
V zadnjem času se vrstijo opozorila o več kršitvah delovne zakonodaje v Hotelih Metropol resorta v Portorožu, ki je od lani v lasti hrvaških Hotelov Cavtat. V Obalni sindikalni organizaciji so denimo dobili informacije o odsotnosti normativov in delu brez ustreznega počitka, obstaja pa tudi bojazen pred množično odpovedjo pogodb o zaposlitvi.
Informacije o pritiskih na zaposlene so se začele že kmalu po lanskem prevzemu Hotelov Metropol s strani hrvaških lastnikov, ki so sicer izredno skopi pri komuniciranju z mediji. Zato pa so z informacijami o nepravilnostih seznanjeni v Obalni sindikalni organizaciji - Konfederaciji sindikatov 90. Kot je pojasnil izvršni sekretar Mladen Sredojević, so dobili konkretne informacije o tem, da ni zdravniških potrdil, da zaposleni delajo po 12 ur brez ustreznega vmesnega počitka, receptorji naj bi poleg svojega opravljali še druga dela, sobarice pa nimajo ustreznih delovnih normativov.
Delovni inšpektorat prijel prijavo, opravili bodo ponovni nadzor
Z Inšpektorata RS za delo so medtem v ponedeljek potrdili, da so pretekli teden prejeli prijavo zoper delodajalca Hoteli Metropol, pri čemer bo inšpektorat pri delodajalcu na podlagi navedenih informacij opravil ponovni nadzor.
Kot so opozorili na inšpektoratu, pa so že junija opravili nadzor in na podlagi ugotovljenih nepravilnosti delodajalcu izdali upravno odločbo, s katero so mu odredili spoštovanje določb zakona o delovnih razmerjih ter kolektivne pogodbe glede delovnega časa, ki se nanašajo na neenakomerno razporeditev ter začasno prerazporeditev delovnega časa, ter ustrezno vodenje evidence in obveščanje delavcev o številu in izrabi presežnih ur.

Po koncu turistične sezone delavec ostane na cesti
Generalni sekretar Obalne sindikalne organizacije - KS 90 Damjan Volf je ob tem opozoril še na uveljavljanje prakse v dejavnosti gostinstva in turizma, ki je vidna tudi v primeru Hotelov Metropol, in sicer da se delavcem ponudi pogodbo za določen čas za obdobje glavne turistične sezone. Po tem času ostane delavec tako rekoč na cesti, delodajalec pa ga naslednje leto spet vzame v delovno razmerje za določen čas, a le, če ta ni podal nobene prijavi delovni inšpekciji.
V tem Volf vidi "nevaren manever, ki se lahko zelo hitro razširi tudi na vse ostale delovno intenzivne panoge v Sloveniji". Zato od delovne inšpekcije in države pričakuje, da bosta hitro in odločno odreagirali ter takšnega delodajalca ne le kurativno, ampak predvsem preventivno kaznovali s primernimi globami.
Odpovedi pogodb okoli polovici zaposlenih
Po informacijah, ki so jih dobili v KS 90, naj bi v Hotelih Metropol pripravljali tudi odpoved pogodb okoli polovici zaposlenih. To po Volfovih besedah nakazuje veliko verjetnost, da delodajalec "izvaja izključno t.i. umazano delo, da minimizira stroške dela in da bo potem to zadevo prodal naprej".
Ob tem je generalni sekretar izpostavil vprašanje objektivne oz. subjektivne odgovornosti Hotelov Bernardin, ki so kompleks Hotelov Metropol prodali Hrvatom, ter spomnil, da Hoteli Bernardin prodajajo še druge hotele na Obali. Stališče Obalne sindikalne organizacije je zato po njegovem jasno: "V prihodnosti ne bomo dovolili nikakršne prodaje kupcem, ki izključno delujejo po principu izkoriščanja delovne sile."
KOMENTARJI (50)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.