LDS je v parlamentarno proceduro vložila več kot 40 strani dolgo interpelacijo o delu in odgovornosti ministra za zdravje Andreja Bručana. Divja in nenačrtna privatizacija, nepriprava več zakonov, manipuliranje s podatki o čakalnih dobah ter milijardna škoda zaradi previsokih cen zdravil so le nekateri izmed očitkov, ki so navedli v LDS.
Poslanka Cveta Zalokar Oražem je na novinarski konferenci po vložitvi interpelacije poudarila, da je interpelacija popolnoma korektna.
Minister očitke največje opozicijske stranke zanika. "Interpelacija je polna demagogije, predvsem pa je izrazito politično obarvana. Z njo želijo v LDS očitno dobiti še kakšen volilni glas na lokalnih volitvah, ki ga sicer ne bi dobili," je očitke komentiral minister Bručan.
Spisek očitkov je dolg
Ob prvi vloženi interpelaciji - zoper ministra za kulturo Vaska Simonitija - so bili deležni številnih kritik SDS in tudi predsednika vlade ter novih razlag pojma interpelacija, je dejala Zalokar Oražmova. V tokratni interpelaciji so navedli zadostno število dokazov o kršitvah zakona in oškodovanju državnega premoženja, predvsem pa o divji privatizaciji in klientelizmu, je ocenila. Interpelacijo so podpisali vsi poslanci LDS.
V LDS menijo, da je Bručan odgovoren za razgradnjo zdravstvenih domov, saj dopušča nenadzorovano in nezakonito podeljevanje koncesij na področju primarnega varstva in lekarniške dejavnosti, brez prave strategije, analize ali nadzora. Vse koncesije, izdane od vstopa Slovenije v EU, so nezakonite, je opozorila Zalokar Oražmova. Podeljevanje koncesij namreč poteka brez javnih razpisov, v nekaterih primerih pa gre po prepričanju LDS tudi za klientelizem.
Ob tem je poslanec LDS in predsednik parlamentarnega odbora za zdravstvo Ljubo Germič izpostavil podelitev koncesije zdravniku Marku Bitencu, s katero je bil Kliničnemu centru Ljubljana odvzet program. Spomnil je, da je Bitenc istočasno tudi svetovalec ministra in član strokovnega sveta SDS za zdravstvo.
Očitajo mu tudi neukrepanje v primeru Vzajemne, ko ta kljub preteku zakonskega roka ni preoblikovala svojih organov skladno z novelo zakona o zdravstvenem varstvu. Bručan po njihovem mnenju Vzajemno prepušča divji privatizaciji zaradi "neznanja, dvoličnosti in pasivnosti". S tem pa bo dovolil, da bo privatizacija Vzajemne "oropala milijon državljanov".
Po prepričanju LDS je minister odgovoren tudi za manipuliranje s podatki o čakalnih dobah. Pri tem so v interpelaciji izpostavili primer operacij na odprtem srcu. Teh je bilo po navedbah LDS v letu 2005 celo manj kot leto poprej, čakalna doba pa se je po navedbah ministra kljub temu skrajšala s šest mesecev na mesec in pol. Podobno naj bi se dogajalo tudi pri pregledih z magnetno resonanco, navajajo v LDS.
Predolgo zadrževal pet milijard sredstev?
Ministru očitajo tudi, da je povzročil neocenljivo škodo državljanom, ker je nerazumno dolgo zadrževal dobrih pet milijard tolarjev dodatnih prispevkov za obvezno zdravstveno zavarovanje, pridobljenih še v prejšnjem mandatu s spremembo zakona o davčnem postopku. Še julija letos 17 odstotkov teh sredstev ni bilo porabljenih, opozarjajo v LDS.
Predraga zdravila
Med očitki LDS v interpelaciji so še milijardna škoda zaradi previsokih cen zdravil, ker da ne poskrbi za izvajanje pravilnika o merilih za oblikovanje cen zdravil na debelo. Izpostavili so cene treh statinov, ki močno presegajo cene, kakršne bi morale veljati po pravilniku. Cene so višje tudi za več kot 200 odstotkov, tako da so po ugotovitvah LDS samo statine slovenski zavarovanci letos preplačali za dobro milijardo tolarjev, ob upoštevanju cen še ostalih zdravil pa je preveč plačanih že za 2,5 milijarde tolarjev zdravil, v interpelaciji še navaja LDS.
V poglavju o zdravilih LDS Bručanu očita tudi neukrepanje in dopuščanje okoriščanja na področju preskušanja zdravil na račun javnih zavodov in opustitev nadzora. Pri tem so ponovno izpostavili primer kliničnih preskušanj v Kliničnem centru Ljubljana.
Očitajo mu klienteleizem in negospodarsko ravnanje
Interpelacija vsebuje še očitke ministru o klientelizmu in negospodarnosti pri nabavah in privatizaciji zdravstvenega varstva, kjer med drugim navajajo nabavo nekaterih kosov opreme za zdravstvene zavode po cenah, višjih kot v tujini, in zaplete pri nakupu operacijskih miz.
Ministru očitajo tudi neurejanje področja citopatologije; ker na področju citopatologije ni ukrepal in uredil stanja, ker ni zagotovil učinkovite kontrole in ker ni pripravil nove ali ustrezno spremenil obstoječe zakonodaje s tega področja. Očitajo pa mu še zamude pri pripravi nacionalnega programa in strategije zdravstvenega varstva ter nujnih zakonskih predpisov, med drugim zakona o pravicah pacientov, zakona o zdravilstvu ter zakona o duševnem zdravju.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.