car-t

Trump sestavlja vlado, prihajata senator in veteran zelenih baretk
12. 11. 2024 07.27Novoizvoljeni predsednik ZDA Donald Trump naj bi za položaj državnega sekretarja ZDA izbral floridskega senatorja Marca Rubia, za položaj svetovalca za nacionalno varnost pa floridskega zveznega kongresnika Mika Waltza, poroča več ameriških medijev, med drugim Politico, ki se sklicuje na vire blizu Trumpa.

Hitri in drzni po gorenjsko, odstop ministrice in razkritje Hiše ljubezni
29. 09. 2024 18.27Na stezi letališča v Lescah se je hrumenje letalskih motorjev umaknilo hrupu avtomobilskih in cviljenju gum. Legendarno nogometno igrišče "Bundes", na katerem so prve nogometne korake naredili številni slovenski profesionalni nogometaši, je znova oživelo. Minilo je 80 let od padca letala Spitfire MJ116 na barjanska tla. Ministrica Stojmenova Duh je po t. i. aferi modre luči odstopila, vlada in sindikati javnega sektorja pa so podpisali zgodovinski dogovor. Izvedeli pa smo tudi, kaj je Hiša ljubezni.

Hitri in drzni po gorenjsko, letališče postalo dirkališče
24. 09. 2024 06.30Na dober kilometer dolgi in 23 metrov široki asfaltni stezi, ki teče vzporedno s traso gorenjske avtoceste, se je hrumenje letalskih motorjev umaknilo hrupu avtomobilskih in cviljenju gum. Letališče Lesce so zavzeli športni (ali pa tudi ne) avtomobili, ki so se v le nekaj sekundah v parih izstrelili mimo navdušenih gledalcev.

Nov način zdravljenja krvnega raka v ljubljanskem UKC
28. 08. 2024 20.19V ljubljanskem Kliničnem centru bodo predvidoma okrog novega leta začeli zdravljenje krvnega raka s tremi lastnimi napravami za proizvodnjo celic Car-t. Po večletnih naporih so tik pred pridobitvijo sklepnega dovoljenja ministrstva za okolje za namerno sproščanje gensko spremenjenih organizmov v okolje. Odvzete bolnikove imunske celice namreč v inkubatorju gensko spremenijo in razmnožijo, da po injiciranju nazaj v bolnika najdejo, napadejo in uničijo tumor. Proizvodnja celic za enega bolnika traja približno en mesec, letno bi lahko pomagali dvajsetim ljudem.

Ali revolucionarno zdravljenje raka pri bolnikih povzroča nove vrste raka?
22. 06. 2024 15.13V zadnjih letih so se znanstveniki osredotočili na vprašanje, kako izkoristiti imunski sistem za uspešno zdravljenje raka. Na tem področju so se zato zgodili veliki premiki, ki pa sprožajo vprašanja o morebitnih stranskih učinkih novih zdravljenj.

Zagon celičnega zdravljenja raka v UKC Ljubljana predvidoma jeseni
11. 06. 2024 09.28Začetek celičnega zdravljenja rakavih krvnih bolezni s tremi lastnimi napravami za proizvodnjo celic CAR-T je v UKC Ljubljana predviden jeseni. Trenutno so v fazi pridobivanja dovoljenj, je pojasnil predstojnik kliničnega oddelka za hematologijo Samo Zver. Vlada je sicer pred nekaj dnevi zagotovila sredstva za zdravljenje.

Kako je 'heavy metal', rešen pred razrezom, postal edinstvena atrakcija
02. 06. 2024 07.00Jugoslovanska podmornica za diverzante, ki izplavajo, na sovražnikove ladje nalepijo mine in se nikoli več ne vrnejo. Nemška vojaška lokomotiva iz druge svetovne vojne, ki je z vožnjo iz Ljubljane v Postojno zaključila obdobje parne vleke pri nas. Tritonski policijski helikopter, evropski rekorder v rešenih življenjih. Mogočna "stoenajstka", ki je 26 let varovala našo morsko mejo. Eden prvih porschejevih motorjev, ki ga nimajo niti v porschejevem muzeju. In direktor, katerega družina je bila del tragedije pred 60 leti, o kateri se ni pisalo. Težko bi na enem mestu našli več zanimivih zgodb, kot jih nudi Park vojaške zgodovine v Pivki.

'Naši raziskovalci v tišini pripravljajo rešitve, ki bodo olajšale življenje'
29. 03. 2024 12.59Predsednik vlade Robert Golob je obiskal hematološki oddelek UKC Ljubljana, kjer se je seznanil s tehnologijami, investicijami in napredkom zdravljenja na oddelku. Premierju so, kot je povedal direktor UKC Ljubljana Marko Jug, pokazali tudi prihodnost zdravljenja v ljubljanskem kliničnem centru. "Delamo terapijo prihodnosti, to je celična terapija. Upam, da bo že leta 2025 na voljo vsem," je dejal.

Pet sistemov in tehnologij za pomoč pri vožnji. Mercedes-Benz razred C.
22. 03. 2024 00.15Vožnja v avtomobilu razreda C je udobna in brezskrbna, saj izjemni sistemi za pomoč pri vožnji – veliko jih je vgrajenih že serijsko – pomagajo preprečiti številne nevarne situacije v prometu.

Mini DJ-ji ob Ladovem klicu noreli od veselja
23. 11. 2023 15.10V minuli oddaji Slovenija ima talent smo končno dočakali še odločitev žiranta Lada, ki je med nastopajočimi izbiral, koga bi povabil na njegov veliki nastop v Stožicah. Med vsemi prijavljenimi je naposled izbral skupino mladih, energičnih in nadvse simpatičnih mini DJ-jev. Pogovarjali smo se z vodjo Mini DJ Akademije, Simonom Klanferjem, ki skupaj z malimi DJ-ji deli veselje in navdušenje.

Zeleni dnevi, zelene poti
30. 09. 2023 07.00Po hitrem preletu zbranih mednarodnih dni, ki so tako ali drugače povezani z okoljem, sem jih naštela nekaj manj kot 30, pri čemer seznam gotovo ni popoln. Okolje ima tako – vsaj na koledarju in simbolično – veliko pozornosti. Poleg že uveljavljenih okoljskih dni pa v zadnjem času opažam trend, da se tudi različni drugi svetovni dnevi nekako barvajo zeleno. Običajno vsak tak dan zaznamuje neka tema ali prioriteta in zelenega je tudi v tem spektru čedalje več. Ravno v času nastajanja tega zapisa smo zaznamovali svetovni dan turizma, pred tem pa Evropski teden mobilnosti. Slednji je že v svojem bistvu zelen, saj spodbuja trajnostne oblike prevoza, turizem pa – kljub številnim nezanemarljivim okoljskim vplivom – tudi nastopa v zeleni preobleki.

Nikol mi ne bo žou, da sem Ni mi več žou ocenil z odliko
27. 08. 2023 11.00Novinec 2nite aka Jan Car je naenkrat prvi car domače scene

Zaradi neprilagojene hitrosti trčil v tri ljudi, eden v smrtni nevarnosti
17. 06. 2023 07.38Hrvaški policisti so začeli s kriminalistično preiskavo nesreče, v kateri je v petek zvečer 23-letnik na parkirišču nakupovalnega centra v Zagrebu zaradi neprilagojene hitrosti trčil v osebni avtomobil, v katerem sta bili dve osebi, in tri pešce. Tri osebe so huje poškodovane. Povzročitelju je Policija odvzela prostost.

'O njej se veliko govori in zelo malo zares ve'
13. 04. 2023 12.00Zaradi svoje zagonetnosti je postala mit, okrog katerega so se razbijale učene glave, padala smela srca, vendar tudi reševala življenja. Še danes, več kot sto let od svojega 'rojstva', buri domišljijo in daje navdih raziskovalcem, avtorjem in vsakemu, ki se ujame v njeno mrežo intrig. Kako je prišla v naše kraje, je še vedno uganka. In tudi, če bi o njej izvedeli vse podrobnosti, bi ostala Enigma.

Raziskovalci: celice CAR-T lahko izkoreninijo tudi čvrste tumorje
06. 04. 2023 18.22Skoraj dve tretjini bolnikov z napredovalim nevroblastomom, ki sta sodelovali v študiji, sta se odzvali na eksperimentalno terapijo, pravijo italijanski raziskovalci.

Novi modeli Macan I Za življenje brez kompromisov
24. 03. 2023 00.15Biti eden izmed mnogih ali izstopati iz množice? Dilema, ki je pri Porscheju ne poznajo.

Zakaj praznujemo dan žena? Je boj za enakost še potreben?
08. 03. 2023 10.15Ljudje 8. marec kot poseben dan za ženske praznujemo že več kot stoletje, kot opozorilo na neenakosti med spoloma pa služi še danes. Ženskam v Afganistanu so talibani lani med drugim prepovedali visokošolsko izobraževanje, v Iranu so izbruhnili množični protesti, potem ko je moralna policija 22-letnico "podučila" o nošenju hidžaba, čez nekaj dni pa je v bolnišnici umrla. Razlike med spoloma je poudarila tudi ruska invazija na Ukrajino, ženske so bolj ranljive, kar se tiče dostopa do hrane, bolj so podvržene revščini, poroča pa se tudi o vse več nasilju nad ženskami. V ZDA medtem denimo bijejo bitko proti prepovedi splava. A vendar smo ljudje v zadnjih letih dosegli tudi nemalo sprememb na bolje.

Na inštitutu za biologijo predstavili dosežek na področju celične imunoterapije s celicami CAR-T
16. 02. 2023 15.48Poročali smo že o tem, da je skupina 26 mednarodnih strokovnjakov, med katerimi je tudi slovenski znanstvenik Anže Smole z Nacionalnega inštituta za biologijo, razvila inovativen, klinično pomemben genski sistem, ki omogoča nadgradnjo celic CAR-T z novimi funkcijami. Zdaj pa Smole skupaj s kolegico Jelko Pohar nadaljuje raziskave na tem področju v okviru inštituta v raziskovalni skupini Imunologija in celična imunoterapija.

Premik za bolnike z levkemijo
03. 02. 2023 14.28Predvidoma spomladi bodo v Ljubljani odprli laboratorij za pripravo CAR-T celic, pomembnih za zdravljenje določenih vrst krvnega raka. Laboratorij, prvi tovrstni pri nas, je pomemben premik v zdravljenju bolnikov s krvnim rakom.

Skupina s slovenskim strokovnjakom razvila sistem, ki omogoča nadgradnjo celic CAR-T
14. 12. 2022 09.39Skupina 26 strokovnjakov, med katerimi je tudi dr. Anže Smole z Nacionalnega inštituta za biologijo, je razvila inovativen, klinično pomemben genski sistem, ki omogoča nadgradnjo celic CAR-T z novimi funkcijami. Platformo so uporabili v treh različnih terapevtskih implementacijah in delovanje dokazali v laboratoriju in v predkliničnih modelih na laboratorijskih živalih.

Ker nima sorojenca, za dečka z levkemijo darovalca iščejo v svetovni bazi
04. 08. 2022 06.00Slovenski deček je tik pred četrtim rojstnim dnem zbolel za hudo obliko levkemije. Za njim sta že dva meseca terapij, a ker otrok nima sorojenca, od katerega bi lahko prejel matične celice, strokovnjaki ustreznega darovalca iščejo v svetovni bazi. Vanjo se lahko z vzorcem sline v le nekaj minutah vpiše vsakdo.

Neporabljena ostaja skoraj petina turističnih bonov in bonov 21
29. 06. 2022 09.23Konec junija se izteče veljavnost turističnih bonov in bonov 21. Podatki tik pred koncem unovčevanja kažejo, da bo neporabljena ostala skoraj petina vrednosti bonov oz. skupaj okoli 97 milijonov evrov.

Iskanje pogrešanih živali: 'Najpomembnejše je vedeti, zakaj je ušla'
03. 04. 2022 18.18"Če vam pes pobegne, ne tecite za njim. To je največja napaka, ki jo naredijo lastniki. Samo pregnali ga boste še dlje. Namesto tega se ustavite in pojdite v nasprotno smer, največkrat to deluje," svetuje Sabina Piber, vodja Združenja K9 za iskanje pogrešanih živali in ljudi. Vsak dan sprejemajo klice s prošnjami za pomoč in se udeležujejo iskalnih akcij. Zaupala nam je, koliko časa je trajala najdaljša, s kakšnimi primeri vse so se že srečali in kateri vremenski faktor je tisti, ki zabriše vse sledi. Če mislite, da jih spere dež, se motite.

V letu 2021 spisali uspešne in navdihujoče zgodbe
31. 12. 2021 20.17Čeprav se nam na prvi pogled morda zdi, da se je v tem letu vse vrtelo le okrog epidemije in da se predvsem v zdravstvu ni dogajalo nič drugega - ni povsem tako. Tudi v tem letu so spisali uspešne in navdihujoče zgodbe, dosegali nove mejnike in dokazali, da je tam, kjer je volja, tudi pot.

Tri zgodbe in ena skupna nit: Vedno sta v sodelovanju večja moč in večji uspeh
30. 12. 2021 07.27Letošnje leto lahko označimo za leto preizkušenj. Številne omejitve zaradi covida-19 so krnile naša življenja in svobodo, ki smo ju bili vajeni pred epidemijo. Mnogi so morali na lastni koži občutiti, kaj pomenita zdravstvena in gospodarska kriza ter kako je čez noč ostati brez službe. Vse to je vplivalo, da se je več odraslih in žal tudi otrok ujelo v psihične stiske. Izpostavljamo tri zgodbe posameznikov, ki so vsak na svojem področju – v zdravstvu, športu otrok in med starostniki – dokazali, kako lahko sodelovanje med ljudmi lajša tegobe in izboljšuje življenje ter ga naredi lepšega.

Državljana Evrope prinašata novo upanje: 'Ne moreš vedno zmagati, lahko pa se potrudiš'
29. 12. 2021 06.00Zgodba iz slovenskega zdravstva, ki je vredna poklona v letošnjem letu. Zdravnik, specialist, velik strokovnjak in predvsem Človek z veliko začetnico. Nagrajen z nazivom Državljan Evrope. Ker si upa. Ker čuti, da mora storiti še več, da lahko še bolj pomaga bolnikom s krvnim rakom. Prof. dr. Samo Zver, predstojnik Kliničnega oddelka za hematologijo, in Kristina Modic iz Slovenskega združenja bolnikov z limfomom in levkemijo sta se izpostavila in nagovarjala ljudi in podjetja za pomoč, za nakup vrhunskih naprav, ki bodo reševala življenja bolnikom s krvnim rakom. Zdaj jih imamo.

Veliko priznanje za slovenske bolnike in zdravnike: prestižna nagrada za Modicevo in Zvera
09. 07. 2021 19.12Kristina Modic, predsednica Slovenskega združenja bolnikov z limfomom in levkemijo, ter predstojnik kliničnega oddelka za hematologijo na UKC Ljubljana, Samo Zver, sta prejemnika prestižne nagrade državljan Evrope za leto 2021, ki jo vsako leto podeljuje Evropski parlament. Dobitnika nagrade sta organizirala uspešno kampanjo zbiranja sredstev za nakup aparatur CAR-T za napredno zdravljenje raka in s tem pomembno prispevala k boju proti raku tudi na ravni Evropske unije.

V petek poleg državne proslave tudi nenapovedan shod
24. 06. 2021 09.37V petek bo poleg osrednje državne proslave ob 30-letnici dneva državnosti potekala tudi alternativna proslava, ki jo bo organizirala t. i. protestna ljudska skupščina. Zapisali so, da "državna proslava ni njihova proslava" in napovedali, da bodo "znova izrazili kritiko trenutnega stanja, predstavili vizijo prihodnosti ter složni zavzeli ulice in trge". "Shod ni prijavljen, kot to določa zakon o javnem zbiranju," je dejal Željko Car s PU Ljubljana in dodal, da bo območje prireditve videonadzorovano.

Ob dnevu državnosti poleg uradne tudi alternativna proslava
23. 06. 2021 12.45Proslava ob letošnji 30-letnici dneva državnosti bo tudi letos delila, namesto da bi združevala. Medtem ko bo osrednja državna proslava potekala na Kongresnem trgu, bo t. i. protestna ljudska skupščina alternativno proslavo organizirala na Prešernovem trgu. "Državna proslava ni naša proslava. Ni proslava za ljudi," so dejali in napovedali, da bodo "znova izrazili kritiko trenutnega stanja, predstavili vizijo prihodnosti ter složni zavzeli ulice in trge".

Tehnologija in gospodarska rast
12. 06. 2021 07.14Svetovna gospodarska kriza leta 2008 je osvetlila problem spolitiziranosti makroekonomskih napovedi, kar se je v desetletju po nastopu krize tudi potrdilo. Zdravstvena kriza pandemije covida-19, ki se je razvila v resnično globalno in kompleksno krizo, pa osvetljuje, kje tiči težava takšnega stanja. Napovedovalci ekonomskih gibanj namreč večino časa razmišljajo o odločitvah centralnih bank in vladnih politik, pa čeprav ta dva dejavnika dolgoročno nista najpomembnejša, po mnenju nekaterih ekonomistov pa nista niti med najpomembnejšimi dejavniki.