Ugledni slovenski pravniki so pozvali Hrvaško, naj uresniči odločbo arbitražnega sodišča glede meje s Slovenijo in naj spoštuje evropsko pravo. Poziv so podpisali Zveza društev pravnikov Slovenije in Zveza društev za gospodarsko pravo Slovenije ter več slovenskih mednarodnih pravnikov.
Podpisniki so v "javnem pozivu k udejanjanju arbitražne odločbe" izrazili zaskrbljenost, "da se še naprej dogajajo incidenti predvsem v Piranskem zalivu in ostra politična retorika, kar zelo slabo vpliva na dobrososedske odnose in diplomatsko, gospodarsko, upravno, policijsko, pravosodno in kulturno sodelovanje".
Pozvali so hrvaško predsednico države Kolindo Grabar-Kitarović, predsednika vlade Andreja Plenkovića, predsednika sabora Gordana Jandrokovića in vse hrvaške kolegice in kolege pravnike, "da zagotovijo spoštovanje temeljnih vrednot Evropske unije" v skladu s Pogodbo o Evropski uniji.
Hrvaško so pozvali k spoštovanju vladavine prava in mednarodnega prava ter k upoštevanju "načela lojalnega sodelovanja, na podlagi katerega so se EU in države članice dolžne medsebojno spoštovati in pomagati pri izpolnjevanju nalog" iz evropskih pogodb.
Slovenski pravniki Hrvatom sporočajo, naj spoštujejo vladavino prava, upoštevajo načelo lojalnega sodelovanja, prenehajo s kršitvami in izvajajo razsodbo.
Izrecno so Hrvaško tudi pozvali k dosledni implementaciji odločbe arbitražnega sodišča, ki je, kot so poudarili, dokončna in pravno zavezujoča. Hrvaško so pozvali k prenehanju kršitev arbitražnega sporazuma, arbitražne odločbe in sekundarnega evropskega prava, vključno z uredbo o skupni ribiški politiki.
Slovenski pravniki so med drugim opozorili še, da je arbitražno sodišče 30. junija 2016 "kot edini pristojni organ po mednarodnem pravu" z delno razsodbo odločilo, da pogovori med slovenskim arbitrom in agentko, zaradi česar se je Hrvaška odločila za odstop iz arbitražnega procesa, "ne pomenijo bistvene kršitve arbitražnega sporazuma, ki zato ostaja v veljavi in se postopek v spremenjeni sestavi arbitražnega sodišča nadaljuje".
Poziv, ki nosi datum 2. april 2018, so podpisali Lojze Ude kot predsednik Zveze društev pravnikov Slovenije, Darja Senčur Peček kot predsednica Zveze društev za gospodarsko pravo Slovenije ter posamezniki Marko Pavliha, Vasilka Sancin, Boštjan Koritnik, Ciril Ribičič, Verica Trstenjak, Patrick Vlačič, Ernest Petrič, Dominika Švarc Pipan, Urška Kežmah, Bojan Kmetec Rošic, Jana Rodica in Eda Kodrič.
Pravniki tudi želijo, da bi hrvaška politika in stroka uvideli, da potez Slovenije ne narekujejo le politiki.
KOMENTARJI (293)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.