Dobili smo zakon, ki je verjetno podoben zakonom, ki ga imajo druge evropske države. Ali so takšne sistemske rešitve res učinkovite?
Zakon v bistvu šele ustvarja predpogoje, da bi se lahko resno lotili korupcije. S tem, ko smo v zakon vnesli rešitve, ki jih nekatere države poznajo že veliko let, pri nas pa smo jih deloma spoznali v zadnjih letih, smo ustvarili pogoje, na podlagi katerih se bo že lahko že vnaprej ugotavljalo, kje bi lahko prišlo do korupcije, kje ne.
Kaj pa potem nadgradnja zakona?
Nadgradnja šele sledi. V prvi fazi seveda s sprejemom nacionalne protikorupcijske strategije, ki bo, če bo šlo vse po sreči, sprejeta nekje januarja ali februarja, potem pa bomo sprejeli vse ukrepe na vseh možnih področjih, ki bodo končno prispevali k zmanjšanju okoliščin, v katerih nastaja korupcija.
In če bi ta zakon primerjali s tistim, ki ga imajo skandinavske države – tam je menda korupcija najmanjša – kako so oni rešili to zadevo?
Prišli bi do zelo zanimivih ugotovitev. Skandinavske države takšnih predpisov sploh nimajo. Tam je namreč transparentnost delovanja državnih organov, predvsem pa protikorupcijska kultura na tako visoki ravni, da vztrajajo pri stališčih, da takšnih predpisov ne potrebujejo, in zaenkrat kaže, da je temu res tako.
Čeprav so tudi primeri, na primer Ericsson…
Da, ampak se primeri pojavljajo v manjšem številu kot pri nas in ko pride do tega,vsi organi opravijo tisto, kar je treba opraviti.
Vedno več je opozoril, da je korupcija v Sloveniji resen problem. Če je tako, zakaj ni zakon ostrejši?
Najprej bi poudaril, da se le zdi, da je več korupcije. Gotovo je namreč, da so ljudje dosti bolj občutljivi glede te teme, mediji pa tudi, tako da so strokovne javnosti dosti bolj občutljive na pojave, ki bi lahko bili koruptivni. Če bi bil zakon ostrejši, bi morala ta nova komisija dobiti preiskovalno pooblastilo, kar bi pomenilo, da bi poleg organov pregona, ki jih že imamo, ustanavljali še neke nove organe, kar pa ni smiselno.
Čez dva meseca bomo dobili novo protikorupcijsko komisijo, za katero vsi trdijo, da bo neodvisna. Toda, njene člane, komisarje, bo pravzaprav imenovala politika. Bo zato poskušala vplivati na njihovo delo?
To drži, ampak nekdo mora imenovati komisijo, komisarje pa bo državni zbor imenoval na predlog vseh treh vej oblasti in tudi predsednika države. Komisija pa bo odgovarjala tudi parlamentu, ki je ta trenutek največji garant za to, da bo komisija zares delovala neodvisno od aktualne politike.
Gospod Kos, kot kriminalist ste tudi vi preiskovali trgovino z orožjem. Kako komentirate trditev gospoda Mogeta, da so trgovino z orožjem operativno vodile obveščevalne službe?
Trditev drži. Pri vsaki preiskavi, ki smo jo izvajali, smo kar naprej srečevali ljudi, ki so delali bodisi v eni bodisi v drugi obveščevalni službi. Konec koncev je to praksa tudi drugod po svetu.
Kaj pa denar? Kam je šel?
To smo poskušali ugotoviti tudi mi. Imeli smo velike težave že pri ugotavljanju tega, za koliko denarja naj bi sploh šlo, predvsem zaradi kooperativnosti posameznih državnih funkcionarjev na zelo visoki ravni, tako da do teh podatkov nismo mogli priti.
Je to dejstvo tudi vplivalo na to, da v Sloveniji nobena od orožarskih zgodb ni dobila sodnega epiloga?
Verjetno. Posebna skupina, v kateri smo bili predstavniki kriminalistične policije, takrat Sove, potem tudi Voma in Ose, smo potrebovali leto do dve, da smo sploh ugotovili, kaj se je dogajalo, šele potem pa smo lahko začeli iskati znake morebitne kazenske odgovornosti. Vsi nadaljnji postopki so dejansko kazali na to, da obstaja zelo velik interes, da se preiskava nikamor ne premakne.
Je res, da je precej dokumentov o trgovini z orožjem uničenih?
Tudi to je res. Bi bilo pa zelo enostavno ugotoviti, koliko dokumentov manjka. Jugoslovanski armadi se da očitati marsikaj, ne moremo pa ji očitati tega, da ni zelo pedantno vodila statistike oziroma dokumentacije o vsaki stvari, ki jo je imela v svojih skladiščih. In ta skladišča so bila polna, tako da je bilo polno tudi dokumentacije o tem.
Politika pravzaprav nikoli ni imela pravega interesa, da bi prišli do dna nezakonitemu trgovanju z orožjem... Bo po volitvah drugače?
Ne vem, če so bo po volitvah kaj spremenilo. Kar se mene tiče, sem prepričan, da bo ozadje vseh teh zgodb že enkrat prišlo na dan. V Sloveniji se je še vedno pokazalo, katera so bila resnična dejstva o vseh zgodbah do sedaj in prepričan sem, da bomo tudi tej prišli do dna.