Tema pogovora med ministroma Boštjanom Poklukarjem (ministrstvo za notranje zadeve) in Darjom Feldo (ministrstvo za vzgojo in izobraževanje) je bila nedavna grožnja, objavljena med komentarji na novičarskem portalu. Poklukar ocenjuje, da je bila komunikacija Policije s šolami nekoliko pomanjkljiva, zato se je zdaj sestal tako s kolegom ministrom, kot z direktorico vladnega urada za komuniciranje ter z generalnim direktorjem Policije Senadom Jušićem.
S Feldo sta se dogovorila, da bodo na ministrstvih krepili sodelovanje ter da ga bodo izboljšali na treh ključnih točkah. "Izboljšali bomo protokol obveščanja in dvosmernega komuniciranja," je dejal ter dodal, da bodo na ta način s strani Policije šole obveščali o morebitnih grožnjah. Enako pa da mora komunikacija seveda potekati tudi v obratni smeri.
Izboljšali bodo tudi protokol ukrepanja. "Na podlagi strokovnih predlogov želimo pripraviti sistem semaforja." Kot je povedal Poklukar, bi zelena barva pomenila zaznano grožnjo, ki pa ne predstavlja večje verjetnosti za napad ali drugo kaznivo dejanje znotraj šol. Rumena barva bi pomenila večjo grožnjo, potrebno pa bi bilo tudi obveščanje širše skupnosti, tako znotraj šolskega prostora kot tudi starše otrok.
"Rdeči alarm pa bi pomenil, da je treba obvestiti ministrstvo, šole v vsej regijah in kjer bo potreben odziv, saj je verjetnost za uresničitev grožnje večja," je pojasnil. Te protokole bodo strokovnjaki po njegovih besedah izdelali znotraj določenega obdobja, v četrtek pa bo potekal sestanek obeh ministrstev s strokovnjaki, ki ga bo vodila državna sekretarka na notranjem ministrstvu Helga Dobrin.
Tretji ukrep pa je intenzivna aktivnost na področju preventivne dejavnosti. "Z nizom aktivnosti želimo osvestiti, izobraziti in usposobiti ravnatelje, učitelje pa tudi starše," je dejal. Predavanja in okrogle mize o tem sicer že potekajo, je priznal Poklukar, a zdaj bodo, kot je zagotovil, še veliko intenzivneje pristopili k njim.
Felda se strinja, da mora biti komunikacija ob pojavu tovrstnih groženj popolnoma jasna. "Protokoli obveščanja sicer delujejo že zdaj, treba jih je le nekoliko osvežiti," je dejal. Prepričan je, da bosta obe ministrstvi s sodelovanjem našli način, kako izboljšati "tisto, kar pravzaprav že vemo".
"Ne želimo ob vsaki zaznani grožnji pred vrata šol postavljati varnostnika, vznemirjati starše in motiti učnega in vzgojnega procesa v izobraževalnem sistemu," je poudaril ter dodal, da je treba vzpostaviti ničelno toleranci pri tovrstnih grožnjah, zlasti ko zadevajo šole. "Policija zagotavlja, da so šole še vedno varen prostor. Tudi z zadnjim obveščanjem pa je Policija storila svoje zakonito ravnanje, varovala je življenja ljudi ter zagotovila varnost na šolah," je dejal.
Strokovni nadzor Policije še ni zaključen
Poklukar je sicer pretekli teden uvedel tudi strokovni nadzor nad delovanjem Policije v zadnjem primeru spletne grožnje. Kot poudarja danes, nadzor še vedno poteka, treba je počakati na njegove zaključke.
Kot je povedal Jušić, so v zadnjem primeru ugotovili, da iz informacije ne morejo razbrati izvršitvenega dejanja, a da je šlo kljub temu za določeno stopnjo tveganja, zato so se odločili za obveščanje. "Ocenili smo, da je izjemnega pomena, da obvestimo pristojno institucijo, predvsem v smislu preventivnega in samozaščitnega dejanja," je dejal.

Tema je postala aktualna minuli teden po obvestilu Policije, da so zaradi spletne objave z grožnjo napada šole pozvali k previdnostnim ukrepom. Šole so uvedle različne ukrepe, Policija pa je povečala prisotnost okoli šol.
Na račun komunikacije je letelo precej kritik, nekateri menijo, da bi morala Policija najprej obvestiti ministrstvo za izobraževanje, ki pa je bilo v tem primeru obveščeno šele s strani ravnateljev. Drugi so bili kritični, da si z obvestilom, kot so ga šole dobile, ne morejo kaj dosti pomagati, zato so se odzvale po svoji presoji in različno. Ostri ukrepi in javna objava pozivajo k previdnostnim ukrepom, a so med šolniki, starši in učenci marsikje povzročili preplah.
Policija sicer po streljanjih v šolah v Beogradu, Pragi in na Finskem deluje v spremenjenem kontekstu, je dejal Boštjan Poklukar med razpravo na odboru DZ za notranje zadeve minuli teden. Se pa strinja, da je treba komunikacijske protokole nekoliko izboljšati, da se ne bo ob vsaki grožnji pred šole postavljalo varnostnikov in po nepotrebnem vznemirjalo javnosti.
Odredil je tudi izredni nadzor nad delom Policije, v katerem bodo med drugim preverili tudi zakonitost in strokovnost aktivnosti Policije na področju obveščanja javnosti.
KOMENTARJI (53)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.