence nekaj tednov ne vodijo v vrtec. Splošna bolnišnica Celje je medtem zaradi porasta virusov gripe, okužb s covidom-19, respiratornih sincicijskih virusov ter drugih respiratornih obolenj omejila obiske, prav tako so obiski omejeni v Porodnišnici Ljubljana, v SB Nova Gorica pa prepovedani.

Sum pojava bolezni modrikastega jezika: vzorce poslali v evropski laboratorij

06. 02. 2025 15.21

Slovenija ima še vedno status države, proste bolezni modrikastega jezika, serološko pozitivne živali pa še ne pomenijo uradno potrjene bolezni, je dejala direktorica uprave za varno hrano Vida Znoj. Zatrdila je tudi, da ni mogoče govoriti o izbruhu bolezni, ampak zgolj o pojavu. O sumu na bolezen je uprava obvestila tudi Evropsko komisijo. Medtem so v NSi kritični, da je upava pozno obveščala o prisotnosti bolezni. "Taka uprava ne ščiti niti slovenskega potrošnika niti slovenskega kmeta," trdi njihova poslanka Vida Čadonič Špelič.

Za preprečevanje raka materničnega vratu je najpomembnejša preventiva

28. 01. 2025 16.20

Rak materničnega vratu je bolezen, ki jo je mogoče v veliki meri preprečiti, pri tem pa je najpomembnejša preventiva, so se na okrogli mizi strinjali strokovnjaki. Pri tem so izpostavili redne preventivne ginekološke preglede v okviru programa Zora, cepljenje deklic in dečkov in pravočasen obisk ginekologa ob pojavu simptomov.

Bliža se vrhunec sezone gripe, za cepljenje še ni prepozno

15. 01. 2025 17.49

Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) kljub temu da je sezona gripe že v teku, še vedno priporoča cepljenje proti tej bolezni. Vrh sezone pričakujejo čez nekaj tednov, cepljenje pa svetujejo vsem prebivalcem, ki so starejši od šestih mesecev. Opozarjajo, da za gripo vsako leto zboli med 100.000 in 200.000 prebivalcev Slovenije.

Pred petimi leti umrl prvi, od takrat (uradno) presegli sedem milijonov smrti

11. 01. 2025 07.00

Mineva pet let, odkar je Kitajska sporočila, da so zaradi koronavirusa zabeležili prvo smrt. Teh je bilo pozneje ogromno, po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije več kot sedem milijonov, a žrtev naj bi bilo še veliko več. V Sloveniji je po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje od marca 2020 zaradi covida-19 umrlo več kot 2800 oseb. Virus sicer še ni izkoreninjen, njegove različice še vedno krožijo med ljudmi, porast okužb pa še vedno beležimo prav v zimskih mesecih. Pa smo pet let pozneje vsaj bolje pripravljeni na morebitno novo pandemijo?

Porast respiratornih okužb: bolniki več dni čakajo na prosto posteljo

06. 01. 2025 13.54

V ljubljanskem in mariborskem univerzitetnem kliničnem centru (UKC) beležijo porast sezonskih okužb, prevladuje predvsem gripa. V bolnišnicah so zato poostrili ukrepe za preprečevanje širjenja okužb, med drugim so omejili tudi obiske. Urgentni center Splošne bolnišnice Murska Sobota pa je te dni prezaseden zaradi porasta respiratornih okužb, med katerimi prevladujeta gripa in covid-19. Kot je povedal vodja urgentnega centra Darko Rajtman, je priliv bolnikov v zadnjih dneh višji za 30 odstotkov, zato so v bolnišnici odprli "dislociran oddelek urgence" s 15 posteljami.

Umrla jugoslovanska virologinja, ki je izolirala virus črnih koz

05. 01. 2025 16.49

V 91. letu starosti je umrla Ana Gligić, znana virologinja, ki je s svojim delom veliko prispevala v boju proti nalezljivim boleznim, vključno z epidemijo črnih koz leta 1972 v Jugoslaviji, ko ji je uspelo izolirati virus.

S prihodnjim letom redno cepljenje otrok proti noricam

23. 12. 2024 14.31

1. januarja 2025 bodo v Sloveniji začeli izvajati redno cepljenje otrok proti noricam. Do brezplačnega cepljenja proti noricam bodo upravičeni otroci, rojeni od februarja 2024. Čeprav norice pri večini potekajo blago, se bolezen pri dveh odstotkih zaplete. Najboljši način preprečevanja noric je cepljenje, so sporočili z NIJZ.

Murn ostaja na čelu slovenske kolesarske reprezentance do OI 2028

23. 12. 2024 09.09

Uroš Murn, dosedanji selektor slovenske kolesarske reprezentance na čelu s Tadejem Pogačarjem in Primožem Rogličem, je povedal, da mu je krovna zveza podaljšala mandat do Los Angelesa 2028. Glavni cilj prihodnje sezone je svetovno prvenstvo v Ruandi 2025, Murna pa najbolj skrbijo virusi in finančna plat projekta.

Bo Švedska prva država na svetu, ki bo izkoreninila raka materničnega vratu?

15. 12. 2024 15.35

Na Švedskem vsako leto 500 žensk prejme diagnozo raka materničnega vratu, okoli 150 jih zaradi tega tudi umre. A število primerov se v zadnjih 30 letih znatno zmanjšuje, zahvaljujoč presejalnim programom, dobri organizaciji cepljenja dečkov in deklic proti virusu HPV ter t. i. catch up cepljenju žensk, starih od 25 do 30 let. Gre za primer dobre prakse, ki bi državo v treh letih lahko popeljal do cilja – postati prva država na svetu, ki je izkoreninila raka materničnega vratu.

Učiteljica netopirja odnesla iz učilnice, čez mesec dni umrla zaradi stekline

10. 12. 2024 09.07

Učiteljica umetnosti iz Kalifornije je po stiku z netopirjem umrla zaradi okužbe s steklino. V svoji učilnici je našla netopirja, ki ga je odnesla na prosto, ob tem pa ni opazila, da bi jo netopir ugriznil ali popraskal. Po enem mesecu je zbolela, mučili sta jo vročina in tresavica, v dveh dneh pa so se njeni bližnji od nje lahko le še poslovili.

Zimski trik za zdravje kože, las in sklepov!

06. 12. 2024 00.15

V zimskih mesecih se naša koža, lasje, nohti in sklepi soočajo z največjimi izzivi, zato v tem obdobju postane nujno, da svojemu telesu zagotovimo ustrezno podporo od znotraj. Tu nastopi Procollagen, inovativni prehranski dodatek, ki deluje kot notranji ščit tudi v najbolj neizprosnih zimskih dneh.

Za cepljenje proti RSV se je letos odločilo že več kot 100 nosečnic

21. 10. 2024 13.29

V Slovenijo so septembra prispeli prvi odmerki cepiva proti respiratornim sincicijskim virusom (RSV). Bodoče mame s cepljenjem proti RSV, ki je zanje brezplačno, pred hudim potekom bolezni zaščitijo tudi dojenčke. Doslej se je za cepljenje odločilo nekaj več kot 100 nosečnic.

Unicef: V Gazi najhujše omejitve humanitarne pomoči doslej

15. 10. 2024 14.50

Gaza se sooča z najhujšimi omejitvami pri dostavi humanitarne pomoči od oktobra lani, ko se je začela izraelska ofenziva, je opozoril Unicef. Izpostavili so zlasti katastrofalne posledice za otroke. Humanitarne organizacije sicer kljub izraelskim napadom v Gazi nadaljujejo cepljenje proti otroški paralizi.

Hezbolah z balističnimi raketami nad Izrael, v Gazi ubitih najman 41 ljudi

14. 10. 2024 07.11

Iz Libanona je proti Izraelu znova poletelo več raket, v osrednjem Izraelu, vključno s Tel Avivom, pa so se oglasile sirene. Zračna obramba je prestregla več izstrelkov. V izraelskih napadih v Gazi je bilo po podatkih bolnišnic v nedeljo ubitih najmanj 41 ljudi, med njimi najmanj 13 otrok. V povračilnem napadu šiitskega gibanja Hezbolah z brezpilotnimi letali na vojaško oporišče na severu Izraela so bili medtem v nedeljo ubiti štirje izraelski vojaki, več kot 60 ljudi pa je ranjenih.

Zanimanje za cepljenje proti gripi vedno večje

14. 10. 2024 19.22

Po tem, ko je takoj po s covidom zaznamovanih letih zanimanje za cepljenje proti gripi nekoliko upadlo, se letos spet povečuje. Proti tej bolezni, ki je najbolj nevarna za starejše, otroke in bolnike s pridruženimi boleznimi, se sicer lahko cepimo že od prejšnjega tedna in tako preprečimo hujši potek, zaradi katerega je vsako leto hospitaliziranih med 500 in 600 bolnikov. Hkrati pa se lahko cepite tudi proti bakterijski pljučnici in covidu.

Zdravnik priznal poskus umora maminega partnerja z lažnim 'cepivom'

07. 10. 2024 18.12

Britanski zdravnik, ki se je preoblekel v medicinskega brata in pod pretvezo, da gre za cepivo proti covidu-19, partnerju svoje mame vbrizgal strup, je na sodišču priznal krivdo. Grozi mu "znatna" zaporna kazen.

Zbudili so se z netopirjem v spalnici, otrok umrl zaradi stekline

05. 10. 2024 12.16

V Kanadski provinci Ontario je zaradi stekline umrl otrok, ki je bil izpostavljen netopirju. Netopirja sta starša sicer našla v spalnici otroka, a ker nista zaznala ugrizov ali prask, otroka nista cepila proti steklini. Steklina je sicer redka, a zelo nevarna virusna bolezen, v Sloveniji od leta 1950 nismo zabeležili nobenega smrtnega primera.

'Psa se enostavno ne kupuje na spletu'

05. 10. 2024 07.31

"Pes je edino bitje, ki ima človeka raje kot samega sebe," ob svetovnem dnevu živali opominjata Igor Frelih in Urška Razingar iz Raziskovalnega inštituta pes. V najnovejšem POPkastu sta spregovorila o odgovornem lastništvu, problematiki kupovanja pasjih mladičkov na spletu, o nedavnih primerih mučenja in razlogih, zakaj se to še vedno dogaja. Pa tudi o izgubi in žalovanju za človekovim najboljšim prijateljem.