Slovenija

Ministri izpostavili pomen sodelovanja pri naslavljanju nasilja v šolah

Brdo pri Kranju, 07. 04. 2025 14.21 | Posodobljeno pred 5 dnevi

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Predstavniki ministrstev za notranje zadeve, za vzgojo in izobraževanje in za visoko šolstvo ter policije so v Kongresnem centru Brdo razpravljali o izzivih pri soočanju z grožnjami v vzgojno-izobraževalnih in visokošolskih zavodih. Pristojni ministri so na posvetu izpostavili pomen sodelovanja in preventive. Minister za vzgojo in izobraževanje Vinko Logaj je poudaril, da je zagotavljanje varnosti eden od temeljev za uspešen šolski sistem.

Več videovsebin
  • Iz SVETA: Nasilje med mladimi
    03:10
    Iz SVETA: Nasilje med mladimi
  • Iz SVETA: dr. Tristan Rigler o medvrstniškem nasilju
    02:34
    Iz SVETA: dr. Tristan Rigler o medvrstniškem nasilju

 

Za učence je po mnenju Logaja pomemben tudi občutek varnosti, ki je med drugim odvisen od preventive, poznavanja in upoštevanja protokolov zaposlenih ob določenih situacijah, njihovega angažiranja in ustreznih medosebnih odnosov.

Prazna šola
Prazna šola FOTO: Bobo

Logaj je zagotovil, da na ministrstvu področje varnosti urejajo sistemsko, med drugim s predlogom novele zakona o osnovni šoli. Tako so opredelili podlage za pregled osebnih predmetov in rabo elektronskih naprav v šolah ter predlagali zmanjševanje administrativnih bremen. "Ustvariti želimo učinkovito ravnovesje med sistemsko regulacijo in avtonomijo šole ter omogočiti upoštevanje okoliščin, kulture, vrednot in dinamike posamezne šole," je zatrdil Logaj.

Minister Logaj je še dejal, da je šola zgolj prostor, kjer se odraža širša družbena klima in zato sama ne zmore nositi odgovornosti za odpravo nasilja v celoti. Reševanje teh izzivov zahteva celovit pristop, ki vključuje sodelovanje šole, staršev, lokalne skupnosti, socialnih služb, Policije, medijev in drugih.

Spomnil je, da so z ministrstvom za notranje zadeve junija lani podpisali protokol o obveščanju in ukrepanju v primeru groženj v vzgojno-izobraževalnih zavodih, katerega cilj je obveščanje in ukrepanje ob zaznanih grožnjah.

Po besedah ministra za visoko šolstvo, znanost in inovacije Igorja Papiča je omenjeni protokol, h kateremu so pristopili tudi oni, zelo pomemben za študente in zaposlene na fakultetah, ključno pa ga je izpopolnjevati. "Preventiva je glavni element, ki ga moramo krepiti takrat, ko imamo čas," je dejal Papič.

Izpostavil je, da so predpogoj za zagotavljanje varnosti oziroma vsaj občutka varnosti na fakultetah dobri materialni pogoji za delo. To po mnenju Papiča zagotavljajo s predlogom zakona o visokem šolstvu, ki ga je prejšnji teden potrdila vlada.

'Varnostne razmere v Sloveniji stabilne'

Minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar je zagotovil, da so varnostne razmere v Sloveniji stabilne, vendar se je kljub temu pomembno zavedati, da določene varnostne grožnje obstajajo, tudi v šolskem okolju. Spomnil je na napade na šole, ki so nedavno zgodili v Beogradu, Zagrebu in Pragi. "Tudi Slovenija ni imuna na tovrstne dogodke in v zadnjih dneh je bilo kar nekaj groženj na slovenskih šolah," je povedal minister.

"To je nova varnostna realnost, ki je izziv vsem članicam EU, in treba je biti hiter in odziven. Ne želimo si, da pride znotraj vzgojno-izobraževanih zavodov do napadov in tragedij," je izpostavil minister. Pojasnil je, da zato želijo pripraviti zaposlene na šolah, da znajo pravočasno ukrepati in zaznati odklone, ki bi lahko vodili v napad.

Potem so tu še kibernetski napadi in grožnje z bombami, pri čemer je, kot je poudaril minister, prav tako potreben hiter, usklajen odziv. Na podlagi zadnjih varnostnih groženj in dogodkov so že prilagodili tudi lani podpisan protokol, ki ga bodo posodabljali še naprej.

Konkretni načini ukrepanja ob grožnjah in napadih

Primož Ogrinc in Vlado Ilić z Generalne policijske uprave sta na posvetu predstavila konkretne načine ukrepanja ob grožnjah in napadih. Ogrinc je izpostavil, da je treba ostati miren, takoj poklicati policijo in natančno opisati situacijo. Predhodno je treba načrtovati lokacije v primeru evakuacije in evakuacijo tudi večkrat vaditi. Prav tako je pomembno, da so učitelji in ostali zaposleni pozorni na morebitne nenavadne predmete in osebe ter sumljive situacije ter da o tem obvestijo policijo.

Ilić je predstavil odziv ob dogodkih, kakršni so strelski pohodi na šolah. Kot je izpostavil, je treba biti najprej pozoren na morebitne indikatorje oziroma znake, da obstaja nevarnost napada.

Ob samem dogodku je prvi ukrep evakuacija, če je možna. Drugi ukrep je zabarikadiranje v prostor, da storilec ne more vanj. Zadnja faza, če druge možnosti ni, pa je spopad s storilcem. Pri tem je pomembno, da se storilca preseneti, mu poskuša z nekim predmetom iz rok izbiti orožje in ga obvladati. Omenjene samozaščitne ukrepe so na policiji strnili v "trikrat S": steci stran, skrij se in spopadi se s storilcem.

Policija je pristopila k izobraževanju zaposlenih v šolah za ukrepanje ob grožnjah, poleg tega so policisti pripravili pedagoško gradivo za usposabljanje, saj sami v kratkem času ne morejo obiskati vseh šol. Video gradivo so posredovali ministrstvoma, ki sta pristojna za izobraževanje, da ga bosta distribuirala naprej.

Državna sekretarka na ministrstvu za vzgojo in izobraževanje Janja Zupančič je povedala, da bodo omenjena učna gradiva uredili in ravnatelje obvestili, kako lahko do njih dostopajo, tako bodo lahko okrepili izobraževanje zaposlenih. Na ministrstvu si želijo, da bi vse zaposlene v vzgojno-izobraževalnih ustanovah vsaj enkrat letno usposabljali za primer varnostnih groženj.

Pedagoškim delavcem je dostopen tudi preventivni program za preprečevanje medvrstniškega nasilja. Gre za celostni model varnega in spodbudnega učnega okolja za manj nasilja, ki so ga pripravili na Zavodu RS za šolstvo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (16)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Nebodijetreba
08. 04. 2025 09.23
+2
Ja, vi samo pravilno NASLOVITE problem nasilja med otroki, pa bo! Kot na vseh ostalihpodročjih ... samo da je naslovljeno.
periot22
07. 04. 2025 19.11
+1
Prazno čvekanje, otroke se vzgaja ne zavija v vato tudi kakšna vzgojna ne škodi temveč koristi!!!!!!!!
bronco60
07. 04. 2025 16.31
+2
Same razprave, nič od nič, potem pa papika in bumika za naš denar. Morali bi se ravnati po izvolitvi papeža, dokler se ne zmenijo, nema domov.
Smuuki
07. 04. 2025 16.07
+5
Ukinit pravice otrokom in dodati obveznosti že v osnovnih šolah. To bo velik miselni preskok ki preprečuje nasilje. Če ima otrok dovolj obveznosti za neumnosti zmanjka časa. To pa terja tudi aktivnejše dejavnost staršev in učiteljev. Brezdelje, preobilica prostega časa so gojišče za neumnosti
SlobodaNE
07. 04. 2025 15.48
+2
Vidi se da so sodobni starši katastrofa.
kiropraktik
07. 04. 2025 15.42
+4
Spet so naslovili problem, nastavili časovnico,pobrali dnevnice, se najedli in napili.... Rešila pa bo naslednji vlada! Brez Pokljukarja!
IKOSS
07. 04. 2025 15.38
+2
V kolikor je bila socializacija ter vzgoja otrok vsaj v osnovi ustrezna, vzgojni problemi v šolah niso stvar policije. Naloga slednje je, da pobudo prevzame v najbolj ekscesnih primerih, ti pa bi morali biti izjemno redki.
Smuuki
07. 04. 2025 17.34
+2
Policija je že kurativa. Problem se rešuje tam kjer nastaja. Vzrok tiči v vzgoji. Kar na začetetku bo treba startati če resnično želimo kaj doseči. Vsi ki smo vzgajali svoje otroke nekaj malega o tem vemo. Sam sem se posluževal dela. Vedno zraven in skupne aktivnosti. Dosegel sem dvoje. Vzgajal delovne navade in preprečil napetosti med otroci. Ko je začel naraščati pritisk smo to reševali s skupnim delom. Na lep način preusmeril pozornost in dosegel da so bili utrujeni in zadovoljni. Hvala Bogu so zrasli v pridne, uspešne in spoštovane osebnosti. Deloval sem popolnoma mimo navodil, ki smo jih dobivali v šoli. Zavestno jih nisem upošteval. Šola vzgaja invalide ne zdrave osebnosti. Samo moje mnenje
janezzz33
07. 04. 2025 17.53
+1
Hahaha, kakšna modrost. S to genialno ugotovitvijo, smo pa rešili vse. Problemov ne bo več.
rogla
07. 04. 2025 15.32
+4
Nasilja v šolah in drugje se je možno znebiti samo(!) se končanjem permisivne vzgoje za vedno! Učiteljem je skrajni čas povrniti avtonomijo, starši pa v šolo samo na roditeljski sestanek ali na klic razrednika. Tudi kazni so potrebne, če ne gre drugače, tudi izključitev iz šole in napotitev v prevzgojni zavod. Šola mora znova postati vzgojnoizobraževalna ustanova, ne samo izobraževalna.
iskriv
07. 04. 2025 15.30
+3
Pedagoško delo je bilo nekoč spoštovano in plemenito delo , pa so ga neki zakonsko razvrednotili in odvzeli vse , kar je pomenilo avtoriteto pedagoškega kadra in dovolijo , da starši z odvetniki strašijo po šolah in ščitijo svoje v vato zavite otročke , ker oni pač niso taki , zato je prišlo do tega , da imamo sedaj na šolah strah in trepet vzbujajoče nevzgojene otroke , ki se jih učitelji ne smejo niti dotakniti ali kaznovati . Enako velja za ocene nekih previligirancev , ki mislijo , da so ocene odvisne od družbenega statusa in ne od znanja učenca . Naš šolski sistem je dober , lahko bi bil še boljši , modernejši , zlasti pa po vsej državi enotnejši , da bi se vsi učenci učili iz enakih učbenikov , obdelovali enake delovne zvezke in ne , da zaradi velikega števila "prijateljskih "založnikov imamo veliko število učbenikov za isti predmet in veliko število delovnih zvezkov za isti predmet , ki jih založniki različno obravnavajo .Tisti , ki ni iz te stroke ali ni izkusil pedagoškega dela, samo mlati prazno slamo , politizira in kaže svoje politikantske kvalitete .
Antena
07. 04. 2025 15.05
+4
To se , da zelo hitro urediti. Brez sestankov in izmikanj odgovornosti. Kot 1. Pa prepoved staršev in odvetnikov v šole.
JApajaDAja
07. 04. 2025 14.49
+5
šole in disciplina v razsulu...oni pa naslavljajo probleme na brdu...je dz premalo nobl za debatni krožek ?
ivan z Doba
07. 04. 2025 14.38
+3
Nasilje med otroci je odtaz družbe v kateri živimo. Od verbalnega do fizičnega nasilja je samo korak. Skupni imenovalec pa je nestrpnost, ki vodi v fašizacijo družbe.