"Mislim, da je to dober dan za Slovenijo," je po objavi izidov drugega kroga predsedniških volitev poudaril ameriški veleposlanik v Sloveniji Joseph Mussomeli. Slovenci so po njegovih besedah na voliščih jasno pokazali, česa si želijo v prihodnosti. Odločili so se za konec delitev, za sodelovanje ter skupno iskanje rešitev za krepitev gospodarstva in srečnejše življenje.
S stališča interesov ZDA bi bil po oceni Mussomelija kot predsednik dober kateri koli kandidat, saj sta oba naklonjena Natu in ZDA. Zato se ZDA niso opredelile za katerega od njiju. "Če me vprašate, kateri kandidat ima večjo možnost, da Slovence združi, pa je moje osebno mnenje, da so se Slovenci odločili prav," je dejal.
Pličanič: Pahor bo prispeval k združevanju
Pahorjeva izvolitev še vedno odmeva tudi na domačem političnem prizorišču. Minister za pravosodje Senko Pličanič meni, da gremo s Pahorjevo zmago skupaj v samozavestno Slovenijo, "ki bo temeljila na združevanju skupnega, in ne na razlikah, in ki bo temeljila na zelenem gospodarstvu in trajnostnem razvoju".
Minister iz vrst Državljanske liste, ki je podprla Pahorja na volitvah, tudi meni, da je Pahorjeva prepričljiva zmaga jasen signal, da si ljudje želijo sprememb, za katere se bomo skupaj dogovorili in jih skupaj dosegli. Po njegovih besedah je dovolj prepirov in zamer: "Slovenija je v resnem položaju. Vendar skupaj zmoremo veliko". Prepričan je tudi, da je Pahor tisti, ki lahko pripomore k temu, da se politični akterji dogovorijo o ključnih korakih za prihodnost.
Čestitala tudi Rode in Grabus
Borutu Pahorju je, kot je zapisal, za sijajno zmago čestital tudi kardinal Franc Rode. "Prepričan sem, da bo 2. december 2012 ostal v našem spominu kot lep in pomemben dan, ko je na čelo Slovenije stopil pogumen, iskren in dobrohoten človek," je zapisal. Z verzom iz Prešernovega Sonetnega venca pa je Pahorju predlagal, naj pomiri razprtije v državi, pri njegovem delu pa naj mu bo v pomoč "tudi On, ki vodi usodo narodov".
V imenu islamske skupnosti pa je Pahorju pisal mufti Nedžad Grabus. Zapisal je, da je prepričan, da bo Pahor v svojem mandatu združeval ljudi ne glede na njihov rod, raso, versko prepričanje ali strankarsko pripadnost. "Naša država preživlja težke trenutke in potrebuje zbrane in odgovorne voditelje. Verjamem, da boste delovali pomirjevalno in državotvorno v teh težkih časih," je zapisal in dodal, da upa, da bo dovolj pozornosti posvetil tudi vlogi Islamske skupnosti v Sloveniji.
Žnidaršič o fenomenu snežne kepe
Manj zadovoljen z razpletom je predsednik Demokratične stranke dela Franc Žnidaršič, ki obžaluje, da zdajšnji predsednik republike Danilo Türk ni dobil ponovnega mandata.
Žnidaršič, ki je podprl Türkovo kandidaturo, je prepričan, da je aktualni predsednik razmišljal o vsebini, ne o obliki. "On ni želel biti lep pred kamerami, ampak natančen glede tega, kakšno državo bi zagovarjal in kakšen odnos ima do aktualne vlade". Prav to se mu zdi prava tema, ki pa je po njegovem mnenju televizije niso znale aktualizirati in so zato "ponavljale vedno ista vprašanja o neki letalski karti in neki drugorazrednosti", je dejal Žnidaršič.
Rezultati volitev zanj niso razočaranje, ampak odpirajo vprašanje, kako je mogoče, da se podpornika sedanje oblasti, za katero volilno telo zahteva, naj pade, izvoli za predsednika. Spomnil je tudi na Pahorjevo vodenje vlade, iz katerega naj bi imeli izkušnjo, "da je nesposoben dejansko dosegati kakršne koli dogovore, ki bi bili ustvarjalni, ne da bi pri tem pristal na to, kar zahtevajo drugi".
Žnidaršič je bil kritičen tudi do velike stopnje neudeležbe na volitvah oziroma tistih, ki niso odšli na volišča. "Nekateri ljudje razumejo neudeležbo na volitvah kot neki dosežek, s katerim lahko vplivajo na potek, vendar je to zmotno razmišljanje," je dejal Žnidaršič, ki je prepričan, da je samo z udeležbo na volitvah in z vključitvijo v odločanje na vseh ravneh mogoče vplivati na spremembe.
Čestitke prihajajo tudi iz tujine
Po zmagi na predsedniških volitvah so Borutu Pahorju danes čestitali tudi hrvaški premier Zoran Milanović, makedonski predsednik Gjorge Ivanov in predsednik Evropskega parlamenta Martin Schulz.
Milanović je zapisal, da se veseli prihodnjega partnerstva v korist obeh držav ter sodelovanja glede dvostranskih, regionalnih in evropskih vprašanj.
Tudi Ivanov je izrazil željo po sodelovanju med državama, obenem pa se je Sloveniji zavzel za podporo Makedoniji v procesu vključevanja v evropske integracije.
Predsednik Evropskega parlamenta Schulz pa je prek Twitterja sporočil, da se veseli dobrega sodelovanja s Pahorjem v korist svetlejše evropske prihodnosti.
Pahor zmagal z veliko prednostjo
Rezultati včerajšnjih volitev so še vedno neuradni, danes bodo prešteli še glasovnice, ki so prispele po pošti. Kljub temu se izid ne bo korenito spremenil. Pahorja je podprlo dobrih 67 odstotkov volivcev, Danila Türka pa slabih 33 odstotkov. Volilna udeležba je bila skoraj 42-odstotna.
KOMENTARJI (73)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.