"Ponekod po Sloveniji so možne močnejše krajevne nevihte. Vožnjo prilagodite razmeram na cesti in po potrebi ročno prižgite luči. Ustavljanje v predorih in pod nadvozi je nevarno in prepovedano!" opozarjajo v Prometno-informacijskem centru. Že v zgodnjih jutranjih urah so se namreč plohe in nevihte začele pojavljati na Primorskem in Notranjskem. Dopoldne se bodo le-te pojavljale predvsem v zahodni polovici države, popoldne tudi vzhodneje, so zapisali pri Agenciji RS za okolje (Arso).
Po celotni državi so možne krajevne nevihte, lokalno močnejši nalivi s točo, močnejši sunki vetra in udari strel. Toča lahko poškoduje posevke, ob hudourniških vodotokih so možne poplave, udari strel pa lahko zanetijo tudi požare. Agencija je ob tem zaradi nevarnosti močnih sunkov vetrov in nalivov, ki spremljajo nevihte, tudi za danes izdala oranžno vremensko opozorilo.
Kot so nam povedali na ljubljanskih gasilskih brigadah, so gasilci do jutranjih ur posredovali v 276 intervencijah, trenutno pa sta aktivni še dve intervenciji, na katerih s tremi vozili posreduje šest gasilcev. Se pa to seveda spreminja, vsak trenutek jih lahko namreč pokličejo na še kakšno intervencijo. Kot so pojasnili, večinoma odstranjujejo podrta drevesa, pripravljeni pa so tudi, če bi se tudi danes ponovil četrtkov scenarij. V pripravljenosti so namreč tudi prostovoljna društva.
Prav tako še vedno opozarja na veliko požarno ogroženost. Ta je največja na Primorskem, velika pa je tudi drugod. Zato je tudi glede požarov po vsej Sloveniji, razen severozahodni, kjer svetujejo previdnost, razglašen oranžni alarm.
Na vstopni točki Zdravstvenega doma Ljubljana v Stanežičah pa je testiranje na okužbo z novim koronavirusom zaradi razdejanja po včerajšnjem neurju prekinjeno, je ljubljanski zdravstveni dom sporočil na Twitterju.
V četrtkovem neurju poškodovanih več oseb
V četrtek je osrednjo Slovenijo zajelo neurje z močnim vetrom, ki je odkrival strehe in podiral drevesa, več ljudi je bilo poškodovanih. V Tivoliju so izpod podrtega drevesa mimoidoči rešili žensko, na Bleiweisovi cesti je v motorista priletel oglasni pano.
Čeprav se je popoldansko neurje po približno uri besnenja umirilo, je v tem času podrlo ogromno dreves, v prestolnici in Kranju pa je veter dvignil več kot 70 streh. V Ljubljani je odnašalo zabojnike za smeti, panoje, prometno signalizacijo, gradbeni material, veter je med drugim odkril del strehe ljubljanske porodnišnice. V prestolnici so izmerili tudi rekordno močne sunke vetra, in sicer v Bežigradu, kjer je veter dosegel hitrost 102 km/h.
"Takoj po prvih prejetih klicih smo aktivirali dogodek večjega obsega, kar pomeni aktivacijo več prostovoljnih gasilskih društev tako rekoč z območja celotne Gasilske zveze Ljubljana," pa so na spletu sporočili iz Gasilske brigade Ljubljana. Kot so dejali, so v četrtek na terenu delovale vse razpoložljive enote, ki so aktivno odpravljale posledice neurja. "Od kritičnih objektov bi lahko izpostavili odkrit del strehe na ljubljanski porodnišnici," so zapisali.
Ob 18. uri je bilo na terenu skupaj kar 250 gasilcev s 54 gasilskimi vozili, ob 22. uri pa je bila večina intervencij, kot so dejali, zaključenih. "Zaradi silovitega neurja smo bili aktivirani na več kot 200 dogodkih."
Močni sunki vetra, ki so spremljali lokalne nevihte, pa niso pustošili le v slovenski prestolnici. Težave so nastajale tudi drugod po Sloveniji, med drugim tudi na Goriškem in na Obali. Kot smo že poročali, je veter strehe odkrival tudi na Gorenjskem. Tamkajšnji policisti so na interventno številko zaradi neurja in posledic sprejeli večje število klicev. V sedmih primerih je šlo za prijave dogodkov z nastankom škode, v perih pa za prometne nesreče, sporočajo s PU Kranj.
V Lahovčah in Kranju je med vožnjo na avtomobila dveh voznikov padlo drevo, v primeru Kranja je bil voznik lažje poškodovan. Škodo na vozilu je v enem primeru povzročila tudi podrta prometna signalizacija, še dodajajo.
V okolici Škofje Loke pa je zaradi močnega sunka vetra padel kolesar in se pri tem poškodoval. V še eno nesrečo pa je bil vpleten motorist s sopotnikom. V kraju Gobovce ju je namreč zadelo drevo, pri čemer sta se obe osebi poškodovali.
Na drugih javnih površinah pa so policisti obravnavali več primerov odkrivanja streh v Kranju z materialno škodo na objektih in posledično tudi na vozilih. Prav tako pa tudi podrtje dreves na parkirana vozila. Zadnji primer so policisti obravnavali danes zjutraj. V Škofji Loki se je namreč zaradi posledic četrtkovega neurja podrlo drevo, ki je padlo na dve vozili. "Pozivamo k previdnosti na cestah in v gozdovih," so še zapisali.
"Ceste so mokre in spolzke. Pozivamo k prilagojeni hitrosti vožnje in ustrezni varnosti razdalji. Predvsem so razmere nevarne za motoriste, kolesarje in uporabnike skirojev," še opozarjajo gorenjski policisti.
PU Celje medtem izpostavlja težave v prometu, ki jih je povzročal močan veter. Zaradi dveh podrtih dreves je bil promet krajši čas oviran v Velenju. Podrti drevesi sta promet ovirali tudi na cesti Dravograd –Črneče in na Halarjevem bregu, na območju Šmarja pri Jelšah. Na Prevaljah pa je začasna
prometna signalizacija, ki jo je podrl veter, padla na osebno vozilo voznice, ki je pripeljala mimo, in ga poškodovala.
Gorska reševalna zveza Slovenije je medtem na spletu delila fotografije dveh tujih pohodnikov na Hanzovi poti na Mojstrovko, ki ju je neprimerno opremljena ujela nevihta. "Gorski reševalci GRS Kranjska Gora so ju locirali, v dežju odhiteli po premražena in premočena pohodnika, ju oskrbeli s toplimi oblačili in varno pospremili v dolino. Pri sestopu je že posijalo sonce," so še zapisali.
Tornado? Ne, le vrtinčast veter pod nevihtnim oblakom
"Najverjetneje je prezgodaj, da bi sklepali zaključke, ampak po slikah in poročanjih sodeč je v Ljubljani nastal celo tornado," pa je na spletu zapisalo Neurje.si. Ob tem je objavilo dve fotografiji, na katerih se vidi lijakast oblak, ter poudarilo, da gre za povsem ločeni fotografiji. "Glede na razsežnosti škode (izruvana drevesa, odkrite strehe, vetrolom itd.) lahko zaenkrat le sklepamo, da je nastal prvi letošnji 'evidentiran' tornado! Prav tako smo prejeli več fotografij iz Ljubljane, kjer je prav tako viden vrtinec," so dejali.
A kot Pojasnjuje naš hišni prognostik Rok Nosan, je šlo v tem primeru za kratkotrajen vrtinčast veter, ki se je pojavil pod nevihtnim oblakom, ne pa za pravi tornado. "Da bi lahko govorili o tornadu, bi se moral vrtinec dotakniti tal," pojasnjuje ter dodaja, da tornadi običajno naredijo škodo na zelo ozkem pasu, medtem ko je bilo v četrtek prizadeto širše območje.
Takšni lijakasti oblaki so sicer tudi pri nas razmeroma pogosti, saj se ob močnih nevihtah pojavljajo večkrat letno.
Kljub opozorilom pred vremenom odšli na morje
Neurja so v četrtek pustošila tudi v sosednjih Avstriji in Italiji ter zahtevala več življenj. Prav tako tudi v Franciji.
Kot poroča Primorski dnevnik, se je kljub opozorilom civilne zaščite pred slabim vremenom marsikdo vseeno odpravil na plovbo v Tržaški zaliv, doletela pa jih je nevihta. V nekaterih primerih je morala tako skupaj z gasilci posredovati tudi luška kapitanija, med drugim je močan veter jadrnici uničil jambor, pri Miljah pa je prevrnil plovilo, na katerem so bili tudi štirje otroci.
Ponoči je tudi Istra dobila precejšen delež padavin, še največ okolica Rovinja in Pule.
Obeti
Sobota bo na Primorskem sončna, drugod bodo sončna obdobja občasno prekinjali oblaki. Na severu in vzhodu Slovenije se bodo predvsem sredi dneva in popoldne spet lahko razvile kratkotrajne krajevne plohe in posamezne nevihte. Tudi v nedeljo bo več sonca na zahodu, več oblačnosti pa na vzhodu Slovenije, a bo ostalo večinoma suho. Pihal bo severni veter, ki bo izrazitejši na Štajerskem in v Prekmurju.
V prihodnjem tednu kaže na sončno vreme z le majhno možnostjo za nastanek kakšne popoldanske plohe ali nevihte. Sprva bodo temperature ob šibki burji le na Primorskem presegale 30 stopinj, v drugi polovici tedna pa bo vročina spet bolj pritisnila tudi v osrednji in vzhodni Sloveniji.
KOMENTARJI (78)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.