Glede govoric o morebitni nezaupnici vodstvu na kongresu, ki bo 27. januarja v Ljubljani, ter ustanovitvi nove stranke pa je predsednik LDS Jelko Kacin dejal le, da stranko sicer lahko ustanovi vsak, vprašanje pa je, koliko se takšna stranka sploh lahko uveljavi do volitev.
Kacin prepričan o moči stranke
Kacin je na tiskovni konferenci stranke dejal, da LDS ne glede na vsa dogajanja, ki jo pretresajo v zadnjem obdobju, velja za najmočnejšo opozicijsko stranko, ki je vladi nujno potrebna in ki ima tudi prihodnost. "Če LDS ne bi bila stranka prihodnosti, se z njo ne bi nihče ukvarjal," je dejal. Različne kritike stranke pa označil kot špekulacije, ki jih ne želi komentirati.
Dotaknil se je tudi vprašanja predsedovanja Slovenije EU, ki ga je označil kot zgodovinsko poslanstvo države, za katerega pa vlada ni dovolj dobro pripravljena. "Če hoče naša država dobro izkoristiti to priložnost, se mora veliko bolje organizirati in prevetriti ter osvežiti svojo vodstveno strukturo."
Temeljne programske usmeritev bližajočega se kongresa LDS je predstavil član delovne ekipe in ptujski župan Štefan Čelan. Izpostavil je nujnost razvoja socialne kohezije in socialno blaginjo državljanov kot prvo kvaliteto, ki jo je treba začeti udejanjati ob hkratnem kontinuiranem ekonomskem razvoju. Po Čelanovih besedah je nujno prenesti odgovornost za razvoj na nižje nivoje, opozoriti na sedanje slabosti nacionalne politike, ki sledi motivom globalnega kapitalizma brez socialne note, ter se zavzeti za čimprejšnjo uvedbo drugostopenjske lokalne samouprave ob hkratnem revidiranju prvostopenjske.
13. januarja o iskanju izhoda iz krize
Predsednik Liberalne akademije (LA) Darko Štrajn je kot pobudnik sestanka, na katerem naj bi 13. januarja razpravljali o iskanju rešitev za izhod iz krize LDS, dobil potrditve udeležbe velike večine povabljenih. Poslanec LDS Slavko Gaber, ki je Kacina pozval k odstopu pred bližnjim kongresom, pa je dejal, da se bo sestanka udeležil le v primeru, če bo tema srečanja oblikovanje nove vodstvene ekipe.
Gaber se tako še ni odločil, ali se bo sestanka udeležil. Osnovni namen srečanja bi moral biti, "kako iti skupaj naprej z nekom, ki bi imel zaupanje", in oblikovanje ekipe, v kateri bi določeno področje pokrivala tako Kacin kot njegov predhodnik na čelu liberalne demokracije in sedanji vodja poslancev Anton Rop, meni Gaber.
Po njegovem prepričanju bi bilo treba tako že pred kongresom, na katerem je Kacin napovedal glasovanje o zaupnici, na dnevni red postaviti vprašanje vodenja stranke, saj se bodo sicer spori v stranki nadaljevali.
Štrajn je pojasnil, da se bodo sestanka udeležili vodilni ljudje iz strankine centrale, poslanske skupine in LA. Preveriti želijo, kakšne so možnosti, da bi se LDS "resno konsolidirala". "Če se to ne posreči, bo treba izumiti nekaj novega," meni Štrajn in poudarja, da je LDS stranka z "dobrim političnim kapitalom", ki pa ga ne zna dobro izkoristiti.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.