Namen današnje druge protestne ljudske skupščine je krepitev zavezništva civilne družbe, nadgradnja vizije prihodnosti Slovenije in skupna zasnova konkretnih prihajajočih akcij, sporočajo.
"Protesti združujejo različne sfere, od akademikov, organizacij civilne družbe in sindikatov do kulturnikov ter angažiranih posameznic in posameznikov. Namen tokratne skupščine je povezati te sfere za oblikovanje konkretnih bojev," so zapisali ter dejali, da se danes usmerjajo na najaktualnejše problematike, kot so referendum o Zakonu o vodah, javno zdravstvo, sprememba volilnega sistema, zakon o tujcih, prihodnost in krepitev protestniškega gibanja ter uničevanje medijskega prostora.
Izpostavili so, da petkovi protesti zadnje leto in pol ves čas odpirajo prostor za naslavljanje različnih problematik, "ki jih s svojim delovanjem in diskurzom povzroča strahovlada Janeza Janše".
"Ob pričetku predsedovanja Slovenije Svetu EU in dejstvu, da je trenutni državni zbor popolnoma neoperativen, saj že več mesecev ni jasno, kdo ima večino in kdo ne, vsakič se trguje z glasovi, poslanke in poslanci pa so povsem očitno naprodaj, je čas, da vzame ljudstvo zadeve v svoje roke in da se skupaj povsem konkretno borimo za uresničevanje svojih zahtev," pravijo.
Protestno ljudsko skupščino so sicer protestniki prvič organizirali julija lani kot "odziv na načrtno rušenje osnovnih temeljev demokratične ureditve, h kateremu se zatekajo politične elite, ter onemogočanje neposrednega izražanja volje ljudstva," so še navedli v sporočilu za javnost. Na skupščini je sodelovalo okoli 3000 ljudi. Kot so sporočili, so takrat "na podlagi izzivov današnjega časa oblikovali priporočila, zahteve in pobude." Pravijo, da smernice temeljijo na ključnih vrednotah za vključujočo in progresivno družbo, ki so demokratičnost, enakost, enakopravnost, transparentnost, solidarnost, socialna in okoljska pravičnost ter spoštovanje temeljnih človekovih pravic in vladavine prava.
Zbrane smernice se osredotočajo na različna tematska področja in med drugim obravnavajo delavske in socialne pravice, gospodarstvo, okolje in podnebje, medijsko svobodo in sovražni govor, kulturo, izobraževanje, zdravstvo ter demokracijo in vladavino prava.

Ob tem je protestna ljudska skupščina Policijo pozvala k zagotavljanju varnosti: "Že prejšnji teden je protestniško proslavo ob dnevu državnosti poskušala zmotiti skupina neonacistov, ki so na Prešernovem trgu nasilno preprečili začetek proslave. Policija je omenjene provokatorje nato odstranila s Prešernovega trga in s tem omogočila nadaljevanje mirne ljudske proslave."
Skupina rumenih jopičev je sicer na družbenih omrežjih že predhodno napovedala, da bo tudi danes motila protest, so še opozorili. Zato je petkovo protestniško gibanje Policijo pozvalo, naj poskrbi za varnost vseh protestnic in protestnikov ter varuje mirne shode.
V Pravni mreži za varstvo demokracije so že včeraj podali oceno, da so spontani protesti zakoniti, njihovo omejevanje in preprečevanje pa kaznivo. Od Policije se tako lahko utemeljeno pričakuje, da bo na organiziranih in na neorganiziranih mirnih shodih skrbela za red in zagotovila varnost, s tem pa bo omogočeno izvrševanje pravic do zbiranja in svobode, menijo.

KOMENTARJI (585)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.