Hrvaška zunanja ministrica Marija Pejčinović Burić je v Bruslju ponovila stališče Zagreba, da vprašanje hrvaško-slovenske meje ni predmet evropskega pravnega reda in da Slovenija nima podlage za tožbo proti Hrvaški na Sodišču EU.
"Ni ne razloga in ne povoda za takšno tožbo. Sedaj tako kot vsi drugi čakamo, kaj bo rekla Evropska komisija, vendar ostaja dejstvo, da dvostransko vprašanje meje ni predmet pravnega reda in iz tega naslova ni nobene podlage za tožbo. Še enkrat pozivamo Slovenijo k dialogu, ker menimo, da je prek dialoga to vprašanje mogoče rešiti," je dejala ministrica v Bruslju, kjer se udeležuje zasedanja zunanjih ministrov EU.
Kot je znano, je Slovenija v petek Evropski komisiji predala pismo v povezavi s tožbo proti Hrvaški zaradi nespoštovanja arbitražne razsodbe o meji med državama.
Ko Evropska komisija prejme pismo, posredovano na podlagi 259. člena lizbonske pogodbe, ima tri mesece časa za odziv. Komisija lahko sama sproži postopek proti Hrvaški, zgolj poda mnenje o primeru ali ne stori ničesar. Če komisija v treh mesecih ne bo ukrepala, bo Slovenija s postopki nadaljevala sama.
Kakšne so napovedi?
Slovenija je, s stroko na čelu, tudi iz tujine, prepričana, da je pravo na njeni strani. Če bo to ugotovilo tudi sodišče Evropske unije v Luksemburgu, bo najprej Hrvaški določilo rok, do katerega bo morala kršitve odpraviti. Če tega ne stori, sledijo zelo visoke globe, so poročali v oddaji 24UR.
A najprej je na potezi Evropska komisija, do 18. junija ima čas za odgovor. Ki pa ga najbrž ne bo. Da predsednik komisije Jean-Claude Juncker nad koraki Slovenije ni navdušen, ni več nobena skrivnost. Kot tudi ne to, da utegne storiti nič, in to - očitno - zaradi političnih igric. Čez leto dni so namreč evropske volitve, s hrvaškim premierjem Andrejem Plenkovićem sta v isti politični skupini. Vendar bi Juncker svojo pozicijo pravno težko argumentiral, tudi zaradi uradnega stališča komisije, da je razsodbo treba spoštovati in uveljaviti.
Je pa res tudi to, da je 18. junij edini rok v tej zadevi. Vse ostalo se lahko vleče mesece ali celo leta. Vmes pa se bodo seveda zamenjale vlade, komisije in politiki.
KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.