Oči javnosti so te dni uprte v vodjo kabineta predsednika vlade Simono Dimic oziroma v obnovo njene hiše. S primerom Dimičeve se ukvarja protikorupcijska komisija, zadeve pa se je lotila tudi policija, ki pravi, da bo preučila vse sume nepravilnosti, ki imajo znake uradno pregonljivih kaznivih dejanj.
Policija pa je sinoči dobila še eno prijavo, ki je vsaj posredno povezana s primerom Dimičeve. Neznanec naj bi namreč grozil televizijski ekipi, ki je pokrivala zgodbo o Dimičevi in njeni hiši. Ob ekipi TV Slovenija je med pospravljanjem televizijske opreme v Murglah ustavilo belo vozilo, ki je imelo dubajske registrske tablice, snemalca Mira Geča pa je nagovoril moški. Po besedah Geča ga je moški vprašal, kje imajo njihovo čedno novinarko, na kar je Geč v šali odgovoril, da je res čedna. Med pogovorom naj bi neznanec prekinjeno močno stopal po "gasu“, nato pa naj bi dejal, da je bolje, če bi ekipa delala kaj drugega, ne pa to temo. Novinarka Urša Srdič je dodala, da se je ekipa počutila ogroženo, zato so vse skupaj prijavili policiji.
Novinarka ni podala predloga za pregon kaznivega dejanja
Na PU Ljubljana so za 24ur.com potrdili, da so včeraj, okoli 20. ure, prejeli obvestilo oškodovanke o dogodku, v katerem naj bi neznanec grozil na območju Murgel. Oškodovanka do tega trenutka ni podala predloga za pregon kaznivega dejanja. Tako policija ne more začeti pregona, saj kazenski zakonik predpisuje, da se kaznivo dejanje ogrožanja varnosti preganja na predlog oškodovanca.
Srdičeva je za 24ur.com razložila, da je svojo odločitev sprejela po nasvetu policije. Policisti so ji namreč razložili, da ni bilo storjeno kaznivo dejanje. Pravi, da so ji razložili, da bi šlo za kaznivo dejanje, če bi televizijski ekipi grozili s smrtjo ali s telesno poškodbo oziroma konkretno ogrozili njihovo varnost. "Nihče ga ne bo iskal, ker ni storil kaznivega dejanja. To je bila v bistvu samo neka oblika pritiska. Da naj pač nehamo," je dodala Srdičeva.
Nekateri mediji sicer poročajo, da je bil neznanec v belem avtomobilu dober prijatelj partnerja Dimičeve Romana Horvata.
'Pravno slabo zasnovana pogodba'
Sicer je včeraj Dimičeva razkrila ime ''manjšega gradbenega podjetja", ki je njeno hišo obnavljalo. Pogodbo s podjetjem GP KERAS je sklenil že omenjeni partner Dimičeve Horvat.
Tudi iz predhodno poslane naročilnice ni razvidno, katera dela se naročajo, prav tako pa ni jasno, kdaj nastane obveznost za plačilo materiala in del. "Iz prakse pa lahko povem, da se takšne pogodbe o izvedbi gradbenih del dejansko sklepajo, ko izvajalci del uporabijo npr. tipske pogodbe, ki jih gradbena podjetja pripravijo kar sama. Izvajanje gradbenih del na podlagi takšnih pravno pomanjkljivih pogodb je večkrat značilno za manjše izvajalce gradbenih del,“ je dejal.
'Nič ne kaže, da bi bila pogodba sklenjena naknadno'
Pogodba je bila sklenjena 21. 12. 2009 in to ponavadi pomeni dejanski datum sklenitve pogodbe. "Ni pa seveda mogoče izključiti možnosti, da bi bila pogodba sestavljena tudi pozneje in antidatirana, vendar pa iz vsebine pogodbe ni mogoče razbrati nič takega, kar bi kazalo, da je bila pogodba sklenjena naknadno," je dejal odvetnik.
Vegradov delavec vztraja pri svoji zgodbi
Kot je znano, Dimičeva vse obtožbe glede nepravilnosti pri obnavljanju hiše zanika in svoje besede je podprla z računi za obnovo hiše, na katerih pa ni bilo imen družb, ki so jih izdale.
A Vegradov delavec, ki ne želi biti imenovan, vztraja pri tem, da je material za obnovo hiše Dimičeve prišel iz Celovških dvorov. Pravi, da ni le videl tega dogajanja, pač pa je material moral voziti tudi sam.
Pahor: Nisem človek, ki bi žrtvoval svoje sodelavce
Dimičeva se je odločila, da bo do odločitve protikorupcijske komisije molčala in zadeve ne bo več komentirala. Premier Borut Pahor pa pravi, da ji še vedno zaupa, za kakršno koli drugačno odločitev pa bo počakal na mnenje protikorupcijske komisije. "Simona Dimic je moja dolgoletna sodelavka in ji zaupam. Kar se tiče medijev, sem ji še enkrat povedal, da mora odgovarjati na vprašanja novinarjev, kolikor ji možnosti dopuščajo. A treba je razumeti, da ima tudi ona svoje delo in da se nekatera vprašanja ponavljajo," je dejal na današnji seji vlade. Kot pravi, bo pravnim institucijam, kot sta protikorupcijska komisija in policija, dal možnost, da povedo svoje, potem se bodo izrekli tudi oni.
"Dimičeva je kakovosten sodelavec, nanjo sem se lahko zanesel, ko mi je bilo težko in v dobrih časih. Je izobražena, inteligentna in lojalna, kar je na tem položaju pomembno. Njene refrence in moje izkušnje z njo so dobre. Jaz pa nisem človek in politik, ki bi kar po vrsti žrtvoval svoje sodelavce samo zato, da bi ostal na položaju. Če jih odslovim, moram vedeti, zakaj," je pojasnil.
Dodal je, da razume občutljivost javnosti. "Smo v času krize, mnogi ljudje živijo v stiski. Ljudje pogosto pokažejo s prstom na bogate ljudi, kot da so oni krivi za njihov položaj. A včasih to ni upravičeno. Imamo institucije, ki o tem odločajo nepristransko, počakajmo nanje. Jaz sem ponosen na Simono. Če se bo izkazalo, da nimam prav ... tega zdaj ne morem vedeti. Sem pa izbral pot, ki jo izberem vedno – komuniciram. To je zame bolj primeren način, kot da ne bi rekel ničesar. Raje rečem kaj več, pa četudi kaj od tega narobe."
Zares: Pristojni naj čim prej ugotovijo, kaj je res
"Poročanje medijev o domnevno spornih ravnanjih vodje kabineta predsednika vlade Simone Dimic, s čimer se trenutno ukvarjajo tudi pristojni organi, razkriva razsežnosti, do katerih politiki ne moremo in ne smemo ostati indiferentni. Pričakujem, da bodo pristojni organi čim prej ugotovili, ali so obtožbe na račun vodje kabineta predsednika vlade utemeljene in tudi, da bo predsednik vlade proaktivno pomagal ustanovam, ki ugotavljajo dejstva in v tem smislu primerno ukrepal," pa je v imenu stranke Zares sporočil Franco Juri.
V spodnji fotogaleriji si lahko ogledate hišo, ki je te dni v središču medijskih poročanj:
KOMENTARJI (965)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.