Prof. dr. Samo Zver in Kristina Modic sta motor akcije za nakup naprav za zdravljenje s celično terapijo CAR-T, ki bolnikom z limfomom in levkemijo, za katere so ostale metode zdravljenja raka že izčrpali, prinaša novo upanje ali celo popolno ozdravitev. "Jaz se tega neizmerno veselim, ni me strah, sem zelo hvaležna da mi je dana ta možnost," je dejala bolnica Urška Firer.
Odvzamejo se imunske celice, ki jih z virusnim vektorjem spremenijo, da postanejo ubijalske za točno tisti rak, ki ga bolnik ima, nato jih namnožijo in vrnejo bolniku."V bistvu naredimo presaditev teh spremenjenih limfocitov, ki so v telesu sposobni poiskati levkemično celico in jo zelo učinkovito, po domače povedano, eliminirati," je pojasnil doc. dr. Matjaž Sever, dr. med., vodja transplantacijske dejavnosti na Kliničnem oddelku za hematologijo v UKC Ljubljana.

A spoznajmo še nagrajenca. Povezala sta slovenske strokovnjake in znanstvenike, ozaveščata o pomenu pravočasne dostopnosti zdravljenja. Kristina Modic je izvršna direktorica Slovenskega združenja bolnikov z limfomom in levkemijo. Prebolela je limfom, ustanovila združenje in začela pomagati bolnikom. "Bomo speljali nove projekte, kjer se nimamo po kom zgldovati? Bomo. Bomo kupili že to CAR-T mašino? Bomo. Pa vendar Kristina ne skoči na prvo žogo. Stvari se loti s premišljenimi koraki in sodelovanjem ," je dejala Milena Remic, podpredsednica Slovenskega združenja bolnikov z limfomom in levkemijo, L&L.
Za številke bolnike, ki bolehajo za najhujšimi oblikami krvnega raka, ta predstavlja zadnje upanje za ozdravitev. Med njimi je tudi skladatelj in glasbenik Drago Ivanuša: "Saj se je dr. prof. Zver že prej pojavljal z različnimi argumenti v javnosti, pa, kot vidimo, naša družba postaja kar malo imuna na apele znanstvenikov in se zateka v neke iracionalne stvari." Zver je predstojnik hematološkega oddelka UKC Ljubljana. Ker je država postopek nakupa naprave za celično zdravljenje CAR-T sprva ustavila, so sredstva za napravo Miltenyi Prodigy začeli zbirati bolniki sami. Prispevalo pa je tudi več kot 4000 donatorjev.
"Se mi zdi, da sem že kar zdrava ob takih veselih novicah," je dejala Firerjeva. Z več kot 770 tisoč evrov donacij so kupili tri naprave za zdravljenje s celično terapijo."Profesor Zver je pri svojem delu zares strasten, njegova nagnjenost k popolnosti, zavezanost k doseganju nadstandarda pri obravnavi bolnika, njegova naprednost, strokovnost in socialni čut mi kot bolniku dajeta občutek varnosti. Cenim njegovo skromnost in normalnost," je dodal Ivanuša. Toda njun prispevek k napredku pomoči bolnikom z rakom je vse prej kot skromen. Zaradi njiju filmski srečni konci postanejo resničnost.
Kako pa je leto, ki se izteka, zaznamovalo njiju?
Zaradi epidemije imamo 30 odstotkov manj odkritih rakov, koronavirus pa je pravzaprav lahko smrtna obsodba za hematološkega bolnika."Podatki kažejo, da je bilo precej manj postavljenih diagnoz na področju raka, kar je zelo velika škoda. Vsi vemo, da pravočasno postavljena diagnoza pomeni večje možnosti za preživetje. Kakšne so posledice teh poznih diagnoz, bo jasno šele kasneje. Ampak zagotovo bodo posledice velike," je v oddaji 24UR ZVEČER pojasnila Modičeva.
Z bolniki pa aktivno dela dr. Zver. Bori se za vsakega posebej. S kakšnimi občutji pa spremlja vse glasnejše proticepilce, "facebook dohtarje", ki ne priznavajo ne virusa ne cepiva, ki vse jemljejo kot zaroto, sam pa življenje posveča boju za življenje bolnikov? "Skušam razumeti, skušam biti strpen. Skušam razumet tiste, ki mislijo drugače kot mi. Gre za dejstvo, da je umrljivost naših bolnikov 30-odstotna, če dobijo okužbo. Če so cepljeni je ta odstotek bistveno manjši. Daj poslušaj enkrat nekoga, ki se spozna in naredi tisto, kar je prav," je odgovoril Zver.
Ob tem je dodal, da vse, kar dela, počne tako, da da 110 odstotkov od sebe. Trudi se, saj kljub vsemu ve, da "ne moreš biti vedno prvi, ne moreš vedno zmagati, ne moreš vedno vsakega pozdraviti, ne moreš vedno pisati 5, lahko pa se potrudiš". In to vedno počne.
Modičeva pa se s svojim združenjem trudi vedno novim bolnikom olajšati boj z boleznijo."Poslanstvo našega združenja je, da s svojimi podpornimi programi dopolni zdravstveni sistem tam, kjer ga malo zmanjka. Mi bomo še naprej izvajali naše podporne programe za bolnike, pa tudi za njihove svojce. To pomeni, da jim pomagamo do kakovostnih informacij, ki jih pripravljamo skupaj s strokovnjaki, potem izvajamo program celostne rehabilitacije, ki bo tekel še naprej, različne posvetovalnice s strokovnjaki. Nenazadnje smo pa tudi zagovorniki bolnikov, kar pomeni, da tudi v zdravstvenem sistemu in pri odločevalcih zastopajo njihove interese, se borimo za boljše pogoje zdravljenja. Veliko dela je pred nami, ampak se ga veselimo."
Letos kupljene naprave bodo nared za uporabo predvidoma sredi naslednjega leta, je pojasnil Zver. "Če ne bo nekih logističnih problemov zaradi covida recimo, trenutno je problem tudi pomanjkanje čipov. Ampak delamo vse, da bo to čim prej."
Modičeva je zaključila, da so v tem težkem času dokazali, "da znamo stopiti skupaj in želim, da bi tako bilo tudi v letu 2022". "Da bi pokazali več solidarnosti, spoštovanja, se cepili, pa tudi pazili pri ukrepih, da jih spoštujemo. Mislim, da so pred nami dobri časi."
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.