Slovenija

Po Operi bo prenovo dočakala tudi ljubljanska Drama

Ljubljana, 04. 07. 2019 06.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Ni.Š./STA
Komentarji
43

Po ljubljanski Operi bo prenovo dočakala še ena kulturno-umetniška stavba. Vlada je namreč med razvojne programe 2019–2022 uvrstila projekt izvedbe projektiranja in vodenja aktivnosti za pripravo celovite prenove SNG Drama. Zaradi zahtevnosti projekta bo prenova potekala v dveh fazah, vrednost investicije pa je ocenjena na 43 milijonov evrov. Arhitekturna rešitev obljublja "nevtralno ozadje zgodovinski stavbi".

Vlada je sredi junija v veljavni načrt razvojnih programov za obdobje 2019–2022 uvrstila projekt izvedbe projektiranja in vodenja aktivnosti za pripravo celovite prenove SNG Drama Ljubljana. Projekt obravnava vse potrebno za to, da se bo lahko začela investicija v obnovo. Prenova osrednjega nacionalnega gledališča v Ljubljani bo potekala v dveh fazah, in sicer zaradi zahtevnosti in velikosti projekta.

Zmagovalec mednarodnega javnega in anonimnega natečaja za prenovo SNG Drame je biro Bevk Perović arhitekti. Podrobnosti poteka celovite prenove s danes predstavili državna sekretarka Petra Culetto, ravnatelj ljubljanske Drame Igor Samobor in arhitekt Tine Tribušon iz Bevk Perović arhitekti. 

V torek je SNG Drama Ljubljana z birojem Bevk Perović arhitekti že podpisala pogodbo o pripravi projektne dokumentacije. Na ministrstvu za kulturo bodo v tem mandatu zagotovili tri milijone evrov za pripravo celotne projektne dokumentacije (do nivoja projekta za izvedbo (PZI) vključno s pripravo ustrezne investicijske dokumentacije, projektne dokumentacije za odrsko tehniko, meritvami obstoječega objekta in konstrukcijsko analizo objekta). Po tej fazi pa se lahko začnejo gradbeno-obrtniška dela. Ker gre za kompleksno prenovo kulturnega spomenika državnega pomena, načrtujejo, da bo priprava dokumentacije zaključena v letu 2021. 

Računajo, da bo junija 2022 v Drami izvedena zadnja predstava v sezoni, sledila bo izpraznitev prostorov, septembra pa bi že začeli z deli. Sama gradnja naj bi trajala dve do tri leta. Investicija je ocenjena na 43 milijonov evrov.

Projekt prenove je predstavil Tribušon iz biroja Bevk Perović arhitekti. Kot je povedal, bo historični del prenovljen v skladu s spomeniškovarstvenimi standardi, obstoječi prizidek pa bo porušen. Na njegovem mestu bodo zgradili novega, ki bo v enakih gabaritih kot obstoječi. Poleg tega bodo ponovno vzpostavili trg pred Dramo. Po prenovi bo Drama razpolagala s štirimi odri - Velikim odrom, Malo Dramo ter eksperimentalnim in vadbenim odrom.

Po 43 milijonov evrov vredni prenovi ljubljanske Opere, ki se je vlekla kar štiri leta, bo zdaj na vrsto za prenovo prišla osrednja gledališka institucija SNG Drama.
Po 43 milijonov evrov vredni prenovi ljubljanske Opere, ki se je vlekla kar štiri leta, bo zdaj na vrsto za prenovo prišla osrednja gledališka institucija SNG Drama. FOTO: Biro Bevk Perović arhitekti

Prenova bo potekala v dveh fazah

V prvi fazi bo pripravljena projektna dokumentacija do ravni projekta za izvedbo, vključno s pripravo ustrezne investicijske dokumentacije, projektne dokumentacije za odrsko tehniko, meritvami obstoječega objekta in konstrukcijsko analizo objekta.

Druga faza bo zajemala izvedbo vseh potrebnih gradbenih, obrtnih in instalacijskih del, arheoloških in restavratorskih del, tehnološke in pohištvene opreme ter stroškov začasne namestitve SNG Drama Ljubljana v času gradnje, ki je ocenjena na tri leta.

Celovita prenova gledališča je bila vključena v nacionalni program za kulturo 2014–2017, na mednarodnem arhitekturnem natečaju pa je bil izbran projekt, ki so ga podpisali Matija Bevk, Vasa J. Perović, Samo Bojnec, Valentin Tribušon, Urban Petranovič, Mitja Usenik, Irene Salord Vila in Andrej Ukmar.

Pred stavbo bo razširjen gledališki trg.
Pred stavbo bo razširjen gledališki trg. FOTO: Biro Bevk Perović arhitekti

Kaj ponuja izbrana arhitekturna rešitev?

Komisija, ki je ocenjevala prijavljene projekte, je za zmagovalca na natečaju izbrala biro Bevk Perović arhitekti. V poročilu so zapisali, da so avtorji idejne zasnove upoštevali naravo sodobnega gledališča, "ki postaja vedno bolj odprta, z vsakdanjim življenjem tesno prepletena umetniška dejavnost, ki hoče ves čas nagovarjati publiko". Po njihovem mnenju bo predlagana rešitev gledališču s pomočjo arhitekture zagotovila, da bo lahko v stalnem stiku z javnim življenjem na ulici, ki je tudi neka vrsta stalnega gledališča na prostem, kjer se tudi odvijajo drame in komedije.

Dosedanja stavba bo dobila novo prizidano krilo, za katerega je komisija v poročilu zapisala, da avtorji novo prizidano krilo obravnavajo kot uprizoritveni stroj, ki naj poleg priprave predstav aktivira tudi javni prostor pred gledališčem in ob njem. Pred stavbo bo razširjen gledališki trg, pa zasaditev z nizkim zelenjem. Obstoječ dostop v gledališče bo ohranjen preko starega vhoda z manjšim sklopom garderob. Nov dostop pa bo urejen s stranskega trga ob Slovenski cesti preko novega stopnišča neposredno v veliki foyer, ki je vkopan prečno pod gledališko dvorano in naravno osvetljen skozi talne svetlobnike. V velikem, večnamenskem foyerju bodo glavne garderobe, spremljajoči prostori in neposreden dostop do Male drame.

Nov dostop bo urejen s stranskega trga ob Slovenski cesti prek novega stopnišča neposredno v veliki foaje.
Nov dostop bo urejen s stranskega trga ob Slovenski cesti prek novega stopnišča neposredno v veliki foaje. FOTO: Biro Bevk Perović arhitekti

"Ključ predlagane zasnove je vgradnja novega, velikega foyerja pod obstoječo gledališko dvorano in stranskima trgoma. Nova sprejemna dvorana postane prostorno vozlišče poti obiskovalcev gledališča do glavne dvorane, Male drame in eksperimentalnega odra, kamor dostopajo obiskovalci preko starega vhoda in neposredno z ulice. Pridobljen prostor omogoča tudi sprostitev obstoječih predprostorov in hodnikov v starem gledališču," navaja komisija.

Po nekaterih očitkih, da je bila prenova ljubljanske Opere zaradi modernejšega prizidka zgrešena, je zanimivo vprašanje, kako prenoviti gledališče in ga razširiti ter hkrati ohraniti njegovo dostojanstvo. "Funkcionalno prenovo stare dvorane so omejili na nujne, minimalne posege za izboljšanje uporabnosti stavbe, ki obsegajo nova stopnišča in dvigala, vstavljena v obstoječe jaške in niše ter prestavitev servisnih prostorov v nov veliki foyer, s čimer so povečali prostornost in prehodnost komunikacij. Glavni oder je tehnično posodobljen in na novo opremljen," je ocenila komisija in dodala, da je samostojen sklop prostorov uprave in knjižnice v treh nivojih brez vidnih posegov vzidan med obstoječe nosilne zidove Nemške hiše.

Dosedanja stavba bo dobila novo prizidano krilo, katerega fasadni ovoj bo iz perforirane nerjaveče pločevine.
Dosedanja stavba bo dobila novo prizidano krilo, katerega fasadni ovoj bo iz perforirane nerjaveče pločevine. FOTO: Biro Bevk Perović arhitekti

Novo prizidano krilo bo po besedah avtorjev idejne zasnove "nevtralno ozadje zgodovinski stavbi". To bo armirano-betonska in jeklena konstrukcija, medtem ko bo fasadni ovoj iz perforirane nerjaveče pločevine, ki prekriva polne in zaslanja steklene stene prizidanega krila. "S predlagano fasadno opno naj bi se vzpostavil enakopraven dialog med novim in starim gledališčem, v katerem se bosta zgodovina in sodobnost dopolnjevali," je zapisala komisija pod zmagovalca natečaja in dodala: "Projektna rešitev subtilno posega v varovane dele spomenika, saj izrablja nižje ovrednotene dele za umeščanje sodobnih prvin. Oblikovanje prizidka je v izrazu zadržano in podrejeno osnovni gledališki stavbi. Umeščanje novega programa v Nemški hiši se prilagaja varovanim prvinam in zaradi nove rabe minimalno poseže v oblikovanje hiše kot celote ter zasleduje ohranjanje avtentičnih gradiv."

Sicer je na mednarodni arhitekturni natečaj za prenovo SNG Drama Ljubljana prispelo 13 projektnih rešitev. Komisija jih je v drugi krog izbrala štiri, enemu od njih je ob koncu natečaja podelila tretjo nagrado, dvema pa zvišano priznanje.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12

KOMENTARJI (43)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Krainerland
04. 07. 2019 19.08
+2
Opera je vredu, ena redkih stvari v Ljubljnai, ki normalno izgleda. Sj najbolj veličastne stavbe so pa tak iz AO al pa kraljivine, tm se pa pol zgodba konča.
lumpimonster
04. 07. 2019 17.45
+5
43mil pa polovica bo iz pločeviine haha
Karantanija
04. 07. 2019 17.31
+5
Končno! In avtobusna ter železniška postaja!
Krainerland
04. 07. 2019 19.13
-2
jakec1575
04. 07. 2019 17.20
+6
A niso pri operi ugotovili za nekaj mio kraj na sodiscu??
lumpimonster
04. 07. 2019 17.45
+0
Ovca12345
04. 07. 2019 16.28
+22
Nisem ravno ljubitelj kockaste arhitekture, ker ravne linije znajo hitro zastarati, ker niso naravne. Zaradi tega je baročna in renesančna arhitektura večno lepa.
pingvinislo5
04. 07. 2019 16.42
-11
jakec1575
04. 07. 2019 17.21
+17
Moderna ahitektura ima dovolj prostora, da se uresnici. Ni pa treba uniciti vse stare arhitekture z 1 box ahitekturo ala hofer.
cannex
04. 07. 2019 16.18
-5
Slovenija ni samo Ljubljana! Kaj pa Maribor, Ptuj, Koper...?
pingvinislo5
04. 07. 2019 16.41
+12
na ptuju ste dobili odlično prenovljen dominikanski samostan z veliko in malo dvorano za različne dogodke.... mb je dobil prenovljeno lutkovno gledališče....
lumpimonster
04. 07. 2019 16.09
+6
43mil za prenovo opere?????? Ja pa od tega 40mil v žep.......43mil za prenovo opere no hahajajaja
pingvinislo5
04. 07. 2019 16.24
+11
ja kaj si pa misli?! cca 10.000 kvadratov, pri čimer je prenova dva do tri krat dražja, kot novogradnja!!! kje je še vsa odrska tehnologija.... spet neko slovenceljsko šank opravljanje brez osnove.
jakec1575
04. 07. 2019 17.22
+2
je zadeva ze dolgo na sodiscu. Zoliko podpisov na pogodbah, da nihce ni kriv. tehnika.
lumpimonster
04. 07. 2019 17.47
+4
Delal sem take stvari 8let :D preveč dobro vem kako se to dela :D Sam folk se pa ne zaveda kolk je 43mil €......naj po obnovi pokažejo račun če upajo :D
FrankEinstein
04. 07. 2019 16.05
+5
Uničili so Opero, zdaj bodo Dramo - bo naslednja na vrsti Filharmonija?
pingvinislo5
04. 07. 2019 16.27
+4
s čim uničili?! saj je v volumnih objekta praktično enaka kot sedanja drama - pri čemer je sedanja podoba tistega rumenega prizidka zadaj res katastrofalna. pri operi so dodali ogromen nov prizidek, dodali so gledališli stolp. itd. dva popolnoma različna primera prenove. a kaj ko slovenček tega običajno ne pozna in tudi ne loči. važno da malo udriha brez prave podlage, kot to običajno počne za vaškim šankom.
akmt
04. 07. 2019 16.02
+10
Zelo neokusno. Zelo grdo. Pa stoletna drevesa stran, ane? Opera je seveda potrebovala novo zaodrje, kar pa ne pomeni, da morajo vse kulturne ustanove sedaj dobiti prevladujoc kvader in se enako stopnisce navzol. Vam zmanjkuje domisljije?? Vse kar je lepega v Ljubljani je naredil Plecnik. Ostale nove stvari so pa blazno grde, pa se mi jih moramo financirat?!?
pavliVIDA
04. 07. 2019 17.36
-1
Še dobro, da o tem odločajo ljudje, ki so se za to šolali in vejo kaj danes pomeni kvalitetna arhitektura. Grdo je zelo relativen pojem. Je stvar okusa. Dobra arhitektura pa rešuje probleme in izboljšuje kvaliteto življenja. Le čevlje sodi naj kopitar.
pingvinislo5
04. 07. 2019 15.55
+15
problem tega prizidka je meni samo vhod....po cankarjevem domu in operi je to že tretja kulturna ustanova, ko moraš vstopit skozi klet....
Brus123
04. 07. 2019 13.10
-24
Jap, mr. 10% bo kasiral. Sicer pa, kdo sploh še hodi v dramo? Dvajset penzionistov in 18 študentov agrft!
Perrun
04. 07. 2019 13.48
+29
najbolje da vsi sam se gledamo ljubezen po domace in beremo slovenske novice...
bigdick19
04. 07. 2019 10.18
+7
Perrun
04. 07. 2019 10.07
+14
zgleda všečno.
ElPapo
04. 07. 2019 10.04
-1
🤦‍♂️🤮
DeBill
04. 07. 2019 09.23
+3
gledam polje, kaj je ostalo od prepoznavne vedute. NIČ. Ta kraj ni več polje ampak brezimno predmestje LJ. Zupankovič nikoli ni razumel pomena arhitekture in krajine, koželj pa sploh ne. koželj razume samo vonj vagin mladih punc, potem se pa konča. in to od vedno.
DeBill
04. 07. 2019 09.26
+1
ko sem že se včeraj čez vozil po zaloški čez polje in se spomnil, kako je zgledala zadeva včasih, vmes me ene 15 let ni bilo na tistem koncu. Če ne bi videl cerkve, ne bi vedel, da sem v Polju. Edina enakost je bila, strašna nepretočnost križišča, ampak včasih se spomnim kolone, včeraj pa je bilo prazno, pa je vse stalo na tistih semaforjih.
DeBill
04. 07. 2019 09.22
-6
ne grdo, samo v stilu lj - ultra grdo in neukusno. tale župankovič in \"ministarstva\" delajo to, kot da bi gradili v vuko**bini imenovani novi beograd.
bebo3
04. 07. 2019 09.07
+3
edino ne vem po katerem zakonu so narisane bele pike na cesti...
bebo3
04. 07. 2019 09.06
-4
Vau super, končno! Janković najboljši župan!
FrankEinstein
04. 07. 2019 08.53
+21
Samo da je škatla - pa sta Bevk & Perovič srečna.
gecogeco
04. 07. 2019 08.45
+15
Te milijone naj raje dajo za oba naša UKCja pa vsaj malo zdravstva za porihtat!
Perrun
04. 07. 2019 10.08
+27
tam itak te milijoni zginejo v 2 mesecih. naroda pa ni brez kulture.