DZ je s 54 glasovi za in 31 glasovi proti Boštjana Poklukarja danes imenoval za ministra za notranje zadeve. Na tej funkciji bo nasledil Tatjano Bobnar, ki je decembra odstopila. Poklukar bo sicer ministrski položaj zasedel že drugič, saj je bil notranji minister tudi v vladi Marjana Šarca.
Novoizvoljeni minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar je prepričan, da bo svoje delo na resorju dobro opravljal vse do izteka mandata. Svoje ožje ekipe še ne razkriva, prav tako ne, ali se obetajo menjave na čelu Policije. "Z vsako spremembo na vrhu resorja pride tudi do določenih sprememb," pa je dejal po izvolitvi na ministrsko funkcijo.
Prioritete: boj s korupcijo, upravljanje migracij, depolitizacija
V izjavi po izvolitvi je Poklukar med prioritetami svojega dela znova navedel boj s korupcijo, upravljanje migracij, depolitizacijo, profesionalizacijo in modernizacijo policije. Poklukar, ki je funkcijo notranjega ministra opravljal že v času vlade Marjana Šarca, tako zatrjuje, da se vrača na resor, ki ga dobro pozna.
Poklukar pričakuje, da bo vlada Tino Heferle na funkcijo državne sekretarke, ki jo je opravljala že do sedaj, imenovala že danes, ostalo ekipo pa bo predstavil v prihodnjih dneh.
Glede usode vršilca dolžnosti generalnega direktorja policije Lindava je pojasnil, da se namerava sestati z vsemi generalnimi direktorji na resorju in se z njimi pogovoriti. "To je vse, kar lahko v tem trenutku povem. Vršilec dolžnosti generalnega direktorja policije Lindav je danes na funkciji," je dejal. Na novinarsko vprašanje, ali bo temu tako tudi v sredo, pa je odgovoril: "Jutri je nov dan."
Poklukar je sicer ob primopredaji ponovil svoje politične zaveze o boju s korupcijo in upravljanju migracij ter depolitizaciji, profesionalizaciji in modernizaciji policije. Sprožiti namerava obsežen postopek noveliranja zakonov, med njimi zakona o organiziranosti in delu policije, zakona o nalogah in pooblastilih policije, zakonov o tujcih in o mednarodni zaščiti. Pripraviti namerava tudi resoluciji o modernizaciji policije in o preprečevanju kriminalitete.
Glede migracijske strategije pravi, da ponuja roko nevladnim organizacijam in jih poziva k podajanju predlogov v procesu priprave zakonov. Zagotovil je, da bodo predlogi upoštevani.
Po njegovih besedah so vrata odprta tudi obema policijskima sindikatoma. Kot njihovo skupno nalogo je izpostavil uvedbo kariernega sistema, ki mora biti transparenten in pošten.
Ob tem zagotavlja, da se bo do konca mandata na ministrskem položaju maksimalno potrudil in da bo Slovenija ostala varna država.
Glede morebitni političnih pritiskov na delo Policije pa je Poklukar poudaril, da je generalni direktor policije neodvisen in samostojen, zato je delo znotraj policije njegova pristojnost. "Je pa minister za notranje zadeve tisti, ki z rednimi in izrednimi usmeritvami nalaga delo Policiji," je dodal.
Dvome opozicijskih SDS in NSi o njegovi strokovnosti in neodvisnosti je zavrnil z besedami, da za opozicijo noben minister ni dovolj učinkovit.
Golob: Poklukar pozna vse sisteme
Robert Golob je v obrazložitvi Poklukarjeve kandidature poudaril, da kandidat za novega ministra za notranje zadeve natančno ve, da je biti minister politična funkcija. Prepričan je, da bodo Poklukarjeve prioritete, med katerimi je tudi boj proti korupciji, zaznamovale delo celotne države.
Poklukar s svojimi delovnim izkušnjami na področjih zaščite, reševanja in vojske ter vodenja resorja za notranje zadeve v vladi Marjana Šarca po oceni Goloba pozna vse sisteme in je zaradi tega človek, ki se bo v ta sistem z lahkoto vpeljal na pravi način.
Golob je danes ponovil tri prednostne naloge Poklukarja, ki jih je slednji izpostavil že na predstavitvi pred matičnim parlamentarnim odborom. Po premierjevi oceni bodo te prioritete zaznamovale ne samo delo Policije in notranjega ministrstva, pač pa celotne države.
Na prvo mesto je Poklukar postavil boj proti korupciji, kar je tudi prioriteta cele vlade, je poudaril Golob. Vsesplošna korupcija se je v zadnjem času razmahnila, Slovenija pa neslavno pada na lestvicah zaznave korupcije. "Temu moramo narediti konec," je dejal in napovedal tudi spremembo kazenske zakonodaje ter sodne reforme, če bo treba.
Med Poklukarjevimi prednostnimi nalogami bo tudi upravljanje migracij. Kot je danes dejal Golob, bodo nadaljevali z umikom ograje na slovensko-hrvaški meji. "Jasno pa je tudi, da moramo od vstopa Hrvaške v schengen okrepiti nadzor nad zunanjo schengensko mejo. Slovenija bo aktivno sodelovala tudi pri tem, kako pomagati sosednji Hrvaški, da bo nadzor nad njeno schengensko mejo bolj učinkovit," je napovedal.
Tretja Poklukarjeva prioriteta pa je depolitizacija Policije. Po Golobovih besedah Poklukar natančno ve, da je biti minister politična funkcija in da se zaveda razmejitve med Policijo, Direktoratom za Policijo in druge varnostne nalogame ter ministrom. "Verjamem, da so nesporazumi, ki smo jim bili priča v preteklem letu na tej relaciji, stvar preteklosti, ker se Boštjan Poklukar zaveda, da je politični funkcionar, in zaveda se, kje so meje, ki jih ne sme prestopiti v relaciji do Policije," je poudaril predsednik vlade.
Poleg depolitizacije ministrski kandidat napoveduje tudi profesionalizacijo Policije, tudi s pripravo kariernega napredovanja. "Sredstva za to, da se Policija dejansko in dokončno modernizira, so v proračunu za letošnje leto in prihodnje leto zagotovljena, Boštjan Poklukar pa je tisti, ki bo to modernizacijo tudi izpeljal," je prepričan Golob.
Koalicija Poklukarja podpira, v opoziciji dvomi
Poslanske skupine Svoboda, Levica in SD so Poklukarju napovedale enotno podporo, saj da gre za izkušenega kandidata, ki se zaveda svoje odgovornosti. V opozicijskih poslanskih skupinah SDS in NSi so mu podporo odrekli, saj dvomijo o njegovi strokovnosti in neodvisnosti.
Vodja poslanske skupine Svoboda Borut Sajovic je dejal, da Poklukarju izkušenj ne manjka, saj da se zaveda svoje politične in moralne odgovornosti ter si bo Policijo prizadeval narediti odporno na pritiske.
V SD v Poklukarja polagajo upe, da bo posebno pozornost namenil ne le povrnitvi zaupanja v Policijo, temveč tudi k njeni krepitvi. Usmeritve za delo Policije ji morajo omogočati avtonomno delovanje in ukrepanje, ki je utemeljeno na strokovni oceni ter sorazmernosti, je poudaril vodja poslanske skupine SD Jani Prednik.
Poslanka Levice Nataša Sukič je izpostavila nekaj poudarkov iz Poklukarjeve predstavitve pred matičnim odborom, ki so ključni za Levico. Kot spodbudno so ocenili, da je izrazil odprtost glede prenove azilne zakonodaje in napovedal dialog z nevladnimi organizacijami. Veseli jih tudi, da se visoko med prioritete uvršča preprečevanje zlorab Policije ter nasilja v družini, medvrstniškega nasilja in spolnih zlorab otrok.
V imenu poslanske skupine SDS je Branko Grims ocenil, da se je število migracij v zadnjem letu podvojilo glede na prejšnje leto. Poklukarju je očital njegovo napoved, da bo nadaljeval z odstranjevanjem ograje na meji, kar je po Grimsovih besedah neevropsko in problematično z vidika varnosti države. Grimsa skrbi tudi, kako zavzet bo Poklukar pri preiskovanju najtežjih kaznivih dejanj, predvsem, ali bo sodeloval z varnostnimi organi ostalih držav na Balkanu, da se raziščejo domnevne malverzacije družbe Gen-I, gotovinski dvigi in nezakoniti prenosi denarja, o čemer po Grimsovih navedbah poročajo iz Albanije, Kosova, BiH in Srbije. V poslanski skupini SDS Poklukarja ne bodo podprli in bodo enotno glasovali proti njemu, je napovedal.
Vida Čadonič Špelič iz poslanske skupine NSi je ocenila, da javnost še vedno ni dobila prepričljivega odgovora, zakaj je Poklukarjeva predhodnica Tatjana Bobnar morala odstopiti. V NSi so zato po njenih besedah zaskrbljeni, da se za fasado depolitizacije in strokovnosti dela Policije skriva zgolj želja politike po dostopu do Policije, predvsem do Nacionalnega preiskovalnega urada, da bi "imeli nadzor in kontrolo nad posameznimi postopki".
KOMENTARJI (223)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.