Arbitražno sodišče, ki odloča o meji med Slovenijo in Hrvaško, je danes sporočilo, da je odločitev o zahtevah Hrvaške v nedavnem poslanem pismu v rokah sodišča, ki bo o zadevi čim prej zaslišalo obe strani.
Ti pa se morata medtem vzdržati vseh dejanj, ki bi lahko poslabšale spor in ogrozile delo sodišča, je dodalo.
Iz sodišča so sporočili, da jih je Hrvaška v pismu z datumom 24. julij obvestila o poročanju hrvaških medijev o posnetkih pogovorov med takratnim slovenskim članom arbitražnega sodišča Jernejem Sekolcem in slovensko agentko Simono Drenik.
Hrvaška je v tem pismu zatrdila, da je bil celoten arbitražen postopek zaradi ravnanja Sekolca in Drenikove kompromitiran. Zato je Hrvaška arbitražno sodišče zaprosila, naj nemudoma zaustavi vse postopke v tem primeru. Preostale člane arbitražnega sodišča je Zagreb še pozval, naj v celoti pregledajo izseke komunikacij Drenikove in Sekolca, da bi lahko preučili "veliko škodo, ki je bila povzročena integriteti celotnega postopka", je po navedbah arbitražnega sodišča zapisala Hrvaška.
Sodišče je razkrilo, da je to pismo poslalo Sloveniji, ki je nato izrazila obžalovanje za dogodke, o katerih so poročali hrvaški mediji. V drugem pismu je Slovenija sodišču izrazila nestrinjanje z zahtevo Hrvaške, da naj tribunal prekine arbitražni postopek, in zanikala hrvaške trditve, da je bil celoten postopek kompromitiran. Slovenija je po navedbah sodišča v Haagu predlagala, naj tribunal nadaljuje s svojim delom.
Sodišče je tako sedaj sporočilo, da bo odločilo o zahtevi Hrvaške in o tem vprašanju čim prej zaslišalo obe strani. V prihodnjih dneh bodo določili datum za to obravnavo. V tem času je sodišče v skladu z 10. členom arbitražnega sporazuma tako hrvaško kot slovensko stran pozvala, naj se vzdržita potez, ki bi zaostrile razmere.
Slovenija imenovala novega arbitra
Vlada je za novega člana arbitražnega sodišča, ki odloča o meji med Slovenijo in Hrvaško, imenovala predsednika Meddržavnega sodišča v Haagu Ronnyja Abrahama. Ta je že dal soglasje k imenovanju.
Predsednik vlade Miro Cerar meni, da so s tem izpolnili svojo zavezo in odstranili vse ovire, da lahko arbitražno sodišče deluje nemoteno naprej. Pričakuje, da bo arbitražno sodišče še naprej delovalo neodvisno in nepristransko, opravilo svojo nalogo ter sprejelo dokončno odločitev.
Kdo je Ronny Abraham?
Francoz, rojen leta 1951 v Kairu, je v ICJ nasledil svojega sonarodnjaka, zdaj predsednika arbitražnega sodišča, ki odloča o slovensko-hrvaški meji, Gilberta Guillauma. Predsednik ICJ je od februarja letos. V preteklosti je pred več mednarodnimi oziroma evropskimi sodišči zastopal Francijo.
Zakaj tujec?
Kot se je izvedelo iz krogov blizu vlade, so se za izbiro tujca, sicer vrhunskega strokovnjaka, odločili, ker želijo, da se zadeva zaključi tudi na ravni mednarodnega prava. Poleg tega tujemu strokovnjaku ne bo mogel nihče očitati pristranskosti, so še poudarili.
Erjavec zadovoljen
Zunanji minister Karl Erjavec je z vladno izbiro novega slovenskega arbitra zadovoljen. Ocenil je, da gre za mednarodno pravno avtoriteto, sporočilo Hrvaški pa je, da tudi ugledni mednarodni pravniki ne vidijo razlogov za to, da arbitražno sodišče ne bi končalo svojega dela.
Bruselj razume Hrvaško, a podpira postopek
Tiskovna predstavnica Evropske komisije Mina Andreeva je za 24UR in 24ur.com razložila, da budno spremljajo razvoj dogodkov, a da niso del arbitražnega procesa.
Andreeva je prav tako poudarila, da komisija razume zaskrbljenost hrvaških oblasti glede domnevnega prisluškovalnega škandala. A kljub temu polno podpira delo arbitražnega postopka, saj bo ta, po prepričanju komisije, prinesel za obe strani pravno varnost.
"V arbitražnem sporazumu so mehanizmi, ki naslavljajo skrbi, ki jih je izpostavila Hrvaška, pri tem pa arbitražni sistem vzdržuje v polnem delovanju. Evropska komisija poudarja pomen dobrega delovanja arbitražnega sodišča za gladko in učinkovito izvajanje zakonodaje EU v prihodnje," je še zapisala Andreeva.
Za Sancinovo odziv Bruslja na hrvaške skrbi pričakovan
Odziv Evropske komisije na zadržke Hrvaške do nadaljevanja arbitražnega postopka je za pravnico Vasilko Sancin pričakovan. Glede novega slovenskega arbitra Abrahama pa je dejala, da gre za vrhunskega strokovnjaka. Izbira se ji zdi zanimiva, a je ni želela naprej komentirati.
"Odziv Evropske komisije se mi zdi povsem pričakovan, saj to določajo sama pravila arbitražnega sporazuma. Prišlo je do neke procesne kršitve in za to obstajajo procesna pravila, ki to rešujejo," je povedala Sancinova.
Poudarila je, da pri komunikaciji med slovenskim članom arbitražnega sodišča Sekolcem in agentko Drenikovo, ki je sprožila arbitražno afero, ne gre za bistveno kršitev postopka, kot se je omenjalo v poročanju medijev o nameri Hrvaške, da bi poskušala odpovedati pogodbo oz. arbitražni sporazum iz teh razlogov.
Hrvaška odstopa
Predsedniki poslanskih skupin v hrvaškem saboru so včeraj na srečanju s premierjem Zoranom Milanovićem dosegli soglasje glede odstopa Hrvaške od arbitražnega sporazuma o reševanju vprašanja meje s Slovenijo.
Kot je dejal Milanović, se bodo pri tem držali postopkov, ki jih predpisuje mednarodno pravo, da pa že od tega trenutka dalje menijo, da je arbitražni postopek končan.
Hrvaškemu kolegu je slovenski premier Cerar poslal pismo, v katerem je zapisal, da je prepričan, da je izvedba arbitražnega postopka edina pot za pravično rešitev mejnega vprašanja, ki bo zagotovila trajno podlago tudi za nadaljnji razvoj dobrih sosedskih odnosov med našima državama in narodoma.
Hrvaška stran prisluškovala
Arbitraža o meji med Slovenijo in Hrvaško se je znašla na udaru v minulem tednu, ko je hrvaški tisk objavil posnetke pogovorov med slovenskim članom arbitražnega sodišča Sekolcem in agentko Drenikovo. V pogovorih se dvojica pogovarja glede postopkov na arbitražnem sodišču, kar pomeni kršitev pravil in postopkov. Oba vpletena sta minuli teden že odstopila. Arbitražno sodišče je po odstopu Sekolca Slovenijo minuli četrtek pozvalo, naj v 15 dneh imenuje novega sodnika.
KOMENTARJI (2580)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.