Prostovoljci so zavihali rokave in čistili odpadke po vsej Sloveniji. Organizatorji Ekologi brez meja so sporočili, da je po do sedaj zbranih podatkih sodelovalo 230.000 prostovoljcev, vendar številke še niso dokončne. Končne številke bodo po njihovem mnenju podobne tistim iz prve akcije leta 2010. Zaenkrat so prešteli 85 odstotkov udeležencev akcije, zato pričakujejo, da bo končno število prostovoljcev še veliko večje. Po zadnjih podatkih pa je tako čistilo več kot 12 odstotkov vseh prebivalcev.
O količini zbranih odpadkov z divjih odlagališč še zbirajo informacije, je pa ena od vodij Petra Matos izpostavila, da je bilo na terenu glede na akcijo izpred dveh let manj odpadkov. Izpostavila je, da je bilo predvsem manj komunalnih odpadkov, medtem ko je bilo gradbenih približno enako. Po zaenkrat zbranih podatkih so prostovoljci zbrali 17.000 kubičnih metrov odpadkov, kar je okoli 3000 ton odpadkov.
Med lovom za odpadki so na različnih krajih našli zanimive najdbe. V Malečniku pri Mariboru jih je v Dravi presenetil zapuščen avto, na ljubljanskem Barju pa so našli odpadke iz klavnic. V kanjonu Kokre, ki ga čistijo že enajsto leto zapored, so med velikim številom odpadkov našli televizijo, na bregu Save v kranjski občini pa so našli hladilnik in ostrešje. Potapljači so pri čiščenju izolskega akvatorija izvlekli avtomobilske gume in kovinski drog, v šali pa pravijo, da upajo tudi na najdbo nakupovalnega vozička, ki je bil najbolj nenavadna najdba zadnje akcije.
Z nenavadno najdbo se lahko pohvalijo tudi študentje, ki so čistili na Mariborskem otoku. Iz Drave so potegnili celo avtomobilski motor. Na Celjskem in Goriškem so našli veliko konvencionalnih smeti (pločevinke, plastične kozarce, steklenice), pohvalijo pa se lahko tudi z najdbo avtomobilskih gum, glasbenih zvočnikov in kosov pohištva.
Z brskanjem po terenu pa se najdejo tudi ostanki zgodovine. V Zatolminu so tako našli dve topovski granati, v Cerkljah na Gorenjskem dimno bombo in šest vžigalnikov za ročno bombo, v bližini Grada pri Črnomlju pa še eno topovsko granato.
V akciji so želeli zbrati čim več odpadkov, ki so jih ločevali že na divjem odlagališču oz. v okolici in ob sprehajalnih poteh. Da je bilo recikliranje enostavnejše, so organizatorji pripravili vso potrebno opremo, vključno z vrečkami.
Danes so sicer prostovoljci pobirali le komunalne in kosovne odpadke, gradbene in nevarne odpadke pa bodo vodje zbirnih mest popisali in register predali državnemu inšpektoratu.
Častni pokrovitelj akcije je predsednik republike Danilo Türk, ki se je z županom Občine Vrhnika Stojanom Jakinom ter predstavniki tabornikov in skavtov akcije čiščenja odpadkov udeležil v občini Vrhnika.
Našli tudi ukradene stvari
Med današnjo čistilno akcijo so murskosoboški policisti prejeli obvestilo, da so udeleženci akcije v vasi Sebeborci našli žensko torbo, v kateri sta tudi dva potna lista. Policisti so ugotovili, da sta najdena potna lista državljanke Danske in državljanke Velike Britanije del plena pri veliki tatvini, ki jo je nepridiprav storil junija 2011 na območju policijske postaje Murska Sobota. Oba potna lista bosta po konzularni poti vrnjena oškodovankama.
S PU Murska Sobota so še sporočili, da so v vasi Bodonci čistilci našli tudi registrsko tablico, ki jo je lastnik osebnega avtomobila pred časom izgubil. Tudi to so policisti vrnili lastniku.
Cilj je sprememba kolektivne zavesti
Matosova je izpostavila, da ne gre samo za čiščenje, temveč za spremembo kolektivne zavesti, saj želijo, da postane odvažanje odpadkov v naravo nesprejemljivo. Pojasnila je tudi, da ekologi brez meja tokrat čistijo zadnjič. Cilj pa je, da se tokrat z divjih odlagališč odstrani 10.000 ton odpadkov oz. eno vrečo odpadkov na vsakega prebivalca Slovenije.
Po ocenah strokovnjakov v naši državi na približno 50.000 lokacijah leži okoli 40.000 ton ilegalnih odpadkov, mnogokrat na vodovarstvenih območjih, kar predstavlja veliko okoljsko breme. Škodljive snovi, predvsem kemikalije, pronicajo v podtalnico, ki je v Sloveniji glavni vir pitne vode, ter ogrožajo zdravje in okolje.
V spodnji fotogaleriji si poglejte, kaj vse so našli po Sloveniji.
Inšpektorica napovedala poostren nadzor
Glavna inšpektorica za kmetijstvo, gozdarstvo, hrano in okolje Saša Dragar Milanovič je napovedala poostren inšpekcijski nadzor na terenu. Njihov nadzor bo zajemal vse vrste zemljišč, od kmetijskih in gozdnih površin do rečnih obrežij, ribnikov ter robov gozdov, ki sodijo med najpogostejša mesta divjih odlaganj. Hkrati se bodo na glavnem okoljskem inšpektoratu v prihodnje potrudili za celovit pristop k nadzoru in povezali več inšpekcijskih služb.
Po njenih besedah k boljši urejenosti okolja in preprečevanju nastajanja novih divjih odlagališč lahko prispevajo ljudje sami in njihovo boljše osveščanje ter s svojo prisotnostjo in strožjimi sankcijami okoljski inšpekcijski organi.
KOMENTARJI (369)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.