Zunanji minister Karl Erjavec je jasen: pismo pravnikov je dokaz, da politiko države podpira še stroka, ki tudi sama izpostavlja neizpodbitno dejstvo, da je meja dokončno določena. "Pozdravljam pismo, ker to vidim kot neko pobudo za začetek pravnega dialoga med pravno stroko v Sloveniji in pa na Hrvaškem," je dejal minister.
Podobnega mnenja so tudi v preostalih dveh koalicijskih strankah. "Jaz bi si želela, da Republika Hvaška končno sprevidi, da če želi biti moderna, demokratična država, mora spoštovat pravo," pravi vodja poslancev SMC Simona Kustec Lipicer. Matjaž Nemec, poslanec SD, pa: "Argumenti hrvaške politike so nični. In to mislim, da slovenski pravniki zelo lepo obrazložijo v svojem pismu."
Vodja opozicijske SDS Jože Tanko pa meni, da "tako pismo nima nobenega učinka na politiko sosednje države". "Slovenska vladajoča politika je na tem področju povsem neučinkovita," je dejal.
Da gre za še eno od pisarij, ki romajo v Zagreb, menijo tudi v stranki Levica. "Se seveda po eni strani mora odločba arbitražnega sodišča implementirat, po drugi strani pa bi zares morali že iskat nek ustrezen dialog," je dejal.
Hrvaški premier Andrej Plenković je namreč v preteklosti vztrajal, da Hrvaška od svojega stališča ne bo odstopila niti za milimeter.
Predsednik odbora za zunanjo politiko Jožef Horvat (NSi) sicer dopušča možnost, da bi lahko pismo imelo nek učinek na hrvaško pravno stroko, da bi ta lahko pritisnila tudi na hrvaške oblasti.
KOMENTARJI (62)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.