Po uradni potrditvi suma, da je srednješolsko spričevalo poslanca stranke DeSUS Ivana Simčiča ponarejeno, se je prvič na afero odzval tudi premier Janez Janša. V govoru ob odprtju znanstvenega simpozija ob 80. obletnici rojstva Jožeta Pučnika je povedal, da se "z nekim domnevnim spričevalom neke srednje šole danes ukvarja cela država in je to velikanski problem". Po drugi strani pa ljubljanska univerza, ki že išče načine, kako bi dosegla neveljavnost Simčičeve diplome, Pučniku po končanem šolanju ni želela izdati diplome, za kar se mu ni niti opravičila, meni Janša.
Poslanec Simčič kljub številnim dokazom še vedno ni priznal, da je njegovo spričevalo ponarejeno. Po navedbah stranke DeSUS je danes zbolel. Tudi predsednik stranke DeSUS Karl Erjavec še vedno ne vidi razloga za ukrepanje proti Simčiču. Zunanji minister pa je izrazil pričakovanje, da bo Univerza sprožila določene postopke, kot je najavila. "Do takrat pa poslancu verjamem," je poudaril in dodal, da ni še nihče dokazal, da je Simčičevo spričevalo ponarejeno.
Če pa se bo izkazalo, da je Simčič res storil kaznivo dejanje oziroma lagal o izobrazbi, in če mu bodo to izobrazbo odvzeli, pa se bodo v DeSUS po Erjavčevih besedah "o nastali situaciji seveda pogovorili".
Pozive znotraj DeSUS k odstopu s položaja predsednika stranke pa je Erjavec komentiral z besedami, da je za odločitev o tem treba sklicati kongres, na katerem bi se ugotovilo, ali še uživa zaupanje stranke ali ne. Pozive k odstopu je sicer Erjavec označil za "posamezne primere, zelo ekscesne primere". Pri tem je tiste, ki ne zaupajo vodstvu stranke, pozval, naj premislijo, ali so v pravi stranki.
Erjavec poudarja, da ni nobenega razloga, da bi odstopil kot predsednik stranke. "Zakaj pa, kaj sem pa storil? Saj samo branim človeka, za katerega menim, da ni nič spornega storil."
Vodja poslanske skupine Franc Jurša pa je dejal, da je treba počakati, da pristojni organi opravijo svoje delo. "Eni imajo nalogo, da raziskujejo, drugi obtožujejo, tretji pa razsojajo. In treba je razsoditi," je po posvetu poslanske skupine poudaril Jurša in dodal, da Slovenija ni več v letu 1946, da bi bil nekdo obsojen brez sojenja.
Afera spričevalo kot test politične kulture
Zato je bolj jasno stališče predsednika Pozitivne Slovenije Zorana Jankovića. "Mislim, da bo Simčič v dogovoru s stranko potegnil pravo potezo. Pričakujem, da bo zadevo prespal, nato pa odstopil," je za 24UR OB ENIH povedal glavni favorit na prihajajočih županskih volitvah v Ljubljani. Njegov strankarski kolega Gašpar Gašpar Mišić pa je dodal, da oseba, ki si je privoščila kaj takšnega, sploh ne bi smela kandidirati na parlamentarnih volitvah.
V "igro" pa se je vključil tudi predsednik države Danilo Türk, ki meni, da ta primer zelo negativno vpliva na verodostojnost in legitimnost poslanca, na ugled državnega zbora in na slovensko politiko v celoti. Türk izpostavlja, da ima poslanec Simčič sedaj priložnost, da izkaže svoj odnos do etike in morale v politiki in v javnem življenju nasploh. Njegova stranka in državni zbor pa imata priložnost, da na konkretnem primeru pokažeta svoj odnos do vprašanja verodostojnosti in legitimnosti poslanca, kar je po njegovem eno od ključnih vprašanj politične etike, morale in politične kulture.
Spomnimo. Okrožno državno tožilstvo je v sredo potrdilo, da je Simčičevo srednješolsko spričevalo ponarejeno, dan kasneje pa je še protikorupcijska komisija sporočila, da je Simčičevo spričevalo neverodostojno. S tem je bilo potrjeno, da se je Simčič nezakonito zaposlil v vojski in nezakonito vpisal na filozofsko fakulteto, kjer je potem diplomiral iz sociologije in zgodovine.
Čeprav njegova diploma ni sporna, pa na ljubljanski univerzi zaradi vpisa s ponarejenim spričevalom razpravljajo tudi o možnosti ničnosti Simčičevega vpisa, s čimer bi mu lahko odvzeli diplomo.
V vodstvu stranke so do zdaj Simčiča branili. Odločnejši je bil predsednik postojnskega odbora DeSUS Stanko Markovčič, ki je dejal, da se mu zdi nerazumljivo, da se po vseh teh ugotovitvah predsednik stranke ne izreče o tem in ne predlaga Simčiču, naj sam odstopi, oziroma ga sam izključi.
KOMENTARJI (844)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.