arbitražna razsodba

Milanović: To je sporočilo hrvaškega naroda vsem, ki bi ga morali slišati

13. 01. 2025 09.26

Zoran Milanović je na nedeljskih predsedniških volitvah prepričljivo osvojil nov petletni mandat na Pantovčaku. Prejel je več kot milijon glasov volivcev. Milanovića so v štabu, kamor je prišel v družbi soproge, pričakali z ovacijami in bučnim aplavzom. Kot je dejal v svojem govoru, zmago vidi kot priznanje za svoje delo, pa tudi kot jasno sporočilo aktualni vladi Andreja Plenkovića.

'Slovenski ribiči žrtve hrvaškega nepriznavanja arbitražne razsodbe'

16. 05. 2024 10.12

Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP) je v primeru pritožb slovenskih ribičev proti Hrvaški zaradi izdajanja kazni za ribolov v Piranskem zalivu sprejelo odločitev, da pritožbe na sodišče v Strasbourgu niso dopustne. Za slovenske ribiče je bila današnja odločitev pričakovana. O nadaljnjih korakih še razmišljajo. Slovenija bo ribičem še naprej nudila vso pomoč in si prizadevala, da Hrvaška prizna arbitražno razsodbo, je poudarila ministrica za kmetijstvo Mateja Čalušić.

Republika Srbska mora slovenskemu Viaduktu izplačati 46-milijonsko odškodnino

13. 05. 2024 13.57

Entiteta BiH Republika Srbska bo morala slovenskemu podjetju Viadukt izplačati 46 milijonov evrov odškodnine zaradi enostranske prekinitve pogodbe za zgraditev hidroelektrarn na reki Vrbas, piše banjaluški portal Capital. Vlada entitete je pred tem dala jamstvo, da bo dolg, če arbitražna razsodba ne bo razveljavljena, poplačala.

Plenković in Golob zadovoljna, govorila o energetiki, migracijah in gospodarstvu

28. 03. 2023 12.00

Na delovni obisk v Slovenijo je prišel hrvaški premier Andrej Plenković, ki ga je na Brdu pri Kranju sprejel predsednik slovenske vlade Robert Golob. Kot sta pojasnila, je bil poudarek predvsem na energetiki, migracijah in gospodarstvu. "Sestanek je bil dokaz prijateljskega in sproščenega vzdušja med obema državama. Prihajajoče srečanje v Zagrebu pa bo to nadgradilo še s konkretnimi koraki," je povedal Golob. Tudi Plenković je dejal, da je s srečanjem zadovoljen in poudaril, da je to plod konstantnega političnega dialoga.

Pirc Musarjeva in Milanović za dialog vlad o arbitraži

01. 02. 2023 11.43

Odnosi med Slovenijo in Hrvaško so nedvomno dobri, nerešena vprašanja pa bosta državi znali rešiti, sta se v Zagrebu strinjala predsednika Nataša Pirc Musar in Zoran Milanović. Veliko sta se pogovarjala o prihodnosti pobude Brdo-Brioni, pri vprašanju implementacije arbitražne razsodbe pa si želita dialoga med vladama.

Slovenija in Hrvaška vsaka s svojo izjavo o arbitraži

08. 12. 2022 11.39

Slovenija in Hrvaška sta ob hrvaškem vstopu v schengen pripravili vsaka svojo enostransko izjavo o arbitražni razsodbi. Slovenija v njej po neuradnih informacijah poudarja, da je meja med državama določena z arbitražno razsodbo, ki je končna in obvezujoča. Hrvaška pa medtem v svoji izjavi zatrjuje, da je razsodba ne obvezuje.

Ob podpori vstopu Hrvaške v schengen opozorilo o spoštovanju arbitraže

17. 11. 2022 17.48

Vlada je na seji obravnavala predlog stališča Slovenije glede vstopa Hrvaške v schengen in ga poslala pristojnima odboroma DZ. Predlog ima do sprejema v državnem zboru oznako interno, a je vlada sporočila, da Slovenija načeloma podpira vstop Hrvaške v skupno carinsko območje s 1. januarjem. V enostranski izjavi pa ob tem potrjuje svoje vztrajanje pri implementaciji arbitražne odločitve glede meje.

Golob za čimprejšnji vstop Hrvaške v schengen, Plenković ga vabi na obisk

29. 08. 2022 16.59

Slovenski premier Robert Golob se je pred začetkom Blejskega strateškega foruma sestal s hrvaškim premierjem Andrejem Plenkovićem. Govorila sta o usklajevanju sporazuma za solidarnostno oskrbo s plinom, Golob pa se je tudi zahvalil Hrvaški za pomoč ob nedavnih požarih v Sloveniji, so sporočili iz premierjevega kabineta.

Slovenija in Hrvaška se ne znata dogovoriti, kdo naj plača sodne stroške

17. 06. 2022 14.26

Slovenija bo Hrvaški plačala sodne stroške zaradi tožbe pred Sodiščem EU, a vidi to vprašanje kot del postopka implementacije arbitražne razsodbe, k čemur je Slovenija Hrvaško že večkrat pozvala, so sporočili z zunanjega ministrstva. Tudi Hrvaška mora Sloveniji povrniti del stroškov arbitraže, so pojasnili.

Novo dogovarjanje o Piranskem zalivu: opeharjeni ribiči in ogrožen arbitražni sporazum?

31. 03. 2022 15.11

Skupno ribolovno območje, o katerem naj bi že mesece tekli tihi pogovori, bo bolj kot slovenskim koristilo hrvaškim ribičem: ti imajo več ladij in boljšo opremo, medtem ko je na slovenski strani več rib, opozarjajo v opoziciji. Hkrati pa lahko tovrsten sporazum zamaje arbitražni dogovor, ki, kot je znano, ga hrvaška stran ne priznava. Je torej Slovenija sprejela stališče južne sosede? Na zunanjem ministrstvu zagotavljajo, da ne. "Glede meje med Slovenijo in Hrvaško je minister večkrat poudaril, da je arbitražna razsodba dokončna in zavezujoča," so sporočili.

Imenovanja kot podreditev institucij?

16. 12. 2020 14.59

Vojska, Policija, Sova, OVS so tradicionalno med prvimi na šahovnici političnih menjav vsakokratne oblasti. In to sta storili tako Janševa kot tudi Šarčeva vlada, ki nista mogli skriti kadrovskih apetitov z nameščanjem svojih. Če so Šarčevi poskrbeli za politični pritisk z zaposlovanjem Igorja Šoltesa na Uradnem listu, vrstile so se seje Knovsa zaradi zaposlitve Šarčeve znanke na Sovi, pa skrbi v Janševi vladi še posebej vzbuja zbir nestrokovnjakov. Sovo vodi odvetnik, človek brez obveščevalnih izkušenj. Skrb vzbujajoče so menjave na mestih, ki terjajo apolitične ljudi, ker bdijo tudi nad političnimi veljaki, tako je direktorja Finančne uprave zamenjala direktorica z izkaznico SDS. Sila nenavadne so zamenjave strokovnjakov, prvič v zgodovini je namreč moral oditi direktor Statističnega urada. Posledice čistke strokovnjakov na NIJZ pa že danes v epidemiji neslutenih razsežnosti občuti slehernik.

Za slovenske ribiče je ključno ohraniti možnost ribolova v mednarodnih vodah

15. 12. 2020 13.58

Trenutno ni veliko slovenskih ribičev s plovili za ribolov v mednarodnih vodah, vendar je pomembno, da se Slovenija zavzame za ohranitev te možnosti v prihodnje, je ob napovedih Italije in Hrvaške o razglasitvi ekonomskih con v Jadranu izpostavil vodja svetovalne službe za ribištvo Aleš Bolje. Za ribiče na kratki rok sicer ne pričakuje zapletov.

Hrvaška vlada sprejela predlog o razglasitvi izključne gospodarske cone

14. 12. 2020 07.38

Hrvaška vlada je sprejela predlog odločitve o razglasitvi hrvaške izključne gospodarske cone v Jadranskem morju. Medtem ko je odziv slovenske vlade zaenkrat precej mlačen, profesor mednarodnega pomorskega prava Marko Pavliha meni, da bi morala Hrvaška najprej rešiti vprašanje arbitraže.

'IEC bo slovenskim ribičem odvzela možnost ribolova na odprtem morju'

03. 12. 2020 18.01

Odpira se lov na teritorije – tudi na morju, po napovedi hrvaških in italijanskih namer za razglasitev izključno ekonomskih con ocenjuje strokovnjak za pomorsko pravo Pavliha. Prepričan je, da bi se morala Hrvaška s Slovenijo najprej dogovoriti o načinu uresničitve arbitražne odločbe in šele nato širiti svoje suverene pravice na morju. Slovenija ne more razglasiti svoje IEC, pa pojasnjuje Sancinova in opozarja, da po hrvaški razglasitvi IEC na morju, ki je do sedaj veljalo za odprto morje, naši ribiči ne bodo več mogli svobodno loviti rib.

Logar: To vprašanje bomo reševali z dialogom in ne na očeh javnosti

02. 12. 2020 13.39

Kaj za Slovenijio pomeni razglasitev izključne gospodarske cone v Jadranu, ki jo načrtujeta Italija in Hrvaška? Minister Logar je pojasnil, da gre za strateško vprašanje, ki ga vlada namerava reševati s strpnim dialogom in ne na očeh javnosti. Hrvaška stran meni, da Slovenija nima posebnih pravic v tej coni in zato ne pričakuje nasprotovanja s slovenske strani. V opoziciji pa so medtem zaskrbljeni nad možnostjo, da bi Slovenija lahko izgubila dostop do odprtega morja in s tem status pomorske države. Sprašujejo se, ali je morda v ozadju dogovor sestrskih strank SDS in HDZ, ki ga vlada postavlja pred interese države.

Ob 10-letnici referenduma Slovenija in Hrvaška še vedno brez dogovora

06. 06. 2020 09.03

Pred desetimi leti smo Slovenci na referendumu (sicer s tesno večino) podprli arbitražni sporazum o meji s Hrvaško. A kljub temu se državi še do danes nista zedinili o poteku meje na kopnem in na morju, stiku Slovenije z odprtim morjem in režimu za uporabo ustreznih morskih območij. Pahor je ob obletnici sicer dejal, da je bil to "daleč, daleč najpomembnejši" referendum.

Direktor vladne zakonodajne službe postal eden glavnih kritikov arbitraže

18. 04. 2020 19.06

Kot ključni slovenski zunanjepolitični operativec in svetovalec za določitev meje s Hrvaško je pred leti v domovini zaslužil četrt milijona evrov. Nato zamenjal stran, se preselil v vilo v Opatiji in javno zagovarjal stališče južnih sosedov, da je arbitražna razsodba nična. Čeprav je nasprotoval slovenskim državnim interesom, je Miha Pogačnik postal šef zakonodajne službe slovenske vlade, kamor ga je na dopisni seji postavila aktualna Janševa oblast. Je to že prvi korak nove državne politike do Zagreba?

Lenarčič: Sodišče lahko vprašamo, ali arbitražna razsodba zavezuje obe strani

03. 02. 2020 17.25

Ponujena sporazumna predložitev arbitražnega spora Sodišču EU na podlagi 273. člena pogodbe o delovanju EU je dobra možnost, je v Bruslju ocenil evropski komisar Janez Lenarčič. Strani bi lahko sodišču po njegovih besedah zastavili zelo preprosto vprašanje: ali arbitražna razsodba zavezuje obe strani?

Milanović: Arbitražna razsodba bi lahko bila podlaga za nadaljnje pogovore

02. 02. 2020 19.58

Novoizvoljeni hrvaški predsednik Zoran Milanović je dejal, da bi lahko bila arbitražna razsodba podlaga za nadaljnje pogovore s Slovenijo. Tako je podprl predlog nekdanjega hrvaškega predsednika Stjepana Mesića in stranke SDP. Komentiral je tudi odločitev sodišča Evropske unije- to se po njegovih besedah ni razglasilo za pristojno v sporu, ker bi sicer dobilo še več podobnih primerov.

Postopek Slovenije proti Hrvaški končan: sodišče se je razglasilo za nepristojno

31. 01. 2020 07.10

Sodišče EU v Luksemburgu je objavilo sodbo in odločilo, da ni pristojno za obravnavo slovenske tožbe proti Hrvaški zaradi kršenja evropskega prava kot posledice nespoštovanja arbitražne odločbe o meji. S tem je sledilo mnenju generalnega pravobranilca, ni pa sodišče s tem vsebinsko odločilo, ali je Hrvaška z neupoštevanjem arbitražne razsodbe kršila pravo EU.

Šarec: Ni ravno čas, da bi sosedje odpirali šampanjce

31. 01. 2020 09.24

Odločitev sodišča EU, ki se je razglasilo za nepristojno v tožbi Slovenije proti Hrvaški zaradi kršenja evropskega prava kot posledice neuveljavljanja arbitražne odločbe, odmeva v Sloveniji in na Hrvaškem. Hrvaški premier Plenković je zapisal, da so zmagali njihovi argumenti, in Slovenijo znova pozval k dvostranskim pogovorom, slovenski zunanji minister Cerar pa mu odgovarja, da arbitražna razsodba velja.

Razočaranje nad mnenjem pravobranilca: 'Vrnitev na točko nič ne pride več v poštev'

11. 12. 2019 12.40

Arbitražno sodišče je določilo mejo med Slovenijo in Hrvaško, tega ne more spremeniti niti stališče generalnega pravobranilca Sodišča EU, je po srečanju štirih predsednikov zatrdil predsednik republike Borut Pahor. Tudi po besedah predsednika vlade Marjana Šarca bo Slovenija pri implementaciji arbitražne razsodbe ostala neomajna. In kakšni so odzivi v parlamentarnih strankah? Nad mnenjem pravobranilca je večina bolj ali manj razočarana.

Pravobranilec EU: Nismo pristojni za tožbo Slovenije

11. 12. 2019 08.25

Generalni pravobranilec Priit Pikamäe je presodil, da Sodišče EU ni pristojno za obravnavo slovenske tožbe proti Hrvaški oziroma za odločanje o mejnem sporu, ki ne spada pod pravo Unije. Zunanji minister Cerar je v odzivu dejal, da je argumentacija Pikamäeja šibka in da moramo počakati na dokončno odločitev Sodišča EU. Spomnil je še, da njegovo mnenje za sodišče ni zavezujoče.

Matej Tonin 'samopoškodoval' Slovenijo

23. 11. 2019 17.24

Hrvaški vladni mediji so včeraj in danes "odkrili" javno poročilo Komisije za nadzor obveščevalno varnostnih služb državnega zbora. Hrvaška najnovejša domislica je, da je Slovenija sedaj sama objavila, da je goljufala v procesu arbitraže, z ravnanjem KNOVSa in Mateja Tonina pa so Hrvati sedaj dobili nov razlog za relativizacijo arbitražne sodbe.

Na MZZ kritični do izjav novega hrvaškega zunanjega ministra

16. 08. 2019 12.18

Slovensko zunanje ministrstvo se je odzvalo na izjave novega hrvaškega zunanjega ministra Gorana Grlića Radmana v začetku tedna, zlasti v povezavi z arbitražo o meji med Slovenijo in Hrvaško. Hrvaški minister je izrekel več neresnic, ki jih Slovenija odločno zavrača, pravijo.

Slovenska stran odhaja s pozitivnimi občutki, odločitev pričakujejo v začetku prihodnjega leta

08. 07. 2019 06.24

Veliki senat Sodišča EU v Luksemburgu je zaključil ustno obravnavo slovenske tožbe proti Hrvaški glede neizvajanja arbitražne razsodbe. Generalni pravobranilec bo svoje sklepne predloge v primeru slovenske tožbe glede arbitraže predstavil 6. novembra.

Hrvaška: Sodišče v Luksemburgu ni pristojno za slovensko tožbo

07. 07. 2019 15.55

Hrvaško zunanje ministrstvo je ponovilo svoja stališča pred ustno obravnavo glede dopustnosti tožbe Slovenije proti Hrvaški zaradi nespoštovanja arbitražne razsodbe, ki bo potekala na sodišču EU v Luksemburgu. Poudarilo je, da sodišče ni pristojno za slovensko tožbo. Hrvaško bo zastopala britanska odvetnica Jemima Stratford.

Preiskavo bodo zaključili 8. julija, še prej pogovori z uslužbenci Sove

28. 06. 2019 17.57

Komisija DZ za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb je v povezavi s preiskavo arbitražne afere opravila pogovore z nekdanjima zunanjima ministroma Karlom Erjavcem in Samuelom Žbogarjem. Kot je po seji povedal predsednik komisije Matej Tonin, se bodo 8. julija pogovorili še z uslužbenci Sove, nato pa zaključili preiskavo afere.

'Nikoli nisem in ne bi mogel delati za hrvaško vlado'

29. 05. 2019 20.52

Se spomnite Mihe Pogačnika? Pravni strokovnjak je bil prvi mož mejnega vprašanja s Hrvaško skoraj celo desetletje. Delal je pod Drnovškovo in Janševo vlado. Odstopil pa zaradi očitka takratnega premierja Boruta Pahorja, ki je njegove honorarje ocenil za previsoke.

Arbitražna razsodba, plače in privilegiji evropskih poslancev, minimalna plača

20. 05. 2019 20.58

Svojo vizijo za prihodnost Evropske unije so na velikem soočenju pred evropskimi volitvami predstavili vodilni kandidati Milan Zver (skupna lista SDS in SLS), Irena Joveva (LMŠ), Tanja Fajon (SD), Violeta Tomič (Levica), Angelika Mlinar (SAB), Ljudmila Novak (NSi) in Igor Šoltes (DeSUS).